E shtunë, 12 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

Euro 2020/ Grupi C, ja detajet për Hollandën, Austrinë, Ukrainën dhe RMV-në

Grupi C

(Austri, Hollandë, Maqedoni e Veriut, Ukrainë)

Grupi C përmban një nga skuadrat pretendente dhe të mëdha të kontinentit Europian pavrësisht formës aktuale. Hollanda i vetmi ekip përfaqësues i këtij grupi që e ka fituar më parë trofeun, do të ketë përballë Austrinë, Ukrainën e Andrij Shevçenkos si dhe Maqedoninë e Veriut që luan Europianin e saj të parë në histori.

Kalendari:

13 qershor/ Austri-Maqedoni V

13 qershor/ Hollandë-Ukrainë

17 qershor/ Ukrainë-Maqedoni V

17 qershor/ Hollandë-Austri

21 qershor/ Ukrainë-Austri

21 qershor/ Maqedoni V- Hollandë

Hollanda

Trajner: Frank de Boer

De Boer zëvendësoi ish-shokun e ekipit tek Barcelona Ronald Koeman në shtator 2020 pasi kishte qenë më parë trajner i Ajaksit, Interit, Kristal Palasit dhe Atlanta Junajtid.

Lojtari kryesor: Memphis Depay

“Oranje” kanë varfëri në sulm krahasuar me pjesëmarrjet e mëparshme dhe shumica e ngarkesës sulmuese bie mbi ‘luanin’ e fuqishëm përpara, Depay-n, një vrapues i palodhur dhe me një këmbë të djathtë të frikshme. Hollandezët kanë humbur UEFA EURO 2016 dhe Kupën e Botës FIFA 2018. Është mungesa e tyre më e gjatë në finale të kompeticioneve madhore që nga mesi i viteve 1980, kur shënuan kthimin e tyre duke fituar EURO ’88.

Rezultati më i mirë i Hollandës në Europian ka qenë pikërisht Fitorja e Euro 1988

 • Porta: Marco Bizot (AZ), Tim Krul (Norwich), Maarten Stekelenburg (Ajax)
 • Mbrojtja: Nathan Aké (Manchester City), Daley Blind (Ajax), Matthijs de Ligt (Juventus), Stefan de Vrij (Inter Milan), Denzel Dumfries (PSV), Patrick van Aanholt (Crystal Palace), Joël Veltman (Brighton), Owen Wijndal (AZ)
 • Mesfusha: Frenkie de Jong (Barcelona), Marten de Roon (Atalanta), Ryan Gravenberch (Ajax), Davy Klaassen (Ajax), Teun Koopmeiners (AZ), Quincy Promes (Spartak Moskva), Jurriën Timber (Ajax), Donny van de Beek (Manchester United), Georginio Wijnaldum (Liverpool)
 • Sulmi: Steven Berghuis (Feyenoord), Luuk de Jong (Sevilla), Memphis Depay (Lyon), Cody Gakpo (PSV), Donyell Malen (PSV Eindhoven), Wout Weghorst (Wolfsburg)

Ukraina

Një sulmues i shkëlqyeshëm që fitoi Ligën e Kampionëve UEFA në 2003 dhe Topin e Artë në 2004 ndërsa luante me Milanin, Shevçenko drejton tani kombin e tij në Euro 2020. Kjo është hera e parë që Ukraina kualifikohet në një Europian direkt pasi në 2012 ishte njëri nga vendet organizatore.

Rezultati më i mirë i Ukrainës në një Europian është faza e grupeve në 2012-ën, dhe si Bashkim Sovietik fitorja e turneut në 1960-ën.

 • Porta: Georgiy Bushchan (Dynamo Kyiv), Andriy Pyatov (Shakhtar Donetsk), Anatolii Trubin (Shakhtar Donetsk)
 • Mbrojtja: Oleksandr Karavaev (Dynamo Kyiv), Serhiy Kryvtsov (Shakhtar Donetsk), Mykola Matviyenko (Shakhtar Donetsk), Vitaliy Mykolenko (Dynamo Kyiv), Denys Popov (Dynamo Kyiv), Eduard Sobol (Club Brugge), Oleksandr Tymchyk (Dynamo Kyiv), Illia Zabarnyi (Dynamo Kyiv), Oleksandr Zinchenko (Manchester City)
 • Mesfusha: Roman Bezus (Gent), Yevhen Makarenko (Kortrijk), Ruslan Malinovskyi (Atalanta), Marlos (Shakhtar Donetsk), Mykola Shaparenko (Dynamo Kyiv), Taras Stepanenko (Shakhtar Donetsk), Heorhii Sudakov (Shakhtar Donetsk), Serhiy Sydorchuk (Dynamo Kyiv), Viktor Tsygankov (Dynamo Kyiv)
 • Sulmi: Artem Besedin (Dynamo Kyiv), Artem Dovbyk (Dnipro-1), Roman Yaremchuk (Gent), Andriy Yarmolenko (West Ham), Oleksandr Zubkov (Ferencváros)
Lexo edhe :   Euro 2020/ Lojtarët më të mirë që mungojnë në Europian dhe kush u largua rrugës

Austria

Trajneri: Franco Foda

Me dy paraqitje për Gjermaninë Perëndimore, Foda kaloi pjesën më të madhe të karrierës së tij si trajner me Sturm Grazin, duke fituar kampionatin dhe kupën. Ai është trajner i Austrisë që nga fillimi i vitit 2018.

Reagimi për shortit: “Është një grup shumë emocionues. Hollanda është favoriti i dukshëm, por, më pas, pjesa tjetër e grupit është shumë e ekuilibruar. “.

Lexo edhe :   EURO 2020/ Koeficientët: Ja sulmuesit favoritë për të fituar “Këpucën e Artë”

Pika e mbështetjes: Marko Arnautović

Fitorja e fundit në një turne madhor e Austrisë daton në 1990-ën kundër SHBA-së.

Rezultati më i mirë i Austrisë në një Europian ka qenë faza e grupeve në 2008-ën.

 • Porta: Daniel Bachmann (Watford), Pavao Pervan (Wolfsburg), Alexander Schlager (LASK)
 • Mbrojtja: David Alaba (Bayern), Aleksandar Dragović (Leverkusen), Marco Friedl (Werder Bremen), Martin Hinteregger (Frankfurt), Stefan Lainer (Mönchengladbach), Philipp Lienhart (Freiburg), Stefan Posch (Hoffenheim), Andreas Ulmer (Salzburg)
 • Mesfusha: Julian Baumgartlinger (Leverkusen), Christoph Baumgartner (Hoffenheim), Florian Grillitsch (Hoffenheim), Stefan Ilsanker (Frankfurt), Konrad Laimer (Leipzig), Valentino Lazaro (Internazionale), Karim Onisiwo (Mainz), Marcel Sabitzer (Leipzig), Louis Schaub (Luzern), Xaver Schlager (Wolfsburg), Alessandro Schöpf (Schalke), Christopher Trimmel (Union Berlin)
 • Sulmi: Marko Arnautović (Shanghai Port), Michael Gregoritsch (Augsburg), Sasa Kalajdzic (Stuttgart)

Maqedonia e Veriut

Trajner: Igor Angelovskij

Angelovski u emërua në tetor 2015 pas dy vitesh në krye të Rabotničkit, pasi i udhëhoqi ata në disa fitore të Kupës së Maqedonisë.

Lojtari kryesor: Goran Pandev

Sulmuesi i i Xhenoas tani është 37 vjeç dhe në sezonin e tij të 20-të në Itali, por fuqitë e tij krijuese, vizioni dhe depërtimi janë të pandryshuara. Pandev është kapiten i Maqedonisë së Veriut, golashënuesi më i mirë dhe i dërgoi ata në finale me një gol fitues play-off-i në Gjeorgji.

Pjesëmarrja e parë e Maqedonisë së Veriut në një kompetion të tillë.

 • Porta: Stole Dimitrievski (Rayo Vallecano), Risto Jankov (Rabotnicki), Damjan Siskovski (Doxa Katokopia)
 • Mbrojtja: Egzijan Alioski (Leeds), Egzon Bejtulai (Shkëndija), Visar Musliu (Fehérvár), Kire Ristevski (Újpest), Stefan Ristovski (Dinamo Zagreb), Darko Velkovski (Rijeka), Gjoko Zajkov (Charleroi)
 • Mesfusha: Arijan Ademi (Dinamo Zagreb), Enis Bardi (Levante), Darko Churlinov (Stuttgart), Eljif Elmas (Napoli), Feran Hasani (Partizani), Tihomir Kostadinov (Ružomberok), Boban Nikolov (Lecce), Milan Ristovski (Spartak Trnava), Stefan Spirovski (AEK Larnaca)
 • Sulmi: Daniel Avramovski (Kayserispor), Goran Pandev (Genoa), Marjan Radeski (Akademija Pandev), Vlatko Stojanovski (Chambly), Aleksandar Trajkovski (Mallorca), Ivan Tričkovski (AEK Larnaca), Krste Velkovski (Sarajevo)

Përgatiti Totila Kotorri-Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Përmbyset autoboti me naftë në Elbasan, bllokohet shoferi

Një autobot me karburant është përmbysur mesditën e sotme në aksin rrugor Elbasan-Librazhd, pranë fshatit Xibrakë. Sipas informacioneve paraprake, mësohet se shoferin e ka zëne...

Shpërthimi i kontrolluar i ‘gjobës’ Becchetti

Nga: Agim Baçi Dikur qarkullonte në internet një letër që një vajzë i dërgonte së ëmës, e cila në thelbin e saj lidhej me gjetjen...

Uells-Zvicër/ Pjesa e parë pa gola, portierët vendimtarë me pritjet e tyre

Ka përfunduar me rrjeta të paprekura, pjesa e parë e ndjeshjes midis Zvicrës dhe Uellsit. Një 45 minutësh ku spektakël dhuruan portierët e skuadrave...

Vrasja e 20-vjeçares në Greqi, zbulohet makina me të cilën janë larguar autorët

Zbardhen detaje të reja në lidhje me vrasjen e 20-vjeçare britanike Caroline, e ndodhur pak javë më parë në Greqi. Në emisionin e gazetarit grek...

Fati i kryetarit të PD-së, 3 kandidatët që do të sfidojnë Lulzim Bashën

Nga: Marsela Sinani Lulzim Basha 47 vjeç, Fatbardh Kadilli 55 vjeç, Edith Harxhi 48 vjeçe dhe Agron Shehaj 44 vjeç, aderojnë në të njëjtën parti,...