E premte, 28 Janar, 2022
4.5 C
Tirana

Fasha orare shkon në 23:00/Kush shkel orën policore, i hiqet patenta për 1 muaj

Duke iu referuar ndryshimeve në aktin normativ të mars 2020, secili person që nuk respekton orën policore, do të ndëshkohet me pezullim patente 1 muaj si dhe masë shtesë gjobë. ‘Report TV’ mëson se vetëm në Tiranë për periudhën mars 2020 deri në mars 2021 janë 160 ankime në gjykatën administrative për patenta të bllokuara në Tiranë me masën 3 vite.

Siç duket, pas lehtësimit të masave anti-Covid, është tërhequr edhe penaliteti 3 vite bllokim patente dhe mjeti për mosrespektim të orës policore.

Një ditë më parë, Komiteti Teknik i Ekspertëve vendosi rishikimin e masave kufizuese, duke u bazuar në uljen e rasteve pozitive si dhe viktimave. Kryetarja e Komitetit Teknik të Ekspertëve, Mira Rakacolli, deklaroi se nga data 1 qershor do të hiqet maska në ambientet e jashtme, por jo të brendshme. Ajo u shpreh se ora policore do të shtyhet me 1 orë duke u vendosur 23:00 deri në orën 06:00. Ndërsa për periudhën e muajit korrik, ora policore do të vendoset në 24:00, ndërsa kufizimi i muzikës dhe klubeve të natës nuk do të ndryshojë.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   Kapet banda e rrezikshme, disa të arrestuar (VIDEO)

Mesazhet e Nokës me Nikollën e Manjën/Alibeaj: “Foltorja” bashkëpunon me Ramën

Në seancën e djeshme plenare të zhvilluar në Kuvend, mediat kanë kapur bisedat nga celulari i deputetit demokrat Flamur Noka, që ka zhvilluar në...

“Non grata”, Berisha: Kam bindjen se SHBA do ta korrigjojë gabimin

Për Berishën, deklarimi “non grata” nga ana e SHBA-së, është i bazuar në shpifje. Në emisonin "Opinion" në Tv Klan, Berisha ka deklaruar se...

“Urdhër nga Rama për të sulmuar FSHF-në”? Veliaj e thotë troç

Kreu i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, ka hedhur poshtë në mënyrë kategorike hipotezën nëse me urdhër të Ramës ka sulmuar FSHF-së. I ftuar...

Rama bën parashikimin e ‘frikshëm’: Më 6 mars futet Meta, bashkohet me Berishën

Mbrëmjen e djeshme në emisionin “Open”, kryeministri Edi Rama ka bërë një parashikim për zgjedhjet e pjesshme lokale të 6 marsit. Ai ka thënë...

Reshje dhe borë, si do të ndryshojnë temperaturat nesër

Vendi ynë për ditën e premte pritet të jetë nën ndikim të masave ajrore relativisht të paqëndrueshme. Moti do të nisë me kthjellime dhe...