E enjte, 24 Qershor, 2021
26.5 C
Tirana

Evropa në prag të valës së dytë të Covid-19, shtohen zonat e kuqe në Francë

Duket se vjeshta ka sjellë edhe valën e dytë të Covid-19. Në Francë janë shtuar shtatë zona të tjera aktive të qarkullimit të Covid-19. Ato janë cilësuar ndryshe, “zona të kuqe”.

Në zonat e kuqe, autoritetet kanë fuqinë që të aplikojnë masa si mbajtja e maskës me detyrim dhe mbyllja e bareve dhe restoranteve. Franca përbëhet nga 94 divizione administrative të quajtura “departamente” dhe tashmë 28 prej tyre janë “zona të kuqe.”

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Qytetet më të shtrenjta në botë për të huajt; Tirana në vendin e 152

Kryeqyteti i Turkmenistanit në Azinë Qendrore është cilësuar si qyteti më i shtrenjtë në botë për punëtorët e huaj. Ashgabat, një qytet me rreth një...

”Grupi i Ferrit”/ Kualifikohen Franca, Gjermania dhe Portugalia

Përfundojnë dy ndeshjet e grupit F. Hungaria ka befasuar Gjermaninënë “Allianz Arena”, teksa i ka mbyllur këto 90 minuta në barazim 2-2. Hungarezët zhbllokuan...

Euro 2020/ Plotësohet rebusi i 1/8-ave, ja përballjet me eleminim direkt

KALENDARI I 1/8-AVE E Shtunë 26 Qershor Uells vs Danimarkë (18:00, Amsterdam) Itali vs Austri (21:00, Londër) E Diel 27 Qershor Holandë vs Rep. çeke (18:00, Budapest) Belgjikë...

Izraeli paralajmëron masa për shkak të variantit Delta

Izraeli njoftoi të mërkurën (23 qershor) se do të shtyjë lehtësimin e hyrjes së turistëve individualë për shkak të shqetësimeve për përhapjen e variantit...

Blinken: SHBA nuk ka partner e mik më të mirë se Gjermaninë

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken falenderoi të mërkurën Kancelaren e Gjermanisë, Angela Merkel për “udhëheqjen e jashtëzakonshme” duke thënë se “SHBA nuk kanë...