E martë, 27 Korrik, 2021
34.5 C
Tirana

Evakuohen hotelet pas një zjarri të madh në ishullin grek Samos

Disa hotele dhe rezidenca janë evakuuar si masë paraprake në ishullin grek të Samos për shkak të një zjarri të rëndë, ndërsa vendi po përballet me temperatura të larta. Zona Agios Fanourios në bregdetin verior të ishullit ishte më e goditura, njoftoi media lokale të premten.

Zjarri është ndezur që nga mesdita e së enjtes dhe zjarrfikësit ende po luftojnë për ta kthyer përsëri situatën nën kontroll, të ndihmuar nga helikopterë, aeroplanë të veçantë dhe një numër i madh i zjarrfikësve. Temperaturat e larta sezonale kanë shkaktuar zjarre të shumta në Greqi, me temperatura të larta dhe erëra të forta që përkeqësojnë problemin në shumë vende.

51 zjarre janë raportuar në 24 orët e kaluara. Samosi, në Detin Egje lindor, është goditur veçanërisht nga zjarret në verë gjatë 20 viteve të fundit, me vetëm 2016-ën pa zjarre, sipas gazetës greke To Proto Thema.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   FOTO/Ekzekutohet biznesmeni grek, babai i dy fëmijëve u vra në prag të shtëpisë

Studimi/ Muzika i ndihmoi njerëzit të përballonin pandeminë

Dpa/ Një studim me më shumë se 5,000 njerëz të karantinuar në tre kontinente tregoi se më shumë se gjysma prej nesh përdori muzikë...

Po filmonte aksionin e policisë/ Gazetari: Më shtrinë barkas…

Një situatë e sikletshme i ka ndodhur gazetarit të “News24” Ergys Gjençaj, i cili është shoqëruar nga policia, pasi filmoi një aksion të uniformave...

Aksion anti-dro*ë në zonën e “Vorrit të Bomit” në Tiranë, arratiset një person

Një aksion anti-drogë është zhvilluar mesditën e sotme në zonën e “Vorri i Bomit” në kryeqytet, ku burimet paraprake, ende jo zyrtare njoftojnë për...

Liverpulit i kthehet mbrojtja, Virgil Van Dijk pas 9 muajsh pritet në fushë

Mbrojtësi i Liverpulit, Virgil Van Dijk duket se do të kthehet në fushë këtë javë pas një ndërprerje nëntë mujore me një dëmtim serioz...

Demokratët do u rikthehen protestave? Basha flet për strategjinë e opozitës

Ndonëse i është shmangur pyetjes nëse do të ketë protesta nga opozita në shtator, Basha ka thënë se do të vijojë betejën me të...