E mërkurë, 28 Korrik, 2021
22.5 C
Tirana

Euro 2020/ Statistikat për skuadrat dhe lojtarët pas mbylljes së grupeve

Janë luajtur deri tani 36 nga 51 ndeshjet në total të Euro 2020-ës. Mesatarja e golave të shënuar për ndeshje ka qenë relativisht e kënaqshme me 2.62 gola për ndeshje, pra 94 në total. Plot 22 gola janë shënuar në minutat 45-60, pra sapo skuadrat janë rikthyer në fushë nga pushimi midis pjesëve.

Statistikat për skuadra

Më shumë gola:

 • 8 Holanda
 • 7 Italia
 • 7 Portugalia
 • 7 Belgjika
 • 6 Spanja
 • 6 Gjermania

Më shumë raste të krijuara:

 • 61 Danimarka
 • 60 Italia
 • 47 Zvicra

Më shumë pritje nga portieri:

 • 18 Turqia
 • 14 Maqedonia e V
 • 14 Finlanda
 • 14 Uellsi

Përqindja më e lartë e mbajtjes së topit:

 • 68.7 Spanja
 • 61.3 Gjermania
 • 57.7 Italia
 • 57.7 Belgjika
 • 57.3 Danimarka
 • 56.3 Anglia

Statistika për lojtarët

Golashënuesit:

 • 5 Ronaldo
 • 3 Shik
 • 3 Forsberg
 • 3 Wijnaldum
 • 3 Lukaku
 • 3 Levandovski

Asiste:

 • 3 Hojbjerg
 • 3 Zuber
 • 2 Kulusevski
 • 2 Malen
 • 2 Moreno
 • 2 Kimmich

Shpejtesia më e lartë e arritur:

 • 33.8 Spinacola
 • 33.8 Nego
 • 33.7 Koman
 • 33.6 Gakpo
 • 33.5 James

Distanca e përshkuar ne total (km)

 • 36 Golovin
 • 35.1 Soucek
 • 34.8 Nagy
 • 33.7 Kimmich
 • 33.7 Sabitzer
 • 33.6 Coufal

Përgatiti Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si mund të shmangen epidemitë

Numri i vdekjeve të raportuara nga COVID-19 ka kaluar 4 milionë, sipas Universitetit Johns Hopkins që regjistron infektimet dhe vdekjet. Në 100 vitet e...

Politikani lituanez dënohet me burg për spiunim për Rusinë

Një gjykatë në Lituani dënoi politikanin Algirdas Paleckis me gjashtë vjet burgim, pasi e shpalli fajtor për spiunim për Rusinë. Gjykata e rrethit Siauliai vendosi...

Lëkundje sizmike me magnitudë 4.1 në Shqipëri

Lëkundje sizmike janë regjistruar mbrëmjen e sotme në vendin tonë. Sipas statistikave të publikuara nga Instituti i Gjeoshkencave, Energjise, Ujit dhe Mjedisit, tërmeti me...

Zgjedhje të parakohshme? Haradinaj: Qeveria Kurti nuk do të zgjasë shumë

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj deklaroi se qeveria e Albin Kurtit nuk do të zgjasë shumë, duke paralajmëruar se në...

I pandehur me ish-ministrin Tahiri/ Rrëzohet kërkesa e Jaeld Çelës për liri

Gjykata e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (GJKKO), ka rrëzuar  kërkesën e ish-drejtorit të Policisë së Vlorës Jaeld Çela, për lirimin nga...