E martë, 25 Janar, 2022
4.5 C
Tirana

Falja e shkelësve dhe gjobave/ Rama sqaron pse mori këtë vendim

Kryeministri Edi Rama ka treguar sot se pse u falën gjobat për ata persona që thyen masat kufizuese, në kudër të situatës nga koronavirusi.

Në një komunikim live në Facebook, Rama tha se atyre iu dha një shans i dytë në kushtet kur u bënë edhe ndryshimet në Kodin Penal.

Kreu i qeverisë theksoi se shteti nuk ka asnjë përfitim financiar nga këto gjoba.

“Gjobat dhe ndëshkimet nuk janë qëllim në vetvete, nuk janë mënyrë për të mbushur arkën e shtetit. Nga gjobat në këtë situatë shteti s’ka përfitim financiar, por duke pasur parasysh që kaluam edhe ndryshimet në Kodin Penal që e pamë të arsyeshme që atyre që nxituan dhe u gabuan t’i japim një shans të dytë në kushtet kur startojmë me Kodin e ri Penal.

Zbatimi i normave dhe rregullave nuk bëhen se dikush do të kapë, por bëhen se dikush do të të kapë. Pse kollaj e kam unë të them të dalin nënat dhe të mos dalin baballarët, edhe unë mbyllem në shtëpi, rri në shtëpi po nuk jam frikacak. Nuk më vjen fare keq që dikujt tjetër që e shkeli rregullin iu fal për t’i dhënë një mundësi e dytë”, tha ai.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Hakmarrja vazhdon! Bashkia Tiranë kallëzon në gjykatë dy zyrtarët e FSHF-së

Kryebashkiaku Erion Veliaj ka depozituar sot një kallëzim penal për Sekretarin e Përgjithshëm të FSHF-së, Ilir Shulkun dhe Sekretarin e Shoqatës së Futbollit të Tiranës, Ardian...

Greqia shtyn masat kufizuese për shqiptarët

Greqia ka shtyrë masat aktuale anti-Covid deri në datë 7 shkurt 2022. Përmes një njoftimi, Ministria e Jashtme bën me dije se të gjithë...

Basha: Rama po e mban Shqipërinë në vendnumëro

Kryetari i PD-së Lulzim Basha, akuzon kryeministrin Rama se po e mban vendin në vendnumëro. Pas publikimit të raportit të “Transparency International” ku Shqipëria...

“Gjendja është shumë e rëndë”, Meta lëshon thirrjen urgjente

Presidenti i vendit Ilir Meta, ka komentuar raportin e Transparency International. Ai e ka konsideruar shumë të rëndë gjendjen e korrupsionit në vendin tonë,...

Ministrat e Jashtëm të BE-së, koordinim strategjie me SHBA-në

Ministrat e Jashtëm të BE-së diskutuan në Bruksel për përgjigjet ndaj një pushtimi të mundshëm rus të Ukrainës. Forcat territoriale ukrainase gjatë trajnimit në Kiev Ministrat...