E enjte, 2 Korrik, 2020
22 C
Tirana

Evropa përgatit ‘planin B’ për daljen nga karantina

Më të lexuarat

Avdullah Hoti nesër vizitë zyrtare në Tiranë

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti do të vizitojë ditën e nesërme Shqipërinë. Bëhet me dije se Hoti do të pritet nga kryeministri Rama në orën...

Mjeku humbi betejën me pandeminë, Manastirliu lëshon thirrjen e fortë

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka bërë një thirrje të fortë, pas ndarjes nga jeta të mjekut të njohur Arjan Pushi. Teksa e demostron...

Mbrëmje private tek Ambasada, Yuri Kim bën bashkë Ramën, Metën dhe Bashën

Ambasadorja e SHBA në Tiranë Yuri Kim duket se do bëjë bashkë Ramën, Metën dhe Bashën! Një mbrëmje private thuhet se do të organizohet në...

Semsrott: Janë grabitur zyrat e deputetëve në Parlamentin Evropian

Më shumë se 50 eurodeputetëve në Parlamentin Evropian iu janë vjedhur kompjuterët, tabletët dhe sende të tjera në zyrat e tyre. Ngjarja është regjistruar në...

Projekti i rrugës Milot-Fier/ Teliti: Një udhëtim vajtje–ardhje do na kushtojë 17.4 euro

Partia Demokratike akuzon kryeministrin Rama se është paracaktuar se nga kush do të fitohet projekti i rrugës Milot – Fier që u prezantua sot. Përfaqësuesi...

U rekomandua hapja e kufijve, por u hoqën nga lista/ DW: Tri elementet që penalizuan Shqipërinë

Komisioni Evropian vendosi që të mos hapë kufijtë me katër vende të Ballkanit Perëndimor, ndonëse rekomandimet e mëparshme ishin pozitive. Serbia dhe Mali i Zi...

Dokumenti/ Rama nënshkruan personalisht tërheqjen e padisë ndaj Haradinajt

Kryeministri Edi Rama e ka tërhequr zyrtarisht padinë për shpifje ndaj ish-kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj. Aktvendimi ku konstatohet tërheqja e padisë është publikuar nga...

Deputeti shqiptar: Rama po dëbon grekët nga Himara për të sjellë 30 mijë turq

Deputeti Ligoraq Karamelo, është shprehur se grekët e Epirit të Veriut po përballen me momente të vështira, për shkak të politikave që po ndjek...

Prokuroria e Serbisë ngre akt-akuzë kundër një shqiptari

Prokuroria e Serbisë ka ngritur një aktakuzë për krime lufte ndaj shtetasit kosovar, Nezir Mehmetaj. Lajmin e ka konfirmuar për Radion Evropa e Lirë, vëllai...

Tërmet në Korçë rreth orës 04:30 të mëngjesit

IGJEUM bën me dije se një tërmet është regjistruar në orën 04.23 të mëngjesit të sotëm në Korçë. Sipas të dhënave të bëra publike nga...

Pas Britanisë së Madhe dhe SHBA-së, disa vende të tjera në Evropë kanë nisur të bëjnë plane për heqjen e karantinës. Spanja po planifikon të kryejë më shumë teste, për të siguruar një rikthim të pjesshëm në punë. Por, dyqanet, baret dhe restorantet do vijojnë të rrinë mbyllur.

Austria do të rihapë dyqanet e vogla më 14 prill, dhe më të mëdhatë më 1 maj. Por konsumatorët duhen të mbajnë sërish maska. Aktivitetet publike, do të jenë të pezullura deri në fund të qershorit. Edhe Danimarka dëshiron një rikthim masiv në punë, teksa kufizimet do të nisin të lehtësohen pas Pashkëve të datës 12 prill.

Por autoritetet këshillojnë shmangien e turmave. Italia po flet tani për një fazë të dytë, në të cilën shoqëria duhet të “krijojë kushtet për të jetuar me virusin”, derisa të prodhohet vaksina kundër tij.

Ministri i Shëndetësisë, Roberto Speranca, ka thënë se për të lejuar një lehtësim të masave, do të nevojiten më shumë testime dhe një sistem shëndetësor më i përgatitur.

Lexo edhe :   Pandemia/ Dako dhe bashkëshortja të infektuar? Mbyllet laboratori i analizave në Durrës

Nëse shkalla e infektimeve të reja mbetet e ulët, Gjermania planifikon të hapë shkollat, dyqanet dhe restorantet. Ndërkohë, në planin paraprak thuhet se mund të jetë e detyrueshme mbajtja e maskës në çdo institucion publik, dhe në mjetet e transportit publik.

Ekspertët atje sugjerojnë se testet e antitrupave, mund të identifikojnë dhe lejojnë daljen nga shtëpia të njerëzve, që kanë imunitet ndaj koronavirusit. Edhe Franca po bëhet gati të lehtësojë disa masa. Por autoritetet saktësojnë, se zhbllokimi nuk mund të ndodhë menjëherë dhe për të gjithë.

Ata paralajmërojnë se jeta nuk mund të kthehet menjëherë në normalitet, dhe se shumë masa kufizuese do të qëndrojnë në fuqi të paktën edhe për disa javë të tjera.

Lexo edhe :   SHBA/ Gjykata e Lartë merr vendim të rëndësishëm për abortin

TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shtëpia e Bardhë: Trump nuk u informua pasi pagesat ruse nuk ishin verifikuar

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare në Shtëpinë e Bardhë Robert O'Brien tha të mërkurën se Presidenti Donald Trump nuk ishte informuar me gojë lidhur me...

Si t’i fyesh dy shqiptarë të suksesshëm

Nga Mero Baze Besiana Kadare dhe Elez Biberaj kanë marrë dy lajme të mira. E para është zgjedhur zëvendëspresidente e Asamblesë së Kombeve të Bahskuara,...

“Më bënë nder me pritjen fisnike”/ Behgjet Pacolli viziton “Qendrën e Solidaritetit”

Ish-presidenti i Kosovës, Behgjet Pacolli ka zhvilluar ditën e sotme një vizitë në Qendrën e Solidaritetit, të fondacionit “Fundjavë Ndryshe”. Përmes një postimi në Facebook,...

Kosovë/ Shkon në 2,991 numri i të infektuarve nga koronavirusi

Kosova vijon të regjistrojë shifra të larta të personave të prekur nga koronavirusi. Gjatë 24 orëve të fundit, në Kosovë janë regjistruar edhe 113 raste...

Franca tërhiqet nga misioni i NATO-s në Mesdhe

Mediat e huaja raportojnë se Franca është tërhequr nga operacionet detare të NATO-s në Mesdhe, pas hetimeve mbi një incident detar të mëparshëm me...