E diel, 29 Nëntor, 2020
5 C
Tirana

Et’hem Ruka: Shumë shpejt do të arrihet në shërimin e diabetit tip 1

Më të lexuarat

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

U ekzekutua me 8 plumba në Belgjikë, zbardhet identiteti i shqiptarit të vrarë

Mbrëmjen e djeshme, Brukseli u tmerrua nga të shtëna armësh, nga të cilat mbeti i vdekur një 38-vjeçar shqiptar. Ditën e sotme, është zbardhur identiteti...

Tronditet Bulqiza/22-vjeçari u qëllua nga shoku i tij, ja çfarë ka ndodhur

Policia e Bulqizës duket se është drejt zbardhjes së ngjarjes së rëndë, ndodhur mbrëmjen e djeshme, ku ka humbur jetën një i ri. 22-vjeçari...

A do të na mbrojë vaksina e Covid-19?

Pretendentët kryesorë në garën e vaksinave COVID-19 kanë patur nivele të ndryshme suksesi pas provave klinike, por çfarë do të thotë kjo për luftën...

”Për dy javë zhduket Covid nga planeti”/ Mjeku popullor tregon terapinë

Mjeku popullor, Ruzhdi Metali është shprehur se virusi Covid-19, mund të zhduket për dy javë nga planeti. Në ''Zonë e Lirë'', ai tha se fillimisht...

Studimi: Ja 2 tiparet, që mund t’i bëjnë njerëzit super-përhapës të Covid-19

Provat të shumta tregojnë se super-përhapësit janë faktorët kryesorë të pandemisë Covid-19. Një numër studimesh, kanë treguar se shumica e njerëzve të prekur nga...

28 Nëntori/ Presidenti rus, Vladimir Putin uron shqiptarët

Me rastin e 108-vjetorit të pavarësisë, Presidentit i Rusisë, Vladimir Putin, ka uruar shqiptarët përmes një telegrami urimi dërguar Presidentit të Republikës, Ilir Meta. Në...

Covid-19 në vend/ Bien infektimet, numri i viktimave mbetet i lartë

Kurba e Covid-19, ka pësuar një rënie të lehtë në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit, 545 persona rezultuan...

Ish-konkurrenti i “Për’puthen” i nxjerr bojën emisionit, nxjerr prapaskenat

Një ish-konkurrent i “Për’puthen” ka publikuar fotot e dyshimta të lojtarit të këtij edicioni, Atdheut, para se të bëhej pjesë e emisionit. Siç duket...

”Autorët i zunë pritë”/ Zbardhen detaje të reja nga atentati në Shkodër

Zbardhen detaje të reja në lidhje me ekzekutimin mafioz të ndodhur paraditen e sotme në Shkodër. Mësohet se autorët kanë qenë dy persona, të...

Diabeti është një nga sëmundjet më të vjetra. Ka shumë lloje të ndryshme të diabetit, megjithatë, ato më të shpeshta janë diabeti tip 1 dhe tip 2. Ato ndryshojnë në bazë të asaj se si shkaktohen dhe trajtohen. Por ngjashmëria kryesore që ndikon lloji 1 dhe lloji 2 i diabetit, është rritja e niveleve të glukozës në gjak.

Prof. Et’hem Ruka jep një lajm të shumëpritur, se shumë shpejt do të arrihet në shërimin e diabetit tip 1. Deri më sot, të gjitha perpjekjet për gjetjen e rrugëve alternative, për shërimin përfundimtar të ketij lloj diabeti, perveç marrjes se insulinës, kanë dështuar.

Ruka njofton se një ekip kërkuesish të Institutit Salk në San Diego të Kalifornisë ka ndërmarrë nje studim inovativ, për ti dhene zgjidhje sherimit të diabetit tip 1.
Statusi
SHUME SHPEJTE DO TE ARRIHET NE SHERIMIN E DIABETIT TIP 1
Diabeti tip 1 eshte nje semendje autoimune, semendje gjate se ciles sistemi imunitar vetiak sulmon dhe shkaterron gabimisht qelizat beta te pankreasit qe prodhojne insulinen.
Ne keto kushte pacienti eshte i detyruar te marre gjate gjithe jetes insuline per te rregulluar sasine e sheqerit ne gjak. Ky lloj diabeti shfaqet qysh ne femijeri dhe adoleshence.
Deri me sot, te gjitha perpjekjet per gjetjen e rrugeve alternative, per sherimin perfundintar te ketij lloj diabeti, pervec marrjes se insulines, kane deshtuar. Provat per transplantin e qelizave qe prodhojne insuline nga njerezit e shendosh te ata diabetike kane qene te pasukseshme sepse duhen perdorur imunisupresant (lende qe bllokojne sistemin imunitar).
Ne kushte normale sistemi imunitar i diabetikut i shkaterron qelizat e bujtura.
Nje ekip kerkuesish te Institutit Salk ne San Diego te Kalifornise ka ndermarre nje studim inovativ per ti dhene zgjidhje sherimit te diabetit tip 1.
Keta kerkues kane perdorur teknologjine e qelizave burimore duke i shnderruar ato ne qeliza te ngjashme me qelizat beta te pankreasit qe prodhojne insuline. Ata kane nderhyre ne nivelet molekulare te ketyre qelizave duke i bere ato te pergjigjen me prodhim insuline kur sheqeri ne mjedisin e tyre te jashtem rritet.
Jo vetem kaq por kerkuesit kane arritur ti bejne keto qeliza te pa atakueshme nga sistemi imunitar. Deri tani studimet jane kryer ne kafshe eksperimentale diabetike. Qelizat e prodhuara jane futur ne pankreasin e minjve diabetike dhe kane kaluar me sukses te dy provat: prodhojne insuline kur sheqeri ne gjak rritet dhe nuk sulmohen nga sistemi imunitar vetiak.
Keto rezultate premtuese i kane hapur rrugen thellimit te studimit per aplikim te njerezit. Megjithate, duhet ende shume pune kerkimore per te arritur deti te njeriu, por jemi shume afer sherimit te nje semundje nga e cila vuajne miliona njerez ne bote.
Rezultatet e ketij studimi u publikuan para pak ditesh ne revisten shkencore me prestigjioze ne bote Nature. Fotua tregon qelizat burimore qe prodhojne insuline dhe i rezistojne sistemit imunitar.

SHUME SHPEJTE DO TE ARRIHET NE SHERIMIN E DIABETIT TIP 1Diabeti tip 1 eshte nje semendje autoimune, semendje gjate se…

Publiée par Ethem Ruka sur Vendredi 21 août 2020

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si mund ta padisë Gjermania Asadin për përdorim armësh kimike?

Drejtësia gjermane po shqyrton mundësinë e ngritjes së një padie për sulmet me gaz helmues në Siri. Deutsche Welle dhe "Der Spiegel" biseduan me...

Rita Ora uron ditën e flamurit në gjuhën shqipe dhe me foto provokuese

Rita Ora, këngëtarja me famë botërore asnjëherë nuk harron origjinën e saj. Ajo ka uruar Ditën e Flamurit me disa foto shumë provokuese, ku shihet...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

Nuk ka llogari bankare, liderja e Hong Kongut i mban paratë në shtëpi

Shefja ekzekutive e Hong Kongut, Carrie Lam, ka thënë në një intervistë televizive se ajo duhet të ruajë “grumbuj parash” në shtëpi, sepse nuk...

Video/ Sulmuesi shqiptar shënon në fund, i jep 1 pikë skuadrës turke

Sulmuesi, Jetmir Topalli ka shënuar gol në minutën e 95’ në sfidën e Superligës turke, të zhvilluar midis Gazientep dhe Jeni Malatjaspor. 22-vjeçari nga Kosova...