E mërkurë, 22 Shtator, 2021
14.5 C
Tirana

Federata e Futbollit vjen me 3 pika, çfarë do i kërkohet Ramës

Kreu i qeverisë Rama priti dje në një takim presidentin e FSHF-së, Armando Dukën lidhur me situatën aktuale në futbollin shqiptar, ndërsa të hënën pritet të mbahet një tjetër takim mes tyre.

Mësohet se FSHF do t’i parashtrojë kryeministrit Rama tri kërkesa, në një takim të nivelit të lartë ku do të jenë të pranishëm edhe ministrja e Arsimit dhe Sportit, Besa Shahini dhe Drejtori i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu.

Federata do t’i kërkojë kreut të qeverisë tre pika, të cilat janë zbardhur nga BalkanWeb.

Pika e parë ka të bëjë me ndryshimin e ligjit të sponsorizimeve, ku futbolli të ketë përfitime nga taksat. Pika e dytë ka të bëjë me ndryshimin e kodit penal, shkeljet ne stadium, invadimin i fushës etj, të cilat tashmë duhet të ndiqet edhe penalisht për të minimizuar aktet e dhunës. Dhe pika e tretë është edhe ajo më e debatuara kohët e fundit, rishikimi i ligjit të sportit dhe rikthimi i policisë në stadiume.

Natyrisht që pikat do të diskutohen, por burime si nga Federata Shqiptare e Futbollit, ashtu edhe nga Kryeministria, bëjnë me dije se që ditën e hënë pritet një akord, i cili do të lejojë më në fund që të shkelmohet topi nga mesi i fushës që në ndeshjet e së mërkurës për Kupën e Shqipërisë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Për një parlamentarizëm antimafie, antikorrupsion

Nga: Pëllumb Nako Parlamenti filloi punimet nën një normalitet absolut. Sigurisht, u krijuan edhe komisionet përkatëse, të njëjtë si të viteve e dekadave më parë....

Alternime kthjellimesh dhe vranësira. Nesër priten teshje shiu të izoluara

Ditën e merkurë, vendi ynë pritet të jetë nën ndikimin e masave ajrore relativisht të paqëndrueshme. Moti parashikohet me alternime kthjellimesh dhe vranësira. Reshje shiu...

Artan Hoxha: Mund të arrestohen ish-kryeministra e ish-presidentë

Ambasadorja e SHBA-së në Tiranë Yuri Kim ka zhvilluar së fundmi një takim me 15 prokurorët e SPAK, ku ka përçuar mesazhe të rëndësishme....

Lajçak i shqetësuar për situatën në veri të Kosovës

Përfaqësuesi i BE për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka thënë se ka njoftuar vendet e BE-së për situatën në veri të Kosovës. Me anë...

Kurti takim me ambasadorët e QUINT-it, zbulon vendimin e fundit

Kryeministri Albin Kurti ka pritur sot në takim ambasadorët e vendeve të QUINT-it, ku është diskutuar lidhur me reciprocitetin e targave me Serbinë. Kurti...