E shtunë, 31 Korrik, 2021
31.5 C
Tirana

Euro 2020/ Mbyllet grupi A, Italia dhe Uellsi kalojnë, italianët me rekord

Itali-Uells 1-0

Italia barazoi rekordin e vet të të gjitha kohërave me 30 ndeshje si e pamposhtur pas një fitoreje 1-0 kundër Uellsit në Stadiumin Olimpik.

Një gol i vetëm nga Matteo Pessina siguroi fitoren e 11-të radhazi dhe bëri që ata të kalonin si fitues të grupit në një turne evropian për edicionin e dytë radhazi.

Ndërkohë, Uellsi kualifikohet në fazën e 16 më të mirave falë vendit të dytë. Uellsi e dinte se një barazim do të ishte i mjaftueshëm për të siguruar kualifikimin në të dytën pjesëmarrje radhazi në turne.

Zvicër-Turqi 3-1

Zvicra e bën të sajën duke fituar me dy gola të Shaqirit dhe tani pret zhvillimet në grupet e tjera. Helvetët presin të kualifikohen si një nga të tretat më të mira me 4 pikë në grupin A.

Turqia zhgënjen totalisht duke dalë me 0 pikë nga një turne me pritshmëri të jashtëzakonshme pas fitimit të grupit kualifikues ku mundi dhe Holandën.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lamtumirë doktor!

Nga Dritan Hila Ka kohë që diplomatët amerikanë kanë hequr dorashkat. Jo më larg se dje, ambasadorja e SHBA me një gjuhë cinike iu tha...

Shkelën rregullat kundër Covid, përjashtohen 2 sportistë nga Olimpiada në Tokio

Dy xhudistë të Gjeorgjisë janë përjashtuar nga Lojërat Olimpike Tokio 2020, pasi kanë dalë për shëtitje jashtë Fshatit Olimpik, ka raportuar agjencia japoneze e...

117 milionë euro, Manchester City pranë blerjes rekord

Manchester City është shumë afër goditjes së radhës në merkato. Sipas shtypit anglez, mungon shumë pak për arritjen e marrëveshjes për mesfushorin e Aston Villa-s,...

Koronavirusi/ Profesori grek: Do të krijohen më shumë mutacione ngjitëse

Profesori Theodoros Vasilakopoulos në një intervistë për mediat vendase, foli për rrjedhën e pandemisë në vend dhe procesin e vaksinimit ku thotë se ashtu...

Teatri Kombëtar në pronësi të Bashkisë/ PD: Rama nuk pyet për drejtësinë

Partia Demokratike ka reaguar ashpër ndaj vendimin e qeverisë për t'i kaluar truallin e Teatrit Kombëtar në pronësi të Bashkisë së Tiranës. Deputetja e zgjedhur...