E diel, 20 Shtator, 2020
26 C
Tirana

Fiks Fare/ Apeli i 37-vjeçares së paralizuar: Dua të vizitohem edhe njëherë …

Më të lexuarat

EMRI/ Arrestohet 34-vjeçari që ekzekutoi Emiljano Ramazanin dhe Regis Runajn

Një 34-vjeçar ka rënë sot në prangat e policisë, pasi akuzohet se është porositësi dhe ekzekutuesi i dy vrasjeve të ndodhura në muajin korrik...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

FOTO/ Arrestohet këngëtarja shqiptare në Morinë, ja çfarë iu gjet në makinë

Policia Kufitare në Morinë ka arrestuar ditën e sotme këngëtaren e njohur shqiptare, Fjolla Morina. Bëhet me dije se këngëtarja nga Kosova është kapur me...

Mesdheu Lindor/ Macron mesazh në gjuhën turke për Erdogan

Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka deklaruar se është pro dialogut mes Greqisë dhe Turqisë për Mesdheun Lindor. Përmes një postimi në Twitter, Macron i ka...

Bilanci/ Regjistrohet numër i lartë viktimash gjatë 24 orëve të fundit

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 5 viktima nga koronavirusi në vend. Betejën me virusin e kanë...

Zbardhet shkaku i sherrit të dhunshëm me 1 të vdekur e 2 të plagosur në Durrës

Janë zbardhur detaje të reja nga ngjarja e rëndë që ndodhi në Durrës, ku i vrarë mbeti 39-vjeçari Armando Baboçi dhe u plagos djali...

Deputeti kapet nga kamerat duke parë video erotike në parlament

Deputeti tajlandez, Ronnathep Anuwat, është filmuar nga kamerat duke parë një video me pullë të kuqe në Parlament. Mediat në Tajlandë shkruajnë se deputeti kishte...

Durrës: Vranë babain dhe plagosën të birin, 5 të arrestuar e 3 në kërkim

  Policia e Durrësit ka zbardhur ngjarjen e djeshme në Durrës, ku pas të shtënave me armë mbeti i vrarë një 39-vjeçar dhe u plagos...

Vrau me thikë në zemër 33-vjeçarin pasi u zunë për rrugën, arrestohet autori i dyshuar në Durrës

Policia e Durrësit ka arrestuar autorin e dyshuar të ngjarjes së djeshme ku ndërroi jetë 33-vjeçari, Idajet Dulla. Ai është shtetasi Arbër Kote, 26-vjeç,...

U kap me armë në makinë, Fjolla Morina pranon autorësinë: Kisha harruar të ndërroja çantën

Këngëtarja Fjolla Morina, ka pranuar autorësinë e armës për të cilën u arrestua ditën e djeshme në doganën e Morinës në Kukës. Ajo ka...

Në fshatin Kuç të Vorës, vetëm pak kilometra larg Tiranës dhe Durrësit, jeton familja Mustafa. Në një rrugë të shkatërruar, 4 pjesëtarët e kësaj familje e kanë të pamundur të shkojnë të vizitohen. Pjerrësia dhe rruga e pashtruar e bëjnë të pamundur që këta invalidë të marrin mjekimin e duhur. Megjithëse kanë marrë disa ndihma nga Bashkia e Vorës dhe Kryqi i Kuq, pjesëtarët e familjes Mustafa kërkojnë që t’i zhvendosin, të paktën t’u ndërtojnë dy dhoma afër qendrave të banuara, ku ka dhe ndihmë mjekësore.

Në këtë familje jetojnë 9 pjesëtarë, ku 4 prej tyre janë invalidë. 3 fëmijët përkatësisht 37, 47 dhe 49 vjeç janë me karrocë me rrota. Nëna e tyre thotë se më e vogla, Arta, prej gati 30 vitesh ka pasur probleme në të ecur. Nëna thotë se ka shkuar në shkollë, deri në klasë të katërt dhe më pas e ka pasur të pamundur të shkojë.

“Ditën kur ra tërmeti kanë qenë brenda në banesë. Nuk dija kë të kapja më parë. Burri im është me parkinson, 3 fëmijët në karroca. Nxirrja njërin dhe me vrap te tjetri. Shyqyr shpëtuam”, thotë ajo.

Aktualisht, katër invalidët qëndrojnë afër një çadre të vendosur pranë shtëpisë. Ndërkohë, burri me parkinson kërkon që fëmijëve të tij tu ndërtohet një strehë.

Pas kërkesave të prindërve, edhe Arta ka një kërkesë: të vizitohet edhe njëherë. Ajo tregon se kur është vizituar kohë më parë, i kanë thënë se sëmundja e saj mund të shërohet. Por, më pas nuk ka pasur mundësi të shkoj të vizitohet. /Top Channel

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Balla nga asambleja e PS në Belsh: Hapja e listave tashmë është fakt, humbësit të heqin dorë

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Socialiste Taulant Balla ka marrë pjesë në mbledhjen e Asamblesë Socialiste të Belshit, në kuadër të takimeve organizative dhe...

“E akuzonte se ka 3-4 dashnore”, flet babai i të riut që tentoi vetëvrasjen në Fier

Lidhur me ngjarjen e djeshme ku Elton Meta ka kanosur me armë familjen e bashkëshortes së tij e më pas ka tentuar të vetëvritet...

Alarmante/ Rriten frikshëm shifrat e infektimeve në Francë

Shifrat në Francë vazhdojnë rritjen alarmante për shkak të koronavirusit. Vetëm në 24 orët e fundit janë regjistruar 13.498 raste të reja me Covid-19,...

U kap me armë në makinë, Fjolla Morina pranon autorësinë: Kisha harruar të ndërroja çantën

Këngëtarja Fjolla Morina, ka pranuar autorësinë e armës për të cilën u arrestua ditën e djeshme në doganën e Morinës në Kukës. Ajo ka...

Tronditet sërish Greqia, lëkundje tërmeti

Pak minuta më parë Greqia është tronditur nga një tjetër tërmet. Ai ka qenë me magnitudë 4.3 i shkallës Richter. Sipas faqes europiane EMSC, lëkundjet...