E diel, 29 Mars, 2020
14 C
Tirana

“Evropa do të marrë fund me koronavirusin”, gazetari italian analizon situatën

Lexo edhe ...

Nga e hëna ju duhet leje për të dalë në pazar, çfarë duhet të dini për të

Duke filluar që nga dita e nesërme, hyn në fuqi “leja e daljes” e njoftuar nga kryeministri Rama pak ditë më parë. Kjo leje është...

Shqiponja fluturon krenare në qiellin e Evropës

Nga Klodian Tomorri Dërgimi i mjekëve në Bergamo mund të jetë gjesti më i vlefshëm humanitar që ka bërë ndonjëherë Shqipëria. Kam lexuar sot thuajse të...

U përjashtua nga skuadra, ish-lojtari i Barcelonës padit klubin në FIFA

Ish-futbollisti i Arsenal dhe Barcelonës Alex Song, i cili ishte shok skuadre te Sion me Ermir Lenjanin ka paditur klubin zviceran në FIFA. Kamerunasi së...

Vidhnin banesat me dhunë në Kavajë, pranga dy të rinjve

Policia ka arrestuar ditën e sotme dy të rinj nga Kavaja, pasi kryenin grabitje me dhunë. Në pranga kanë përfunduar një 28-vjeçar edhe një 41-vjeçar....

Gazetari investigativ italian, Roberto Saviano ka folur në lidhje me situatën e rëndë të krijuar nga koronavirusi, duke e cilësuar atë si fundin e Evropës.

Në artikullin e tij të publikuar sot në “Repubblica”, Saviano shprehet se krimi i organizuar ka marrë edhe më shumë terren në këto kohë në Itali.

Gazetari komenton me nota negative menaxhimin që shteti italian po i bën situatës, ndërsa thekson se Covid-19 i ka kapur institucionet evropiane të papërgatitura.

“Një shtet që brenda dy javësh njoftoi së pari izolimin, më pas pësoi ulje në ekonomi dhe në fund mbylli njerëzit në shtëpi, është një shtet i dobët. është lehtësisht pre e çdo forme të organizuar, parimi i autoritetit i të cilit merret përmes dhunës dhe parave të paguara menjëherë.

Evropa gjithashtu ka rezultuar plotësisht e papërgatitur. Kjo Evropë ka tradhtuar plotësisht pritjet dhe ëndrrat e themeluesve.

Në rastin e parë urgjent ne e gjejmë veten në një situatë në të cilën xhelozitë kombëtare privojnë mundësinë e një platforme të përbashkët për t’i bërë ballë pandemisë. Evropa edhe sot duket se kthen shpinën, në kuptimin e mirë të fjalës, dhe në mënyrën e vetme që kemi për të shpëtuar jetët tona: të ndajmë gjithçka.

Kjo Evropë, siç është, me siguri do të përfundojë me koronavirusin, sepse pas kaq shumë vuajtjesh, pas frikë, pas pamundësisë që qenia njerëzore po shikon, mbase do të lindë diçka e re dhe ndryshe”, shpjegon Saviano.

- Reklama -

Më shumë nga kategoriaTë fundit

Nga e hëna ju duhet leje për të dalë në pazar, çfarë duhet të dini për të

Duke filluar që nga dita e nesërme, hyn në fuqi “leja e daljes” e njoftuar nga kryeministri Rama pak ditë më parë. Kjo leje është...

Shqiponja fluturon krenare në qiellin e Evropës

Nga Klodian Tomorri Dërgimi i mjekëve në Bergamo mund të jetë gjesti më i vlefshëm humanitar që ka bërë ndonjëherë Shqipëria. Kam lexuar sot thuajse të...

U përjashtua nga skuadra, ish-lojtari i Barcelonës padit klubin në FIFA

Ish-futbollisti i Arsenal dhe Barcelonës Alex Song, i cili ishte shok skuadre te Sion me Ermir Lenjanin ka paditur klubin zviceran në FIFA. Kamerunasi së...

Vidhnin banesat me dhunë në Kavajë, pranga dy të rinjve

Policia ka arrestuar ditën e sotme dy të rinj nga Kavaja, pasi kryenin grabitje me dhunë. Në pranga kanë përfunduar një 28-vjeçar edhe një 41-vjeçar....

Ronaldo thyen karantinimin, merr fëmijët së bashku me bashkëshorten dhe dalin shëtitje

Si shumë të tjetër edhe Cristiano Ronaldo qëndron i izoluar në shtëpinë e tij, për shkak të përhapjes së Koronavirusit. Megjithatë duket se edhe sulmuesi...
Kthehu
WhatsApp KONTAKTO TT