E shtunë, 11 Korrik, 2020
33 C
Tirana

“Falen të gjitha gjobat”/ Rama lajmëron se çfarë do të ndodhë nga java e ardhshme

Më të lexuarat

Hoti paralajmëron rikthimin e gjendjes së jashtëzakonshme

Kryeministri Avdullah Hoti ka paralajmëruar se nëse numri i rasteve vijon të rritet, atëherë në Kosovë mund të shpallet gjendja e jashtëzakonshme. I ftuar në...

Nga marrëveshja me Turqinë tek Konventa e Aarhusit, Meta dekreton 3 ligjet e rëndësishme

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka dekretuar ditën e sotme 3 ligje të parlamentit. Kreu i shtetit ka dekretuar shpalljen e ligjit “Për ratifikimin e...

“Unë kryeministër e ai president”, Rama thumbon Bashën

Përgjigjet e kundërpërgjigjet ndërmjet Ramës dhe Bashës nuk kanë fund. Pasi kryedemokrati zbuloi prapaskenat, lidhur me ofertën që i kishte ardhur nga ndërmjetësues të...

“U rrah nga shokët e skuadrës”, reagon lojtari rumun i Partizanit

Qendërmbrojtësi rumun i Partizanit, Deian Boldor, ka reaguar pas lajmeve që qarkulluan sot në media se ai ka pësuar nga shokët e tij të...

Zbardhet përgjimi/ Ish-kryeministri maqedonas Zoran Zaev ofendon shqiptarët

Një përgjim i ish-kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, ku dëgjohet duke ofenduar shqiptarët po bën xhiron e rrjetit. Në videon e siguruar nga...

U kërkoi të mbanin maskë, shoferi i autobusit humb jetën nga të rrahurat e të rinjve

Një 59-vjeçar i cili punonte si shofer autobusi në Francë ka humbur jetën, pasi u rrah nga një grup pasagjerësh që refuzuan të mbanin...

Shqipëria do të mbyllet sërish? Rama flet për gjendjen kritike në vend

Rama foli sot në konferencën për mediat, në lidhje me situatën e rënduar nga koronavirusi. Pyetja që bëjnë më shpesh qytetarët lidhet me faktin...

Ndihen lëkundje tërmeti në Shqipëri, ja ku ishte epiqendra

Paraditen e sotme janë ndjerë lëkundje tërmeti në Ersekë. Tërmeti ishte me magnitudë 3.2 të shkallës rihter. Epiqendra e këtij tërmeti ka qenë rreth 18...

Xhemi Shehu largohet nga “Top Channel”

Moderatorja simpatike e ekranit, Xhemi Shehu, është larguar nga "Top Channel". Pak kohë më parë u përfol për një largim të mundshëm të trupës...

Mbahej si muze prej 80 vitesh, gjykata merr vendimin e papritur për “Aya Sofia” në Stamboll

Gjykata vendosi sot që ta kthejë ndërtesën e “Aya Sofias” në Stamboll në një xhami. Ndërtesa kishte më shumë se 80 vite që mbahej si...

Kryeministri Rama ka bërë me dije se të gjitha gjobat e vendosura deri më tani, për këmbësorët dhe automjetet që kanë thyer masat e koronavirusit, do të falen.

Përmes një komunikimi live në Facebook, Rama thekson se duke filluar nga java tjetër, gjobat për ata që thyejnë masat do të jenë të pakthyeshme.

“Shëndeti mbi të gjitha. Falë jush është krenaria legjitime për bilancin e derikëtushëm për këtë betejë kombëtare.
Së dyti jua them sot se sa keq do të ishim po mos kishim bërë gjithçka kemi bërë këtu. Teksa fillojmë hapemi se secili, çdonjëri prej jush bilanci i sotëm mund të përmbyset nëse harrojmë që armiku i padukshëm është kudo, mes nesh, në çdo moment të përfitojë nga gabimi më i vogël.
Vendosëm një kornizë të re masash ndëshkuese, penale dje në Kuvend.

Ka disa tipa që jeta më ka mësuar që nuk ndryshojnë dhe nuk reflektojnë në asnjë kohë, se nuk i lë mllefi, injoranca, ligësia apo mendësi se mund të japin mend.
Këta tipa qofshin ngelësa tipikë me analista në skype apo me profil fallco. U hodhën përpjetë për të mbrojtur demokracinë, nga çfarë nga mbushja e vakumit në Kodin penal që ishte pa asnjë rresht për një situatë epidemia.
Nuk kam asnjë problem me ta, e kanë me veten. Jo unë po as zoti nuk ua zgjidh dot. Dua t’ju siguroj, të më besoni se Kodi Penal ka vetëm një qëllim mbrojtjen e jetës dhe familjes tuaj nga abuzimet që mund të kërcënojnë secilin prej jush.
Sot dua t’ju jap një provë të thjeshtë për shkak se ndëshkimet nuk janë as plan për t’u bërë si Enveri as dëshirë e shpirtit tim diktatorial. Për ta forcuar dëshirën kolektive dhe një pakicë nuk mund të lejojë të gërryejë rezistencën dhe të hedhë në lumë gjithë këtë rezistencë duke hedhur në lumë.
Janë ekzekutuar 7 mijë e 107 gjoba për këmbësorët dhe për automjetet të cilat kemi vendosur që t’i falim të gjitha por që nga java tjetër me ndryshimet në Kodin Penal ndëshkimet janë të pakthyeshme”, tha ai.

Lexo edhe :   “Njëri Kryeministër dhe tjetri President”/ Rama sqaron të vërtetën e ofertës për Bashën
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Këngëtarja e infektuar fotografohet jashtë banesës, bëhet lajm se theu izolimin

Këngëtarja e njohur, njëkohësisht edhe deputete PDK-së, Eliza Hoxha, e cila rezultoi me koronavirus pak ditë më parë, ka thyer rregullat e izolimit duke...

“Mos na provokoni”/ Rama paralajmëron Bashën për marrëveshjen e 5 qershorit

Kryeministri Edi Rama ka paralajmëruar kreun e PD-së, Lulzim Basha lidhur me kërcënimet për prishje të marrëveshjes së 5 qershorit. Përmes një postimi në Twitter,...

“Mbyllja nuk është zgjidhje”/ Apeli i Piperos për qytetarët

Mjeku i njohur, Pëllumb Pipero i bën apel qytetarëve për mbajtje medoemos të maskës dhe të ruajtjes së distancës. I ftuar në studion e Neës24,...

“Basha gënjeu shqiptarët për listat e hapura”/ Hajdari nxjerr pamjet

Deputetja Rudina Hajdari deklaron se kreu i PD-së, Lulzim Basha, po gënjen shqiptarët në lidhje me listat e hapura. Në një konferencë për mediat, Hajadari...

Pandemia/ Rezulton pozitiv kryetari i PD-së në Roskovec

Kryetari i PD-së në Roskovec, Gëzim Caushi raportohet të ketë rezultuar pozitiv me koronavirus. Sipas Abcnews.al, prej 10 ditësh Caushi ka shfaqur simptoma të tilla...