E mërkurë, 2 Dhjetor, 2020
2 C
Tirana

Fitore historike/Kosova me 5 yje ndaj Maltës, një pikë larg kualifikimit (Video)

Më të lexuarat

Nesër përfundon afati 3-javor për kufizimin e lëvizjes deri në orën 22:00

Ditën e nesërme do të marrë fund edhe kufizimi i lëvizjes deri në orën 22:00, i vendosur nga Komiteti Teknik i Ekspertëve 3 javë...

Brenda burgut ku po mbahen Thaçi dhe ish-komandantët e UÇK-së (FOTO)

Hashim Thaçi dhe ish komandantët e tjerë të UÇK-së ndodhen në Hagë, aty ku po presin që të nisin seancat e tjera të gjykimit....

“Kujdesu për engjëllin tim”/ Publikohet audio e fundit e Maradonës në Whatsapp

Disa orë më parë u shfaq audio e fundit në Whatsapp, e dërguar nga Diego Armando Maradona. Disa ditë para se të vdiste, “El...

“Maradona ishte përdhunues”, futbollistja: Ai ka dhunuar gratë (FOTO)

Në kohën kur e gjithë bota ka përkujtuar legjendën e futbollit Diego Armando Maradona, ka nga ato personazhe që kanë shprehur haptazi urrejtjen dhe...

Rusi/ Vetëvritet truproja e Putin, kolegu: Punonim në kushte të këqija

Truproja i presidentit rus, Vladimir Putin vrau veten sot në Kremlin. Sipas mediave ruse, Mikhail Zakharov, punonjësi i departamentit të 5-të, kreu vetëvrasjen gjatë...

Saudët, familja më e pasur në botë me 1.5 trilionë dollarë

Familja mbretërore e Arabisë Saudite, është sot më e madhja dhe më e pasura në botë. Ajo përbëhet rreth 15.000 anëtarë. Por shumica e...

Luftë për trashëgiminë/ Zbulohet pasuria marramendëse e Maradonës

Të shumta kanë qenë dyshimet e ngritura së fundmi, për vdekjen e legjendës së futbollit, Diego Armando Maradona, teksa në Argjentinë kanë nisur edhe...

“E mor Osman ç’na bëre, si është jeta”, i moshuari detyron Ramën të heq këpucët

Një i moshuar në fshatin Gjepalaj në Shijak, ka detyruar kryeministrin Rama që të heqë këpucët përpara se të hyjnë në shtëpinë e re,...

Ish-Presidenti Alfred Moisiu mbush 91 vjeç, ja disa fakte nga jeta e tij

Ish-Presidenti i Republikës, Alfred Mosisiu sot feston 91-vjetorin e lindjes. I lindur në Shkodër në vitin 1929, djali i Spiro Moisiut, në moshën 73-vjeçar...

Komisioni i Sigurisë i jep goditjen e fortë Metës

Pas debateve të shumta, me shumicë të votave sot në Komisionin e Sigurisë është rrëzuar dekreti i kreut të shtetit, Ilir Meta, për kthim...

Përfaqësuesja e Kosovës ka fituar sot në transfertë ndaj Maltës me rezultatin e thellë 0-5, në takimin e pestë të vlefshëm për Grupin 3 të Ligës D, në edicionin e parë të kompeticionit më të ri futbollistik, Ligën e Kombeve. Ishte goli i Muriqit në të 15’ ai që i hapi rrugën goleadës së Kosovës dhe shkatërrimit të Maltës.

Një gabim i rëndë i vendasve në gjysmëfushën e tyre i dha mundësinë Rashicës të përfitojë dhe rrëmbejë topin furishëm, që përfundon në këmbët e Muriqit, i cili i vetëm përballë portierit, dërgon topin në rrjetë dhe kalon Kosvonë në avantazh.

Një epërsi kjo e Kosovës që është dyfishuar në të 70’ falë golit të Kolollit, që realizoi duke shfrytëzuar një tjetër gabim fatal të mbrojtjes malteze, për të sigluar shifrat në 0-2. Por nuk ka përfunduar këtu.

I porsa futuri në fushë, Avdijaj, është shndërruar në protagonist në përfundimin e takimit, duke realizuar dy gola personal, përkatësisht në të 78’ dhe të 80’. Kur mendohej se ndeshja po i drejtohej përfundimit, Rashica ka realizuar golin e pestë dhe të fundit në të 86’.

Në përfundim të raundit të pestë, Kosova vijon të qëndrojë në krye të grupit, në kuotën e 11 pikëve, dy më shumë se Azerbajxhan i vendit të dytë që gjithashtu fitoi këtë të shtunë në përballjen ndaj Ishujve Faroe.

Tashmë Kosova ndodhet vetëm një hap larg suksesit të parë të rëndësishëm në futbollin ndërkombëtar, pasi nëse do të arrijë të ruajë kreun e Grupit 3 në përfundim të raundit të ardhshëm, atëherë edicionin e ardhshëm do të klasifikohet një ligë më sipër, duke u bërë pjesë e Ligës C.

Në fakt, Kosova ndodhet matematikisht vetëm 1 pikë larg suksesit, pasi ditën e martë, më datë 20 nëntor do të përballet me rivalin direkt, Azerbajxhanin, në takimin e fundit për Grupin 3 dhe një barazim do të mjaftonte që të hipotekojë kreun e grupit dhe ngritjen në Ligën C.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Champions League/ Inter fiton mes drithërimash në Gjermani, avancon Liverpul

Përfundojnë ndeshjet e raundit të 5 të UEFA Champions League. Vëmendja më e madhe ishte në Gjermani në përballjen Borusia Mynshenglabah-Interit. Zikaltërit e Kontes, arritën...

Silva Bino: Nuk e kemi kaluar më të keqen, nesër mblidhemi me Komitetin Teknik

Shefja e epidemiologjisë në Institutin e Shëndetit Publik, Silva Bino tha se nesër Komiteti Shëndetësor do të mbajë një mbledhje për tu njohur me...

“Je i shpifur”/ Gjekmarkaj kapet me Frrok Çupin: Flet si njeri i Neandertalit

Analistët Agron Gjekmarkaj dhe Frrok Çupi, janë përfshirë në një debat mbrëmjen e sotme, në studion e “Open”. Ndërsa po diskutohej rreth integrimit dhe kushteve...

Mësimi online, Kushi: Klasa 1-5 dhe maturat do të vazhdojnë në shkolla

Ministrja e Arsimit Evis Kushi ka shpjeguar se si do të vazhdojë mësimi në shkollat shqiptare në situatën e pandemisë. Në një lidhje në emisionin...

Sonda kineze zbret në Hënë për të mbledhur mostra

Kina thotë se misioni i saj pa pilot në hënë që synon mbledhjen e mostrave të shkëmbinjve dhe pluhurit për t'u rikthyer më pas...