Politikë

Fejzullai jep zgjidhjen: Si të paguajë shteti shumën marramendëse ndaj Becchettit

               Publikuar në : 15:57 - 16/05/19 S.N

Ish-kryebashkiaku i natës, Briken Fejzullai ka reaguar lidhur me vendimin e bujshëm se qeveria duhet t’i paguajë një shumë marramendëse italianit Becchetti, i cili fitoi gjyqin lidhur me mbylljen e televizionit Agon Channel

Sipas Fejzullait, qeveria do të jetë e detyruar që të paguajë rreth 300 milionë euro, pasi në këtë dëmshpërblim futen dhe dëmi moral, dëmi financiar, si dhe pagesat e proceseve gjyqësore dhe avokatëve super të shtrenjtë.

Më tej, ai propozon një zgjidhje se si shteti shqiptar mund ta paguajë këtë detyrim, ‘pa i rënë në qafë buxhetit të shtetit’:

“Tani, unë e kam një gjysmë ideje se si të paguhen këto para, pa i rënë qafë buxhetit të shtetit:

Konfiskohen pronat dhe llogaritë e “Ali Babës dhe 40 Hajdutëve” dhe dalin paratë e Beçhetti-t, ato të Rinasit dhe eurot që i duhen Belës, për autostradën Tiranë – Durrës”, shkruan më tej Fejzullai.

Reagimi i plotë i Fejzullait:

Nuk dua të bëj Tan Hoxhën e situatës… por “nga informacionet që kam unë”, flitet për 300 milion € minimalisht, të cilat shteti shqiptar duhet të paguajë në çështjen kundër Beçhetti-t. Jo 110 por plot 300 milion €.

Këtu përfshihet dëmi financiar, dëmi moral, parcela e superkripur e superavokatëve të italianit (i cili nuk e ka për herë të parë, që fiton gjyqe multimilonëshe) dhe shpenzimet e gjyqit.

Plus 4 vjet rroga të plota, për këdo që shteti ynë sypetrit e i patrembur, ka lënë arbitrarisht pa punë.

Sepse me arrogancën që i karakterizon, këta as nuk morën mundimin të zgjidhnin problemet e kontratave të mbetura pezull dhe jo të mbyllura, por thjesht morën e nxorrën nga drejtorët deri tek sanitaret, në rrugë të madhe.

Fakti që akoma nuk është bërë publike, është sepse po tentohet të negociohet për herë të fundit, shifra tmerrësisht e lartë, të cilën shqiptarët duhet ta paguajnë, për kapriço të “Mbretit të Marrë”.

Tani, unë e kam një gjysëm ideje se si të paguhen këto para, pa i rënë qafë buxhetit të shtetit:

Konfiskohen pronat dhe llogaritë e “Ali Babës dhe 40 Hajdutëve” dhe dalin paratë e Beçhetti-t, ato të Rinasit dhe eurot që i duhen Belës, për autostradën Tiranë – Durrës.

Pastaj, nëse këta të thekurit që bëjnë “share” çdo gjë të partisë dhe mërziten sa herë ne “budallenjtë” ngrejmë zërin për idiotësirat dhe padrejtësitë që ndodhin çdo ditë në këtë vend janë kundra; le të bëjnë një kuletë dhe të paguajnë të gjithë bashkë, për Zotin e tyre dhe traplliqet e tij prej adoleshenti inatçor.

Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT