E mërkurë, 20 Janar, 2021
0 C
Tirana

Filipine nën thundrën e natyrës, pas tërmeteve fillojnë të shpërthejnë vullkanet

Filipine nuk gjen qetësi. Pas tërmeteve dhe përmbytjeve, tani kanë filluar të shpërthejnë edhe vullkanet. Autoritetet filipinase njoftuan se një prej vullkaneve më aktivë në vendin e tyre është “zgjuar”. Bëhet fjalë për vullkanin Taal, që ndodhet 70 km në jug të kryeqytetit, Manila.

Sipas raportimeve të BBC, vullkani ka shpërthyer në orët e parë të ditës së sotme, teksa para shpërthimit është formuar një re gjigante hiri. Menjëherë autoritetet kanë dhënë alarmin, nga niveli 3 në nivelin 4.

Deri tani janë evakuar 8 mijë persona për shkak të rrezikut. Taal është vullkani i dytë më aktiv në vend.

Edhe pse është një nga më të vegjëlit në botë, ky vullkan ka shpërthyer së paku 34 herë në 450 vitet e fundit raporton BBC.

“Vullkani Taal ka hyrë në një periudhë intensive të aktivitetit që e arriti kulmin me rrjedhje të lavës nga ora 2 e 49 deri në orën 4 e 28 të mëngjesit. Pritet një cunami vullkanik”, thuhet në deklaratën e Institutit për Vullkanologji dhe Sizmologji.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Video/ Gol i “çmendur” në Angli, portieri shënon nga porta në portë

Portieri i Njuport, Tom King, në Ligën e Dytë angleze, ka shënuar një gol të çmendur ditën e sotme, që po bën xhiron e...

Vr*sja e Santos, dëshmitari: Ekzekutori më drejtoi armën, polici u fsheh

Në grahmat e fundit, bankieri përpiqet me sa mundet ti largohet rrezes së armës siç duket nga kamerat e sigurisë. Por, vrasësi dukej një...

Polemikat për WhatsApp dhe frika për privatësinë e të dhënave

Shumë përdorues e braktisën WhatsApp-in, pasi ai e ndryshoi politikën e tij të privatësisë. Shqetësimet se të dhënat e tyre mund të përfundojnë në...

Zhdukja e biznesmenit italian, gazetarja tregon bisedën me partneren shqiptare

Gazetarja Klodiana Lala ka rrëfyer se vetë ajo ka folur me partneren e biznesmenit të zhdukur italian, Davide Pecorelli. E ftuar në “Open”, Lala u...

Sondazhi/ Opozita fiton Tiranën më 25 Prill, PD rritje krahasuar me 2017-ën

Opozita e Bashkuar del fituese në zgjedhjet e 25 Prillit sa i përket qarkut të Tiranës. Ky është rezultati i sondazhit të parë  të “Notto...