E enjte, 6 Gusht, 2020
30 C
Tirana

Fevziu: Paketa anti-KÇK është një nismë e vonuar

Më të lexuarat

‘Bejruti qytet fantazmë’/Babai fsheh fëmijën poshtë tavolinës, prifti tmerrohet gjatë meshës

Pamje të rënda janë shpërndarë në media, duke demostruar momente prekëse sesi e përjetuan njerëzit shpërthimin në kryeqytetin libanez. Në një video të postuar...

“E bëmë për nderin e familjes, vinte tek e afërmja jonë”, vëllezërit zbardhin konfliktin me taksistin 71-vjeçar

Vëllezërit Shera kanë pranuar vrasjen e taksistit 71-vjeçar, ndërsa kanë thënë se ishin përpjekur që të zgjidhnin një konflikt. Dy vëllezërit Arsil dhe Sajmir Shera...

Meta dekreton me shpallje 4 ligje të qeverisë

Presidenti Ilir Meta ka dekretuar sot me shpallje 4 ligje të miratuara nga Kuvendi i Shqipërisë. Me anë të një njoftimi, Presidenca bën me dije...

Këta janë dy vëllezërit që vranë taksistin 71-vjeçar, ja çfarë iu gjeti policia gjatë kontrollit të befasishëm 

Arsil dhe Saimir Shera janë të dyshuarit kryesor për vrasjen e taksistit 71-vjeçar, Abdulla Budlla. Policia thotë se arrestuan 32-vjeçarin Sajmir Shera, i dënuar...

VIDEO/ Shpërthim masiv në Bejrut, shkatërrohen ndërtesa të tëra

Një shpërthim masiv ka tronditur ditën e sotme Bejrutin. Shpërthimi ka qenë aq i madh saqë ka shkatërruar ndërtesat që ndodheshin afër, duke ngritur...

Shqipëria regjistron bilancin më të rëndë që nga shpërthimi i pandemisë

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 6 viktima nga koronavirusi. Fatkeqësisht nuk e kanë fituar dot betejën...

Kosovë/ Në kulmin e pandemisë, infermierët dalin në protestë

Në kulmin e pandemisë, disa infermierë kanë dalë duke protestuar në Kosovë. “Kërkesa jonë, e drejtë dhe direkte është që nga 18 euro (për ndërrimin...

“Nuk e ka zakon malësori të tallet me vdekjen e dikujt”, qytetari bën ‘për një lek’ Berishën

Kreu i qeverisë Edi Rama, postoi disa vargje në rrjetet sociale, për të nderuar nënën e tij. Ish-kryeministri Sali Berisha akuzon Ramën, që nuk...

Imazhet satelitore tregojnë katastrofën e vërtetë të shpërthimit në Bejrut

Imazhet satelitore japin një pasqyrë më të qartë të shtrirjes së vërtetë të shkatërrimit në Bejrut pasi një depo e mbushur me kimikate të...

Paralajmërimi i Bill Gates: Koronavirusi asgjë para krizës së re që po na afrohet

Filantropi i njohur, Bill Gates, ka paralajmëruar se kriza e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, nuk është asgjë përpara asaj që po afron. Në një...

Gazetari Blendi Fevziu ka komentuar paketën Anti-KÇK dhe aksionet e bëra së fundmi nga Operacioni Forca e Ligjit.

I ftuar në emisionin Java në RTSH, Fevziu u shpreh se kjo nismë është shumë e vonuar dhe se do të duhej të ishte zbatuar me kohë. Ai shton se prokurorët belgë kanë dorëzuar në prokuroritë tona dosje me prona, që buronin nga parat e aktiviteteve kriminale që këta persona kanë zhvilluar në vende të ndryshme të Evropës.

Sipas tij, shumica e njerëzve as nuk e ka lexuar fare aktin normativ në fjalë, duke u keqkuptuar se target do të ishin politikanët dhe korrupsioni i lartë.

“Është një nismë e vonuar, pasi forca e ligjit duhej të kishte vepruar kohë më parë. Edi Rama ka dhënë përshtypjen gjatë takimeve me ndërkombëtarët se kemi bërë gjithçka për kapjen e tyre, por problemi ka ekzistuar tek sistemi i drejtësisë. Kryeministri e kuptoi së fundi se lufta ndaj krimit nuk është thjesht justifikim, por edhe një argument për hapjen e negociatave. Prokurorët belgë kanë dorëzuar në prokurori dosje me prona të kriminalizuara që buronin nga parat e aktiviteteve kriminale të ushtruara nga këta persona në vende të ndryshme të Evropës. Paratë e krimit nuk e kanë ndihmuar kurrë ekonominë e një vend. Në thelb, arrogance e krimit ndaj qytetarit të thjeshtë është arrogancë ndaj ligjit”, tha ai.

Lexo edhe :   Aksion në 4 qytete/ Shtatë të dënuar në ‘rrjetën’ e OFL-së
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Fauci: Nuk mendoj se do të mund ta zhdukim virusin nga planeti ynë

“Nuk mendoj se do të mund ta zhdukim koronavirusin nga planeti ynë”, kështu u shpreh së fundmi Dr. Anthony Fauci, eksperti kryesor amerikan mbi...

A do rikthehet sërish “Shiko kush luan”? Luana Vjollca i jep fund pritjes, ja çfarë thotë

Pas tre sezonesh të suksesshme, “Shiko kush luan” që moderohet nga Luana Vjollca, do të rikthehet edhe këtë vit në ekranin e “Top Channel”....

Macron viziton Bejrutin pas shpërthimit, bën thirrje për reforma

Presidenti francez, Emmanuel Macron ka arritur të enjten në Bejrut, pas shpërthimit të 4 gushtit që ka lënë të vdekur qindra persona dhe ka...

Pandemia/ Tjetër ditë e zezë për Kosovën

Sot është regjistruar një tjetër ditë e zezë për Kosovën, si pasojë e pandemisë. IKSHP-ja njofton se gjatë 24 orëve të fundit, kanë ndërruar jetë...

Pse opozita s’doli në protesta, kundër ndryshimeve Kushtetuese

Nga: Kreshnik Spahiu Vetëm po të kaloni mbi trupin e Lul Bashës, do mund ta ndryshoni Kushtetutën. Kjo është barcaleta që këto kohë qesh çdo...