E mërkurë, 21 Tetor, 2020
6 C
Tirana

Europa na do dhe pikë, po ne?

Më të lexuarat

Një izolim i dytë nga koronavirusi? Rrakacolli tregon skenarët

Rritja alarmante  e rasteve të reja me Covid-19 ditët e fundit në vend, ka shtuar frikën te qytetarët se mund të ketë një izolim...

Italia e gjunjëzuar nga koronavirusi, regjistron shifra alarmante. Masat e reja

Italia është e gjunjëzuar nga koronavirusi. Pas rritjes së numrit të rasteve të reja, Italia do t’i ashpërsojë masat kundër covid-19. Të dielën mbrëma,...

Abuzim me tendera, SPAK arreston ish-drejtorin e Prokurimeve të OSHEE

Policia e Tiranës ka kryer ekzekutimin e urdhërarresteve për disa zyrtarë të OSHEE-së, me urdhër të SPAK-ut. Në pranga ka rënë, ish-Drejtori i Prokurorimeve të...

Rekord i ri të infektuarish, konfirmohen 4 humbje jete në 24 orët e fundit

Ende nuk ka asnjë shenjë përmirësimi nga situata me pandeminë në vend. Gjatë 24 orëve të fundit kanë ndërruar jetë 4 persona. Burime zyrtare nga...

Kina, 3 Hëna artificiale në orbitë për të kursyer energjinë elektrike

Ambicia e hapur e Kinës për të qenë superfuqia kryesore e botës, po shtrihet edhe në dominimin e hapësirës, ku rivalja kryesore është sërish...

Keni aplikuar për Lotarinë Amerikane? Ambasada del me njoftimin e rëndësishëm

Gjatë ditëve të fundit, Ambasada Amerikane në Tiranë ka këshilluar qytetarët shqiptarë mbi mënyrën e aplikimit për Lotarinë Amerikane. Të gjithë ata persona të cilët...

Ish-drejtoresha e Tatimeve tregon kujt i përket rafineria e Ballshit

Ish-drejtoresha e Tatimeve, Briseida Shehaj, ka lëshuar një deklaratë të fortë në lidhje me çështjen e rafinerisë së Ballshit. E ftuar në Syri.net, Shehaj...

Sherr me Luanën gjatë emisionit? Zbulohet e vërteta e largimit të Veleshnjës

Pak ditë më parë u aludua se aktori i humorit Rezart Veleshnja, kishte pasur një zënkë me moderatoren Luana Vjollca, dhe për këtë arsye...

Rekord infektimesh në Itali/ Rajonet fillojnë të mbyllen nga kjo fundjavë

Sikundër u njoftua më herët, Italia do të nis me masat e reja kufizuese, në tentativë për të ulur numrin e të infektuarve. Vala...

“Kam kaluar koronavirusin”, Alketa Vejsiu rrëfen përjetimet

Moderatorja Alketa Vejsiu ka zbuluar se e ka kaluar koronavirusin. Edhe ajo nuk i ka shpëtuar infektimit me COVID-19, por fatmirësisht simptomat duket se...

Nga: Mira Kazhani

Për herë të dytë rresht KE propozon hapjen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Edhe pse lajmi është në thelb i vjetër, shpresat e reja dhe naive mund të kenë qenë edhe që ky rekomandim të mos jepej, të shtyhej sado pak, mund të ketë ende plot ndezje që Këshilli i Ministrave të vendeve anëtare të mos e mbështesë Shqipërinë në mënyrë që kësaj ane të mbretërojë rrëmuja.

Boll të shohësh përpjekjet për destabilitet nga ana e opozitës në Shqipëri të cilës po i mungon revolta popullore vetëm pse s’ka besim dhe është edhe më keq se ata që ajo shan.

Nga ana tjetër ka një keqkuptim me termat dhe mënyrën sesi operon Brukseli, një nga bashkëpunëtorët në Tiranapost e lexoi rekomandimin si hapje negociatash, dikush tjetër pyeti me të drejtë nëse kjo ishte hera e dytë.

Po, është hera e dytë dhe jo, nuk u hapën negociatat. Negociatat hapen kur voton çdo vend anëtar dhe ata janë ministrat e Jashtëm të vendeve anëtare në Këshillin e Evropës. Lajmi sot është i vjetër në thelb, por i ri kur mendon keqkuptimet apo edhe dëshirat e liga.

Sot lajmi që erdhi nga Hahn ishte një shenjë e pastër se destabiliteti politik nuk është çështje e evropianëve dhe s’ka dhënë asnjë efekt atje dhe se Europa na do dhe pikë.

Klasa politike këtu duhet të kalojë pengesat e të gjejë gjuhën. Të huajt nuk shohin se çfarë jep Portokallia të dielën në darkë, çfarë shkruan ndonjë analist, pro-të apo të kundërtat, apo kush ka të drejtë: ai që gjuan me molotov apo ai që nuk lëshon pe.

Lexo edhe :   Rama ftesë të huajve: Ejani në Shqipëri, vendi më i sigurtë në Europë
Lexo edhe :   Soreca: Shqipëria pranë BE, punoni për zgjedhje të lira dhe të ndershme

Evropa bën llogari në macro dhe sot mesazhi për reformën në gjyqësor duket se është një as nën mëngë për busullën politikë në Shqipëri.

Dhe për më tepër Ballkani është çështje sigurie. Eduard Kukan e tha troç se siguria në rajonin tonë varet nga interesi i Evropës dhe jo indiferenca apo neglizhenca e saj.

Kjo është një ditë për të marrë frymë, jo për t’u ekzaltuar. Ato tensionet politike që përmendi Eduard Kukan janë një pengesë e madhe për të ardhmen evropiane të Shqipërisë, por të paktën sot e morëm një lajm të mirë dhe le të mësojmë nga toleranca e ADN-së evropiane dhe të mos e urrejmë ne Shqipërinë e njëri-tjetrin, siç na duan armiqtë.

Por ta shohim si na duan miqtë, të paktën.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Diplomati zbulon detajet: Ministri grek është me origjinë shqiptare

Ish-drejtori i Drejtorisë së Çështjeve Juridike e Konsullore, Ksenofon Kristafi ka folur lidhur me ministrin e Jashtëm grek, Nikos Dendias. Në një prononcim për “Open”,...

Arjan Çani: Dendias me origjinë nga Vunoi i Shqipërisë, kushëri me Ramën

Moderatori Arjan Çani ka hedhur disa hipoteza lidhur me kryeministrin Edi Rama dhe kryediplomatin Nikos Dendias, duke pohuar se të dy janë të afërm...

‘Deti’, Hajdari: S’ka zgjidhje tjetër përveç Hagës

Për kufirin detar mes Shqipërisë dhe Greqisë do të vendosë Gjykata e Hagës. Vendimi në fjalë u mor sot në takimin që zhvilloi ministri...

A mbetet Partia Socialiste caku i fundit i Metës?!

Nga: Ben Andoni Do jetë e vështirë për presidentin Ilir Meta të bëjë diçka, të lartësisë së egos së vet, me mbarimin e mandatit si...

Pezullon punësimet e portalit, lë nxënësit me aftësi të kufizuar pa mësim

Në kundërshtim me ligjin, pezullon punësimin për mësuesit ndihmës edhe pse këta të fundit i vendos portali “Mësues për Shqipërinë”. Jonida Jonuzi e cila ankohet...