E mërkurë, 16 Shtator, 2020
26 C
Tirana

Fillimi i shkollës, qeveria heq detyrimin e mbajtjes së maskës për nxënësit e ciklit të ulët

Më të lexuarat

VIDEO/ Shpërthimi në qendër të Tiranës, dyshohet për viktima

Publikohen pamje të reja nga ngjarja e rëndë që u regjistrua sot në kryeqytet, ku një makine iu vendos tritol. Bëhet me dije se ngjarja...

Kush është Evis Kushi, ministrja e re e Arsimit që do të zëvendësojë Shahinin

Evis Kushi është prezantuar ditën e sotme nga kryeministri Edi Rama, si ministrja e re e Arsimit në vend. Deputetja e PS-së në Elbasan do...

FOTO/ I vendoset tritol një automjeti në kryeqytet

Një ngjarje e rëndë është regjistruar pasditen e sotme në Tiranë, teksa një makine i është vendosur tritol. Ngjarja në fjalë është regjistruar në zonën...

Publikohet bilanci/ Si paraqitet situata nga pandemia në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 3 viktima nga koronavirusi në vend. Betejën me COVID-19 e kanë...

Skandali me plagjiaturat/ Ministrja e re e Arsimit, bashkautore me artikull shkencor 70% të kopjuar

Rama i ka dhënë lamtumirën ministres së Arsimit, Besa Shahini. Duket se sesioni i ri parlamentar dhe politik, i ka hapur rrugë ndryshimeve në...

Mina me telekomandë në qendër të Tiranës/Preng Gjini jetonte i fshehur, makinën e kishte të kushëririt

Shënjestra e atentatit të ndodhur dje në Tiranë, Preng Gjini, ka kaluar gjendjen e rrezikut për jetën dhe ndodhet në Spitalin e Traumës ku...

“Kokë më kokë me Mitsotakis”/ Rama bën tjetër lëvizje të rëndësishme, ja çfarë do të ndodhë në orën 21:00

Kryeministri Edi Rama, do të zhvillojë një darkë punë me homologun e tij grek, Kyriakos Mitsotakis, sot në orën 21:00. Sipas mediave greke, kreu i...

Rama prezanton ministren e re të Arsimit: Keqardhje për ikjen e Shahinit

Kryeministri Edi Rama ka prezantuar sot ministren e re të Arsimit në vend. Gjatë një takimi me ministren në largim Besa Shahini, Rama shprehu keqardhjen...

Dalin pamjet e 51-vjeçarit pas atentatit, drejtori i spitalit të Traumës: Ka plagë të shumta në gjymtyrë

Shënjestra e atentatit të sotëm, Preng Gjini, aktualisht ndodhet në sallën e operacionit ku po i nënshtrohet një ndërhyrjeje kirurgjikale. Drejtori i Spitalit të Traumës,...

‘Paskam qenë aq gabim sa s’ka!’/ I zuri vendin Besa Shahinit, Evis Kushi flet pas marrjes së postit

Një ditë më parë, kreu i qeverisë i dorëzoi deputetes së PS, Evis Kushit, postin e ministres së Arsimit, një detyrë që e ka...

Qeveria shqiptare ka hequr masën e mbajtjes së detyrueshme të maskave në klasa për nxënësit e ciklit të ulët. Maska do të jetë e detyrueshme në çdo ambjent tjetër të shkollës.

Ministria e Shëndetësisë ka nënvizuar se mbajtja e maskës është e detyrueshme për nxënësit e 9 vjeçares dhe ciklit të mesëm si dhe të gjithë personelin.

Të njëjtat masa ka marrë dhe Italia e cila hoqi masën e mbajtjes së maskave të detyrueshme në klasë për nxënësit mbi 6 vjeç në rast se respektohet distanca 1 metër.

Gjithashtu edhe Greqia ka njoftuar për masat e reja të cilat do të ndërmerren në vijim të rifillimit të shkollave. Sipas njoftimeve të Ministres së Arsimit, maska ​​do të përdoret kryesisht në ambiente të mbyllura, përveç në kohën e vaktit.

Në ambiente të jashtme të shkollave do të përdoret vetëm në rast të mbipopullimit. Nuk ka asnjë parashikim për përdorimin e një maske gjatë pushimeve, e cila do të jetë kohë e ndryshme për grup studentësh, as në palestër. Maska do të jetë gjithashtu e detyrueshme në transportin e studentëve.

Kategoritë e studentëve që përjashtohen nga përdorimi i detyrueshëm i maskës janë fëmijët me aftësi ndryshe si dhe nxënësit me probleme të sistemit respirator.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Infektohen me C*vid 4 pacientë të spitalit psikiatrik, 1 prej tyre në gjendje të rëndë

Katër të sëmurë në spitalin psikatrik “Sadik Dinci” në Elbasan, që janë të shtruar prej vitesh në këtë spital, rezultojnë pozitiv me covid-19. Një...

Për ata që duan të bëhen të famshëm deri më 25 prill

Nga Alfred Peza A doni që të bëheni shpejt e shpejt këto muaj deri më 25 prill 2021, ai që keni ëndërruar gjithmonë, por kurrë...

LAJMI I FUNDIT/ Propozimi i Ramës për detin, Greqia drejt pranimit

Greqia duket se është drejt pranimit të propozimit të kryeministrit Edi Rama për zgjidhjen e çështjes së kufirit detar mes dy vendeve. Kryediplomati grek Nikos...

Të shtëna me armë zjarri në Durrës

Disa të shtëna me armë zjarri janë regjistruar pak më parë në qytetin e Durrësit. Bëhet me dije se të shtënat janë regjistruar në lagjen...

Takimi Rama-Mitsotakis/ Italia mund të jetë palë e tretë në dialog

Dalin në dritë detaje të reja nga takimi i zhvilluar dje mes Edi Ramës dhe kryeministrit grek, Kyriakos Mitsotakis. Korrespodenti i Top Channel në Athinë,...