Bota

FBI ka hetuar presidentin Trump, dyshime se ka punuar në favor të Rusisë

               Publikuar në : 14:21 - 12/01/19 S.N

Shtëpia e Bardhë ka dënuar një raport të New York Times ku thuhet se FBI hapi një hetim nëse Presidenti Trump ka punuar fshehurazi për Rusinë.

Sipas gazetës, hetimet nisën pas shqetësimeve nga sjellja e Trump në maj 2017, kur ai shkarkoi drejtorin e FBI James Comey.

Hetimi thuhet se ekzaminoi nëse Trump ishte një kërcënim për sigurinë kombëtare. Trump tha se nuk kishte asnjë arsye dhe asnjë provë për ngritjen e një hetimi të tillë.

“Kjo është absurde”, tha sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Sarah Huckabee Sanders. Pjesa e hetimit kërkoi të përcaktojë nëse Trump po ndihmonte fuqimisht Kremlinin kundër interesave të Amerikës, ose “kishte rënë pa dashje nën ndikimin e Moskës”.

Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT