E enjte, 28 Maj, 2020
21 C
Tirana

Fejzullai jep zgjidhjen: Si të paguajë shteti shumën marramendëse ndaj Becchettit

Më të lexuarat

“Ndjesë për ofendimet”, Rama: Çdo gjë është vendosur në mënyrë zyrtare

Kryeministri Rama u tregua mjaft i drejtëpërdrejtë, ndërsa u ktheu një përgjigje të gjithë atyre qytetarëve të cilët janë ndjerë të ofenduar. Kjo ka...

Klosi jep arsyen pse ndalohet ende plazhi në Shqipëri

Ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi, ka folur mbrëmjen e sotme për masat lehtësuese të qeverisë. Në një intervistë për emisionin “Open” në Top...

Meta vlerëson me dekoratë Heroin e Popullit, Vasil Laçi

Presidenti Ilir Meta ka dekoruar sot Heroin e Popullit, Vasil Laçi (pas vdekjes) me “Dekoratën e Flamurit Kombëtar”. Motivacioni i dekorimit ishte: “Atdhetarit antifashist, që...

“Do ta ndërtojmë me forcat tona”/ Rama premton realizimin e një tjetër projekti

Kryeministri Edi Rama ka premtuar se do të ndërtohet shumë shpejt edhe HEC-i i Skavicës. Sipas kryeministrit, Skavica do jetë një vepër e vështirë, por...

Pagat e luftës/ Rama ultimatum punëdhënësve: Keni kohë deri më 5 qershor

Kryeministri Edi Rama ka reaguar lidhur me shpërndarjen e pagave të luftës, duke paralajmëruar punëdhënësit që të aplikojnë ose përndryshe do të gjobiten. Përmes një...

Policia i bllokon 400 mijë dollarë biznesmenit në Tiranë, do t’ia kalonte të vëllait në Australi

Policia ka nxjerrë të dhënat lidhur me sekuestrimin e 400 mijë dollarëve në llogarinë e një biznesmeni në Tiranë. Paratë janë bllokuar për shkak...

“Duam zgjedhje!”, Albin Kurti përshëndet protestuesit nga ballkoni

Protestuesit u mblodhën sot në shesh të Prishtinës, për të kërkuar zgjedhje të reja. Lidhur me këtë gjest, kryeministri në detyrë Albin Kurti, ka...

Rama jep lajmin e shumëpritur: Kjo është java e fundit me masat shtrënguese

Kryeministri Rama zbuloi se kjo do të jetë java e fundit e masave strikte të mbylljes prej pandemisë. Lidhur me shqetësimin e qytetarëve, ai tha...

Koronavirusi/ “Bëni kujdes o njerëz”, Rama thirrje qytetarëve

Kryeministri Edi Rama deklaroi së fundmi se është shumë në merak, lidhur me situatën e krijuar nga koronavirusi në vend. Kreu i Qeverisë iu bëri...

‘Qytetari dixhital’ zbardh skemën e mashtrimit në Korçë/ Berisha: Në lojë 100 milionë

Ish-kryeministri Sali Berisha nuk ndalet me mesazhet denoncuese nga “qytetari dixhital”. Këtë herë bëhet fjalë për një denoncim në Bashkinë e Korçës, që nëse...

Ish-kryebashkiaku i natës, Briken Fejzullai ka reaguar lidhur me vendimin e bujshëm se qeveria duhet t’i paguajë një shumë marramendëse italianit Becchetti, i cili fitoi gjyqin lidhur me mbylljen e televizionit Agon Channel

Sipas Fejzullait, qeveria do të jetë e detyruar që të paguajë rreth 300 milionë euro, pasi në këtë dëmshpërblim futen dhe dëmi moral, dëmi financiar, si dhe pagesat e proceseve gjyqësore dhe avokatëve super të shtrenjtë.

Më tej, ai propozon një zgjidhje se si shteti shqiptar mund ta paguajë këtë detyrim, ‘pa i rënë në qafë buxhetit të shtetit’:

“Tani, unë e kam një gjysmë ideje se si të paguhen këto para, pa i rënë qafë buxhetit të shtetit:

Konfiskohen pronat dhe llogaritë e “Ali Babës dhe 40 Hajdutëve” dhe dalin paratë e Beçhetti-t, ato të Rinasit dhe eurot që i duhen Belës, për autostradën Tiranë – Durrës”, shkruan më tej Fejzullai.

Reagimi i plotë i Fejzullait:

Nuk dua të bëj Tan Hoxhën e situatës… por “nga informacionet që kam unë”, flitet për 300 milion € minimalisht, të cilat shteti shqiptar duhet të paguajë në çështjen kundër Beçhetti-t. Jo 110 por plot 300 milion €.

Këtu përfshihet dëmi financiar, dëmi moral, parcela e superkripur e superavokatëve të italianit (i cili nuk e ka për herë të parë, që fiton gjyqe multimilonëshe) dhe shpenzimet e gjyqit.

Plus 4 vjet rroga të plota, për këdo që shteti ynë sypetrit e i patrembur, ka lënë arbitrarisht pa punë.

Lexo edhe :   Reforma Zgjedhore/ 50% e fushatave elektorale do financohet nga shteti

Sepse me arrogancën që i karakterizon, këta as nuk morën mundimin të zgjidhnin problemet e kontratave të mbetura pezull dhe jo të mbyllura, por thjesht morën e nxorrën nga drejtorët deri tek sanitaret, në rrugë të madhe.

Lexo edhe :   Reforma Zgjedhore/ 50% e fushatave elektorale do financohet nga shteti

Fakti që akoma nuk është bërë publike, është sepse po tentohet të negociohet për herë të fundit, shifra tmerrësisht e lartë, të cilën shqiptarët duhet ta paguajnë, për kapriço të “Mbretit të Marrë”.

Tani, unë e kam një gjysëm ideje se si të paguhen këto para, pa i rënë qafë buxhetit të shtetit:

Konfiskohen pronat dhe llogaritë e “Ali Babës dhe 40 Hajdutëve” dhe dalin paratë e Beçhetti-t, ato të Rinasit dhe eurot që i duhen Belës, për autostradën Tiranë – Durrës.

Pastaj, nëse këta të thekurit që bëjnë “share” çdo gjë të partisë dhe mërziten sa herë ne “budallenjtë” ngrejmë zërin për idiotësirat dhe padrejtësitë që ndodhin çdo ditë në këtë vend janë kundra; le të bëjnë një kuletë dhe të paguajnë të gjithë bashkë, për Zotin e tyre dhe traplliqet e tij prej adoleshenti inatçor.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Prej muajsh e “gjunjëzuar” nga COVID-19, Spanja po ringrihet në “këmbë”

Spanja, prej muajsh ishte “gjunjëzuar” nga koronavirusi, mirëpo së fundmi, ajo fatmirësisht po ringrihet në “këmbë”. Autoritetet përkatëse raportojnë se gjatë 24 orëve të fundit,...

“Kjo është për të vënë duart në kokë”, mjeku tregon përse shpërtheu koronavirusi në QSUT

Mjaft shqetësuese është situata me mjekët që janë infektuar me koronavirus, ndërsa ata janë në krye të detyrës, për t’iu shërbyer pacientëve të tyre....

FOTO/ Vetëvendosje e Albin Kurtit nis protestat në Kosovë

Në një kohë kur anëtarët e Gjykatës Kushtetuese janë mbledhur për të dhënë vendimin mbi dekretin e Presidentit Thaçi, për formimin e qeverisë së...

Dy muaj në “karantinë”, ja kur nis punën KPK

Pas dy muajve ndërprerje për shkak të koronavirusit, Komisioni i Posaçëm i Kualifikimit nis punën me 3 Qershor në orën 14:00. Raportohet se seanca dëgjimore...

Të kanë kërcënuar? Gazetarja shqiptare: Më kanë gërvishur makinat

Moderatorja Dasara Karaiskaj, ashtu sikundër dhe çdo personazh tjetër i ekranit, i është dashur të përballet me situata të ndryshme. Ajo shquhet për shpirtin...
WhatsApp KONTAKTO TT