E diel, 20 Qershor, 2021
17.5 C
Tirana

‘Financial Times’/ Rama: “Nëse je një humbës i keq, nuk fiton dot”

Polarizimi politik në Shqipëri është në rritje! Këtë ka theksuar gazeta prestigjioze ‘Financial Times‘, teksa i ka kushtuar një shkrim situatës politike në Shqipëri, pas zgjedhjeve të 25 prillit.

“Zgjedhjet e 25 Prillit ishin më të qeta se ato të vitit 2019, por ‘demaskuan’ polarizimin politik në rritje”, shkruhet në hyrje të artikullit. “Shqipëria është një demokraci adoleshente, dhe si çdo adoleshent ajo ka probleme, por po rritet dhe do të arrijë pjekurinë për një kohë jo të gjatë,” i tha kryeministri Rama ‘Financial Times’.

Gazeta kujton se Partia Socialiste e drejtuar nga Edi Rama fitoi 74 mandate. “Por analistët thanë se rezultati demaskon një shoqëri të polarizuar e cila ende nuk ka luftuar për të kapërcyer paralizën politike që ka pllakosur vendin në katër vitet e fundit”. “Zgjedhjet në Shqipëri janë përfshirë nga dhuna. Në dekadën e kaluar, qendrat e votimit u sulmuan dhe fletëvotimet u dogjën, ku disa incidente rezultuan fatale. Partitë e opozitës bojkotuan zgjedhjet lokale të vitit 2019 dhe refuzuan të marrin pjesë në parlament, duke bërë që mbështetësit perëndimorë të Shqipërisë, BE dhe SH.B.A. të ndërmjetësojnë në një kompromis përpara votimit të muajit të kaluar”.

‘Financial Times’ kujton gjithashtu edhe vrasjen e Pjerin Xhuvanit në Elbasan katër ditë para zgjedhjeve. “Zgjedhjet ishin më të qeta, por kundërshtarët politikë kanë denoncuar blerjen e votave dhe frikësimin e qytetarëve. Vëzhguesit nga Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë thanë se “partia në pushtet pati përparësi të konsiderueshme nga funksionet e saj, duke përfshirë kontrollin e administratave lokale dhe keqpërdorimin e administratës. Një mbështetës i Partisë Socialiste u vra gjatë trazirave në qytetin e Elbasanit. Presidenti Ilir Meta, themeluesi i Lëvizjes Socialiste për Integrim (LSI), akuzoi Ramën për drejtimin e një “regjimi kleptokratik” që “rrëmbeu të gjitha pushtetet dhe sovranitetin e popullit të Shqipërisë dhe. . . eliminoi të gjithë llogaridhënien”.

Rama hodhi poshtë ankesat e opozitës për parregullsitë zgjedhore dhe kapjen e shtetit: “Ata që nuk dinë çfarë të bëjnë me lirinë e fjalës ankohen për mungesë lirie“, citon artikulli të ketë thënë kryeministri.

Sipas gazetës prestigjioze, Rama “tha se ky refuzim për t’u përfshirë në institucionet politike ishte arsyeja për performancën e dobët të Partisë Demokratike dhe LSI”. “Opozita ka humbur betejën e saj të pestë me radhë – tre zgjedhje të përgjithshme dhe dy lokale – sepse ata kurrë nuk kanë qenë humbës të mirë. Nëse je një humbës i keq, nuk mund të fitosh”, tha Rama, kujton ‘Financial Times’.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

OBSH e shpall të përfunduar shpërthimin e Ebolës në Afrikën Perëndimore

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) tha se shpërthimi i virusit të Ebolës, që nisi në shkurt në Guinea, ka përfunduar. Ky virus vdekjeprurës, që përcillet...

Levandovski mban gjallë shpresat e Polonisë, Spanja komplikon kualifikimin

Përfundon ndeshja e grupit C, ku Spanja ka komplikuar kualifikimin, pasi Polonia i ka surprizuar, duke i rrëmbyer një pikë. Sfida u mbyll në...

Gjermani, gjenden dy piktura të shekullit XVII në një kosh plehrash

Policia gjermane po kërkon për informacion për dy piktura origjinale nga artistë evropianë të shekullit të 17, të cilat përfunduan në një kosh plehrash...

Kapacitetet e Kosovës për vaksinim në masë të popullsisë kundër COVID-19

Në Kosovë gjatë kësaj jave filloj vaksinimi në masë i qytetarëve kundër COVID-19, me synimin që të vaksinohen deri 320 qytetarë në muaj. Zyrtarë...

Mbi 1 milion vaksina/ Mbërrijnë në Rinas edhe 50 mijë doza të Coronavac

Mbrëmjen e sotme, kanë mbërritur në aeroportin ''Nënë Tereza'', 50 mijë doza të vaksinës kineze Coronavac. Lajmin e ka bërë të ditur kryeministri Edi...