E premte, 23 Korrik, 2021
30.5 C
Tirana

EU ambassadors “playing all the cards” to resolve the political crisis in Albania

 

Seems that EU ambassadors are doing everything to help the political impasse in Albania get a solution.

This Thursday opposition leader, Basha, met the EU ambassadors in order to discuss the recent offers made by the Prime Minister Edi Rama.

But the opposition stands firmly on their request for a caretaker government, which, according to them, will ensure free and fair elections.

The US ambassador Donald Lu, earlier said that the elections will be legitimate even without opposition’s participation.  

On the other hand, Prime Minister Edi Rama stressed today at a press conference that the game Democratic Party is playing with the elections in Kavaja city and with the parliamentary elections of  June 18 will have serious consequences for the country.

According to him, the opposition’s attitude, by lining up consecutive demands to the government, is just an excuse to avoid the Vetting and  justice reform.

As the leader of Socialist Party I feel very good that we have completely discovered the opponent’s bluff plan. As a Prime Minister, I must do everything that the elections be the best that the any government has done. The opposition has already started to cry for the loss of elections that have not even happened yet”.- Rama said.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Çfarë mendojnë francezët për SPAK? Hoxha: Duhen kapur peshkaqenët e mëdhenj

Gazetari Artan Hoxha do jetë pjesë e një projekti të televizionin ‘France 3’, i cili synon promovimin e vendit tonë. Duke marrë shkas nga ky...

Merkato/ Midis Juves dhe Ronaldos qëndrojnë PSG dhe Mbappe, CR7 sot në Torino

Kristiano Ronaldo është rrugës për në Torino, por qëndrimi i tij tek Juventusi nuk është aspak i sigurt. Pavarësisht sinjaleve të fundit nga menaxhmenti...

Yuri Kim: Askush nuk është mbi ligjin!.. Drejtësia duhet ta bëjë të vërtetë!

“….askush s’është mbi ligjin. Varet nga sistemi i drejtësisë, nga ju, për të treguar nëse kjo është e do jetë e vërtetë”. Kështu ka...

Muzikë/ Eric Clapton, unë nuk do të luajë atje ku kërkohet vaksinimi

Eric Clapton nuk do të luajë në klabe dhe salla koncertesh ku kërkohet vaksinimi anti-Covid: kjo u njoftua nga vetë kitaristi, në vijim të...

VIDEO/Mashtroi gjermanët gjatë raportimit LIVE, gazetarja pushohet nga puna

Një reportere gjermane është pushuar nga puna, pasi mashtroi në TV duke thënë se kishte ndihmuar ekipet e kërkim-shpëtimit për të pastruar. Mediat e...