E shtunë, 12 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

EURO 2020/ Zbulohet shuma rekord që përfiton skuadra fituese

Starton sot në mbrëmje, në orën 21:00, gara më e rëndësishme e kombëtareve të futbollit, “EURO 2020”. Ndeshja hapëse është Itali-Turqi dhe do të luhet në Romë.

UEFA synon dhe pret të arkëtojë një shumë rekord prej 2 miliardë euro prej të cilave, 850 mln euro të jenë fitim për institucionin, para që nevojiten për financimin e sportit më të bukur të kontinentit dhe për të rregulluar financat e goditura nga pandemia.

Për të kaluar te skuadrat pjesëmarrëse, edhe ato do të përfitojnë shuma të majme madje fituesi i Kampionatit Europian do të fusë në “xhep” plot 30 mln euro për trofeun.

Për të vijuar me përfitimet, çdo fitore në grup vlen 1 milionë euro për çdo skuadër dhe barazimi 500 mijë euro, ndërsa kualifikimi në 1/8 u shton fond të sigurtë edhe 1.5 mln euro, ndërsa në çerekfinale 2.5 mln euro të tjera, në gjysmëfinale 4 mln dhe pjesëmarrja në finale 5 mln euro.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Uells-Zvicër/ Pjesa e parë pa gola, portierët vendimtarë me pritjet e tyre

Ka përfunduar me rrjeta të paprekura, pjesa e parë e ndjeshjes midis Zvicrës dhe Uellsit. Një 45 minutësh ku spektakël dhuruan portierët e skuadrave...

Vrasja e 20-vjeçares në Greqi, zbulohet makina me të cilën janë larguar autorët

Zbardhen detaje të reja në lidhje me vrasjen e 20-vjeçare britanike Caroline, e ndodhur pak javë më parë në Greqi. Në emisionin e gazetarit grek...

Fati i kryetarit të PD-së, 3 kandidatët që do të sfidojnë Lulzim Bashën

Nga: Marsela Sinani Lulzim Basha 47 vjeç, Fatbardh Kadilli 55 vjeç, Edith Harxhi 48 vjeçe dhe Agron Shehaj 44 vjeç, aderojnë në të njëjtën parti,...

Salianji: Gruevski si Rama mori mandat të tretë, por ra brenda një viti

Deputeti i zgjedhur i Partisë Demokratike, Ervin Salianji ka bërë një paralelizëm të situatës aktuale politike në Shqipëri, të asaj para disa viteve në...

Kosovë: Një viktimë dhe 17 raste të reja me Covid-19

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë (IKSHPK) ka regjistruar më 12 qershor një rast të vdekjes nga koronavirusi. Viktima është nga Prizreni. Sipas njoftimit...