E martë, 20 Tetor, 2020
21 C
Tirana

Fati i 30 qershorit/ Kolegji Zgjedhor rrëzon kërkesën e Beqirajt

Më të lexuarat

Italia e gjunjëzuar nga koronavirusi, regjistron shifra alarmante. Masat e reja

Italia është e gjunjëzuar nga koronavirusi. Pas rritjes së numrit të rasteve të reja, Italia do t’i ashpërsojë masat kundër covid-19. Të dielën mbrëma,...

A do të ketë një mbyllje të dytë? ISHP në prag të masave të forta shtrënguese

Autoritetet në Shqipëri kanë përsëritur gjatë ditëve të fundit se gjithmonë po tentohet që Shqipëria të mos izolohet, ndërsa pasojat do të ishin fatale....

Një izolim i dytë nga koronavirusi? Rrakacolli tregon skenarët

Rritja alarmante  e rasteve të reja me Covid-19 ditët e fundit në vend, ka shtuar frikën te qytetarët se mund të ketë një izolim...

Makina e gazetarit shqiptar bëhet shoshë nga plumbat, dalin pamjet e rënda

Gazetari i portalit “Reporteri” në Kosovë, Shkumbin Kajtazi, gjatë mesnatës është përballur me një sulm të rrezikshëm. Ndaj mjetit të tij është qëlluar me rreth...

“Shqipëria do të izolohet më 23 tetor”, Alfred Cako bën parashikimin e frikshëm

Konspiracionisti Alfred Cako ka bërë një parashikim të frikshëm, ku sipas tij, vendi ynë do të përjetojë një karantinë të dytë. Ndonëse ende nuk...

Naftëtarët refuzojnë Ramën: Nuk dalim nga greva pa ardhur këtu e pa marrë pagat

Grevistet naftëtarë nuk kanë vonuar përgjigjen për kryeministrin Edi Rama, pas ftesës së këtij të fundit për bisedime. Ata nuk e pranuan thirrjen e tij,...

Bum infektimesh në Shqipëri, 3 të vdekur nga koronavirusi në 24 orët e fundit

Situata me pandeminë në Shqipëri nuk po njeh shenja përmirësimi. Edhe ditën e sotme ka patur një bum të infektuarish. Tre persona kanë humbur jetën...

Shtëpi 500 mijë euro në Palasë? Basha i përgjigjet Braçes

Kreu i PD-së Lulzim Basha ka reaguar pas akuzave të zv.kryeministrit Braçe se ai ka blerë shtëpi në Palasë në vlerën e 500,000 eurove. Basha...

Meta me tone të ashpra ndaj Bashës: Thuaji popullit tënd që je peng dhe vazhdo

Deklarata e kreut të PD, Lulzim Basha se Meta për opozitarin, aq sa unë bëj presidentin, ka sjellë reagimin e ashpër të kreut të...

Specialisti shqiptar thotë se virusi do zhduket, nëse mbajmë maska për 6 javë

Çdo ditë e më shumë mjekët kërkojnë nga ana e qytetarëve disiplinim dhe mbajtjen e maskave, si një mënyrë për të penguar transmetueshmërinë e...

Kolegji Zgjedhor ka rrëzuar kërkesën e Idajet Beqirit, kryetarit të Partisë së Unitetit Kombëtar, për tu çregjistruar nga zgjedhjet e 30 qershorit. Me vendimin që mori Kolegji, i jep fund përplasjes mes Kuvendit dhe Presidentit për ligjshmërinë ose jo të dekretit të Presidentit Ilir Meta, për anulimin e zgjedhjeve. 

Me anulimin e kërkesës së Idajet Beqiri për të çregjistruar Partinë e Unitetit Kombëtar nga zgjedhjet, do të thotë se dekreti i Metës për anulimin e zgjedhjeve është i paligjshëm, dhe për pasojë do të ketë zgjedhje në 30 qershor.

“Ishim të detyruar të tërhiqeshim nga gara e 30 qershorit, pasi ky është një vendim që jepet nga organi më i lartë zgjedhor, në bazë të Kodit Zgjedhor dhe ai ka fuqi të marrë vendime fuqiplotë dhe është tërësisht detyrues për ne që të shkojmë në zgjedhje”, tha Beqiri për gazetarët.

I pyetur nëse kjo padi ishte ngritur që Kolegji Zgjedhor të fliste për dekretin e presidentit Meta, Beqiri tha: “Ky ishte shkaku që ne ngritëm padi dhe derisa Gjykata Kushtetuese në 2017-n thoshte që nuk është objekt për diskutim, e vetmja zgjidhje ishte t’ia shtronim Kolegjit Zgjedhor. Na thoni që dekreti është i ligjshëm dhe ne të çregjistrohemi. Vendimmarrja nuk është individuale, po e subjektit politik, dhe ne e analizuam situatën. Përderisa ne kishim dhe dekretin e presidentit dhe kur ndodhesh në dilema të tilla për emrin që ka partia dhe pas konsultimit, vendosëm që organi më i lartë i caktuar nga Kodi Zgjedhor nëse ka të drejtë KQZ apo presidenti është Kolegji, ndaj ne zgjodhëm këtë rrugë”.

Lexo edhe :   Dallga opozitare ende s’është shfaqur

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Greqia ‘kërcënon’ Turqinë nga Tirana: Të ndalet transporti i armëve ushtarake

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Dendias po zhvillon një vizitë zyrtare në Greqi. Pas përfundimit të takimit me kryeministrin Edi Rama, Dendias nuk la pa...

Ministri i Jashtëm grek: Do e zgjidhim bashkë çështjen e ligjit të luftës

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Dendias po zhvillon një vizitë zyrtare në Tiranë. Pas përfundimit të takmit me kryeministrin Edi Rama, Dendias tha në konferencën...

Së shpejti, mbledhje e përbashket e dy qeverive Shqipëri-Greqi

Së shpejti, do të ketë një mbledhje të përbashkët të qeverisë së Shqipërisë dhe asaj të Greqisë. Kështu bëri të ditur kryeministri Edi Rama, gjatë...

Detaji/ Kryeministri Rama me kollare kuqezi në takimin me ministrin grek

Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar sot një takim me ministrin e Jashtëm të Greqisë, Nikos Dendias. Pas mbarimit të takimit, Rama dhe Dendias kanë dalë...

Rama: Shqipëria dhe Greqia do i drejtohen drejtësisë ndërkombëtare për detin

Kryeminstri, Edi Rama tha sa çështja e detit me Greqinë, do t’i lihet  drejtësisë ndërkombëtare për të vendosur pikat mbi i. Deklaratën, Rama e dha...