E shtunë, 12 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

Euro 2020/ Ja kombëtaret që kanë fituar Europianet dhe sa herë

Nesër nis rrugëtimi i 24 kombëtareve europiane në kërkim të trofeut Euro 2020, por ja se cilët kombe dhe sa herë e kanë fituar Europianin.

  • Gjermania 3 (1972, 1980, 1996)
  • Spanja 3 (1964, 2008, 2012)
  • Franca 2 (1984, 2000)
  • Italia 1 (19680
  • Bashkimi Sovietik 1 (19600
  • Çekia 1 (1976)
  • Portugalia 1 (2016)
  • Hollanda 1 (1988)
  • Danimarka 1 (19920
  • Greqia 1 (2004)

Nga ana tjetër Jugosllavia 2 herë dhe Belgjika 1 herë kanë arritur finalen por nuk ia kanë dalë dot të hynë në histori.

A do të munden Gjermania dhe Spanja të shkëputen nga njëra-tjetra duke kapur kuotën 4 të trofeve, apo Franca do t’u bashkohet në kuotën 3 duke u bërë kështu plot 3 kombëtare me 3 trofe?

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shpërthimi i kontrolluar i ‘gjobës’ Becchetti

Nga: Agim Baçi Dikur qarkullonte në internet një letër që një vajzë i dërgonte së ëmës, e cila në thelbin e saj lidhej me gjetjen...

Uells-Zvicër/ Pjesa e parë pa gola, portierët vendimtarë me pritjet e tyre

Ka përfunduar me rrjeta të paprekura, pjesa e parë e ndjeshjes midis Zvicrës dhe Uellsit. Një 45 minutësh ku spektakël dhuruan portierët e skuadrave...

Vrasja e 20-vjeçares në Greqi, zbulohet makina me të cilën janë larguar autorët

Zbardhen detaje të reja në lidhje me vrasjen e 20-vjeçare britanike Caroline, e ndodhur pak javë më parë në Greqi. Në emisionin e gazetarit grek...

Fati i kryetarit të PD-së, 3 kandidatët që do të sfidojnë Lulzim Bashën

Nga: Marsela Sinani Lulzim Basha 47 vjeç, Fatbardh Kadilli 55 vjeç, Edith Harxhi 48 vjeçe dhe Agron Shehaj 44 vjeç, aderojnë në të njëjtën parti,...

Salianji: Gruevski si Rama mori mandat të tretë, por ra brenda një viti

Deputeti i zgjedhur i Partisë Demokratike, Ervin Salianji ka bërë një paralelizëm të situatës aktuale politike në Shqipëri, të asaj para disa viteve në...