E mërkurë, 16 Qershor, 2021
20.5 C
Tirana

“Femra po s’u tund, s’është femër”, deklarata e avokatit bëhet virale në rrjet

Pas publikimit të disa videove ku shfaqet në shkelje të etikës, kryegjyqtarja e Elbasanit, Enkeleda Kapedani është vënë nën hetim nga Inspektori i Lartë i Drejtësisë. Në një profil në TikTok, Kapedani shihet duke dëgjuar këngë për mafien, teksa reklamon veshje dhe marka të shtrenjta. Videot e Kapedanit i janë përcjellë ILD, dhe më pas institucioni ka dërguar një njoftim ku tregon se është nisur hetimi disiplinor ndaj saj. Lidhur me këtë çështje, është diskutuar mbrëmjen e djeshme në emisionin “Opinion”.

Avokati i njohur Saimir Vishaj, ka nxjerrë “perlën” e radhës, ku tha se femra po s’u tund s’është femër. Saimir Vishaj dha këtë koment që po bën xhiron në rrjetet sociale, duke iu referuar videove që u bënë “hit” të kryegjyqtares Enkeleda Kapedani, e cila sfilonte në zyrat e shtetit, nën ritmin e këngës “Mafia”.

“Femra po s’u tund një çikë, s’është femër. Po lëri ato tashi. Nuk është mashkull ajo tani”, tha Vishaj, teksa komentonte në studio.

Deklarata e Vishajt është bërë virale në rrjet. Duke lënë të kuptohet se kjo video mund të jetë edhe një lloj presioni për çështjet që avokatja ka në dorë, Vishaj u shpreh se Kapedani duhet të dorëhiqet, në mënyrë që ky imazh të mos ndikojë në vendimarrjen e saj.

“Duhet te japë dorëheqjen, për t’ju nënshtruar hetimit dispilinor nga KLGJ, pa u ndikuar nga funksioni i saj. Nëse gjyqtarja ka një çështje të rëndësishme, duhet ta ruajmë derisa të japë një vendim. Nëse kjo gjyqtare ka dosje të nxehta në duar për rrethin e Elbasanit, ajo duhet të ngrijë vendimarrjen dhe të japë dorëheqje në mënyrë që kjo figurë sot të mos ndikojë në vendimarrjen e saj”, u shpreh Vishaj, duke bërë apel që çështja të zbardhet.

ILD ka dërguar një ekip të posaçëm në Gjykatën e Elbasanit. Ekipi i posaçëm i dërguar nga ILD, pritet të bëjë një inspektim në ambientet e Gjykatës së Elbasanit.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Të ndalet sa më shpejt gjenocidi ndaj myslimanëve në Kinë

Nga Joseph Bosco “The Hill” Kur tmerret e plota të Holokaustit Nazist ishin më se të qarta edhe për mohuesit më kokëfortë gjatë viteve 1940-1950,...

Dhunohet drejtoresha në Bashkinë e Tiranës

Policia njofton se është dhunuar për shkak të detyrës Drejtoresha e Agjencisë së Parqeve dhe Rekreacionit në Bashkinë e Tiranës. Agresori është një 34-vjeçar me...

‘Vatra’ deklaratë: Të na tregohet pse Berisha u shpall “non grata”

DEKLARATË PUBLIKE E FEDERATËS PAN – SHQIPTARE TË AMERIKËS VATRA, RRETH SHPALLJES ‘NON GRATA’ TË ISH- PRESIDENTIT SHQIPTAR DR. SALI BERISHA Federata Pan - Shqiptare...

BE heq kufizimet e udhëtimit për Shqipërinë, Serbinë dhe Maqedoninë e Veriut

Vendet anëtare të Bashkimit Evropian kanë rënë dakord të mërkurën (16 qershor) të heqin kufizimet e udhëtimit për udhëtarët nga tetë vende dhe territore...

Arma më e fuqishme e Opozitës

Nga Oerd Bylykbashi Ligji i Dekriminalizimit funksionon si sahat! Një tjetër kryebashkiak i dënuar me burgim u zbulua falë tij, duhet të largohet nga funksioni...