E shtunë, 24 Korrik, 2021
19.5 C
Tirana

Euro 2020/ Tifozët anglezë i pret dënimi po kënduan “10 bombardues gjermanë”

Tifozët e Anglisë rrezikojnë skualifikimin nga Wembley nëse do të këndojnë këngën “10 bombardues gjermanë.

Kënga është një referencë lidhur me Luftën e Dytë Botërore.
“Tre Luanët” ndeshen me Gjermaninë në një përballje të nivelit maksimal në raundin e 1/8-ave të Euro 2020 të martën në mbrëmje.

Një raportim i Telegraph thotë se Federata Angleze do të “dënojë me forcë” tifozët që vendosin të këndojnë këngë “diskriminuese dhe mosrespektuese” brenda stadiumit.

Ankesat janë depozituar tashmë te UEFA, pasi tifozët besohet ta kenë kënduar këngën gjatë fitores 1-0 ndaj Kroacisë në fillim të këtij muaji.

Kënga:

“Kishte 10 bombardues gjermanë në ajër,
Kishte 10 bombardues gjermanë në ajër,
Kishte 10 bombardues gjermanë, 10 bombardues gjermanë,
10 bombardues gjermanë në ajër.
Dhe RAF nga Britania rrëzoi 1,
Dhe RAF nga Britania rrëzoi 1,
Dhe RAF nga Britania e Madhe, RAF nga Britania e Madhe,
RAF nga Britania e Madhe rrëzoi 1.”

Këto vargje përsëriten më pas me nga një bombardues që “rrëzohet çdo herë”, vargu i dhjetë bëhet “Ishte një” dhe “rrëzohej”, derisa numri i bombarduesve të arrijë në zero. Rreshtat e fundit të këngës janë:

“Nuk kishte më bombardues gjermanë në ajër,
Nuk kishte më bombardues gjermanë në ajër,
Nuk kishte më bombardues gjermanë, nuk kishte më bombardues gjermanë,
Nuk ka më bombardues gjermanë në fluturim.
Sepse RAF nga Britania i rrëzoi,
Sepse RAF nga Britania e Madhe i rrëzoi,
Sepse RAF nga Britania e Madhe, RAF nga Britania e Madhe,
‘RAF nga Britania e Madhe i rrëzoi ata.”

Lexo edhe :   Gjermani: Sa kushton përmbytja e shekullit?
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shembet ura në Siberi, bllokohet hekurudha më e gjatë në botë

Vërshimet si pasojë e reshjeve të furishme në Siberi kanë çuar në shembjen e një urë, duke e shkëputur hekurudhën siberiane, më e gjata...

Kina vendos sanksione ndaj shtatë shtetasve amerikanë

Kina njoftoi të premten se po vendos sanksione ndaj disa shtetasve amerikanë në përgjigje të sanksionimit nga ana e Shteteve të Bashkuara të shtatë...

KPK, pikëpyetje për pasurinë dhe profesionalizmin e prokurores Daniela Sulaj

Prokurorja Daniela Sulaj, e komanduar si inspektore pranë Inspektoriatit të Lartë të Drejtësisë, u përball të premten më 23 korrik me Komisionin e Pavarur...

Gjykata i refuzon kërkesën për liri, Hashim Thaçi mbetet në paraburgim

Gjykata Speciale e Hagës ka marrë vendim që t’i refuzohet kërkesa ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit, që ky i fundit të mbrohet në liri. Edhe...

Koronavirusi, Manastirliu tregon numrin e të vaksinuarve në 24 orët e fundit

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ka publikuar shifrat e të vaksinuarve kundër koronavirusit në vend. Manastirliu bën me dije, se mbi 13...