E mërkurë, 25 Nëntor, 2020
11 C
Tirana

‘Ethet’ e zgjedhjeve/”Nuk shikoj asnjë pengesë që të bashkëpunojmë me Topallin”

Më të lexuarat

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

Kërcënonte policin në rrjetet sociale, 24-vjeçari kapet pas 6 muajsh hetime

Pas 6 muajsh hetime është zbardhur kërcënuesi i efektivit të policisë. Bëhet fjalë për një 24 vjeçar, i cili kishte hapur një numër të...

Aksident tragjik, humb jetën ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut

Ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut, Anele Ngcongca, është ndarë nga jeta si pasojë e një aksidenti. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mëngjesin e...

Brataj paralajmëron ekspertin e PD: Mos bëj gabim, do përfundosh në prokurori

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj pati një përplasje me përfaqësuesin e Partisë Demokratike, Gazmend Koduzi. Eksperti i PD-së, Koduzi solli në studio e emisionit...

Nuk mbarojnë telashet për Strakoshën, portieri shqiptar i dyshuar me Covid

Pak ditë më parë, portieri i Lacios, Tomas Strakosha rezultoi negativ me koronavirus dhe ishte gati të bashkohej me skuadrën kryeqytetase, për ndeshjen sotme...

Ndërhynin deputetët, jepej lekë për vendin e punës/Evis Kushi jep lajmin e madh

Në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama, Ministrja e Arsimit, Evis Kushi i cilësoi mësuesit si heronjtë e ditës. Në fjalën e...

Çifti i parë i “Për’puthen” i japin fund lidhjes, zbulohet arsyeja (FOTO)

Ina dhe Geri, çifti i parë i “Për’puthen” në Top Channel, i kanë dhënë fund lidhjes së tyre. Shumë është përfolur gjatë ditëve të...

“Ditën e dasmës babai më ndiqte për të më vrarë me sëpatë si tek Ertugruli”

Halil Sinani nga Kukësi me vendbanim në Tiranë ka ardhur në studion e “Historia ime” në Tv Klan, për të rrëfyer historinë e tij....

U vra nga policia greke, gjykata i jep 410 mijë euro familjes së shqiptarit

Gjykata greke ka vendosur paraditen e së hënës, të dëmshpërblejë me 410.000 euro familjen e Nikolla Todit. 25 vjeçari  u ekzekutua më 16 shkurt të...

Kryemadhi nxjerr sekretin: Halla e Briseida Shehajt është vjehrra e Braçes

Ish-drejtorja e Tatimeve dhe socialistja e njohur Briseida Shehaj, është bërë pjesë e LSI-së prej pak kohësh. Gjatë muajit tetor, kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi,...

Teksa ‘ethet’ e afrimit të zgjedhjeve po ndihen nga protagonistët politikë, ka edhe nga ato qëndrime surprizë. Fabian Topollaj, përfaqësues i Bindjes Demokratike, deklaroi në “Dita jonë” në A2 se nuk shikon asnjë pengesë që BD-ja të bashkëpunojë me forcën e re të Jozefina Topallit.

“Bindja Demokratike ka marrë dy vendime kryesore: e para, refuzojmë të dalim me një koalicion para zgjedhjeve me tre forcat kryesore politike në vend, por jemi të hapur për bashkëpunim me këdo që mendon njësoj si ne.

E dyta, në kushtet kur listat nuk u hapën, duam një listë të përbashkët me ne dhe ta hapim atë listë 100%. Me plotësimin e këtyre dy kushteve, nuk shikoj asnjë pengesë që të bashkëpunojmë me forcën e zonjës Topalli”, u shpreh Topollaj.

Sipas tij, “është pozitiv pasurimi i spektrit opozitar, jo vetëm sa i përket të djathtës”.

“Shqipëria nuk ka asnjë të keqe nga lindja e partive të reja opozitare, pasi për mendimin tim ato i shkurtojnë jetën opozitës”, theksoi Topollaj.

Referuar etiketimit të partive të reja si “kukulla” të Edi Ramës, Topollaj tha se nuk është çuditur nga reagimi i kryedemokratit. “Lulzim Basha ka pasur prioritet mbajtjen e monopolit të opozitës dhe në këtë aspekt, ky është reagim i pritshëm, pasi ai e shikon opozitën si pronë të tij.

Lexo edhe :   Regjistrohet në gjykatë partia e Jozefina Topallit

Forcat politike të reja, përfshirë Bindjen Demokratike, janë forca qartazi opozitare. Nuk më çudit reagimi i Bashës, pasi qëllimi i tij kryesor është mbajtja e monopolit të opozitës, sepse mendon se pushteti do t’i vijë vetë një ditë. PD dhe LSI i ofrojnë shqiptarëve sot vetëm rotacionin dhe kjo nuk është ajo që kanë nevojë shqiptarët sot. Ne i ofrojmë shqiptarëve ndryshimin”.

Lexo edhe :   Patozi: Zgjedhjet në Dibër, paralajmërim për humbjen e thellë të PD në 2017-ën

Pak më herët reagoi edhe kryetari i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi, lidhur me ballinën e gazetës Rilindja Demokratike ku mbi foton e tij dhe të kryetarëve të partive të tjera të vogla është vënë diçitura “kukullat e Ramës”. Ky reagim vjen pasi Basha deklaroi se asnjë nga partitë e reja që po formohen së fundmi, mes të cilëve edhe ajo e ish-kryetares së Parlamentit, Jozefina Topalli, nuk kanë dalë nga PD-ja, por janë parti të krijuara nga kryeministri Rama.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kur komunizmi tentoi shkatërrimin e familjes, fëmijët denonconin prindërit

Komunizmi cilësohet shpesh si më i tmerrshëm se fashizmi. Kjo pasi veç terrorit, burgosjeve dhe vrasjeve, synoi të shkatërrojë qelizën bazë të shoqërisë; familjen. Në...

Ministria e Shëndetësisë: Qëndro në shtëpi nëse ke simptoma të gripit

Ministria e Shëndetësisë ka shpërndarë një udhëzues për të gjithë punonjësit që kanë shenja të gripit, duke i kërkuar atyre të punojnë nga shtëpia. “Kufizo...

Vendimi/ Dhunoi arbitrin, Disiplina fal futbollistin lushnjar

Ish-futbollistit të Shkumbinit, Andi Bakiasi, i është hequr me kusht përjashtimi përjetë nga futbolli për dhunimin e gjyqtarit të sfidës së sezonit të kaluar...

Koronavirusi i përkeqëson shëndetin, trajneri i Kukësit niset drejt Turqisë

Për shkak të gjendjes së rënduar të trajnerit të Kukësit prej koronavirusit, është marrë vendimi për ta transportuar drejt Turqisë. Trajneri i Kukësit, Skënder...

Të dashur mjekë!Basha po ju mbron, siç do të mbrohej po të ishte në vendin tuaj

Nga: Mero Baze Një kolege e zyrës së Lulzim Bashës në zyrat e UNMIK në Kosovë, më pati treguar një detaj interesant nga puna e...