E hënë, 8 Mars, 2021
8 C
Tirana

Është 100% efektive/ Rusia zhvillon vaksinën e dytë kundër Covid-19

Pas Sputnik V, Rusia ka zhvilluar një tjetër vaksinë në luftën kundër pandemisë së koronavirusit.

EpiVacCorona, është cilësuar si 100% efektive, pas rezultatit të fazës së parë dhe të dytë të provave klinike, në të cilën është administruar vaksina, sipas Shërbimit Feberal të Mbrojtjes së Konsumatorit dhe Mikëqytrjes së Mirëqenies Njerëzore.

kjo vaksinë  është zhvilluar nga Qendra Shtetërore e Studimeve të Virologjisë dhe Bioteknologjisë. Ajo u regjistrua nga Rusia tetorin e kaluar, menjëherë pas Sputnik V. shkruan CNN.

Disa ditë më parë, Fondi Rus i Investimeve ka njoftuar se synon të kërkojë miratimin e Autoritetit Rregullator Evropian në mënyrë që të shpërndajë vaksinën e saj kundër Covid-19 Sputnik V në Evropë. Kërkesa do t’i drejtohet Agjencisë Evropiane të Barnave në shkurt.

Bëhet e ditur se një vaksinë e tretë po zhvillohet nga Qendra Federale e Shkencës Chumakov dhe pritet të regjistrohet muajin tjetër. Ndërkohë, ditën e sotme, plani i vaksinimi në Rusi ka kaluar në fazën e dytë, atë të vaksinimi të qytetarëve.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Drama e Sir Alex-it

Sir Alex Ferguson tha se kishte frikë se nuk do të ishte më kurrë në gjendje të fliste përsëri pasi pësoi një hemorragji në...

Itali/ Milani kërkon të rigjejë busullën

Një problem muskular e ka shtuar Ante Rebic-in në një listë të gjatë lëndimesh tek ekipi i Milanit të vendit të dytë përpara transfertës...

Spanjë/ Sot derbi i madh i Madridit, loja bëhet serioze

Atletico Madrid pret Real Madridin në një derbi të kryeqytetit spanjoll që do të lërë gjurmë në garën për titull. Atletico kryeson kampionatin dhe...

Revoltat e dhunshme në Mianmar/ OKB: Ndaloni vrasjen e protestuesve

I dërguari i Kombeve të Bashkuara për Mianmar i ka bërë thirrje këshillit të sigurimit të KB të marrë masa kundër protestave të dhunshme,...

SHBA-ja lëshon alarm për sulm të ri kibernetik

Qeveria amerikane është duke bërë paralajmërime për sulme të mëdha kibernetike, të cilat mund të kenë shënjestruar serverët e kompanisë Microsoft, dhe të cilat...