E shtunë, 21 Nëntor, 2020
9 C
Tirana

“Erion Veliaj të largohet”/ Budina: Protesta deri në rrëzimin e qeverisë

Më të lexuarat

KUJDES/ Pamje të rënda: Morgu përtej kapacitetit, trupat lihen përtokë

KUJDES! PAMJE TË RËNDA! Syri.net ka publikuar foto ekskluzive të siguruara nga brenda Morgu i Tiranës, ku trupat e viktimave nga Covid-19 janë vendosur në...

Ky është qyteti që nuk do e shohë dritën e diellit për 2 muaj

Një qytet në Alaska, i ka thënë ''lamtumirë'' dritës së diellit për dy muajt e ardhshëm. Dielli u ngrit dhe perëndoi në Utqiagvik, Alaska, i...

Vdekja e Sokol Olldashit/Dyshimet që mbeten edhe 7 vite më pas

Sokol Olldashi, një nga ministrat kryesorë të Partisë Demokratike, vdiq mbrëmjen e 20 nëntorit 2013 në një aksident rrugor në aksin Tiranë-Elbasan. Prokuroria e Tiranës...

Basha publikon dokumentin: Në morg, 923 të vdekur nga Covid por u raportuan 509

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka thënë se vdekjet e shkaktuara nga Covid-19 në Shqipëri nuk janë raportuar me vërtetësi. Basha tha se në...

Drejt kaosit: Mbi 800 raste të reja me Covid, 15 viktima

Shqipëria regjistron një tjetër rekord sa i takon të rasteve të reja me Covid-19 në 24 orët e fundit. Ministria e Shëndetësisë informon se 836...

Avokatit të Trump-it i del boja e flokëve gjatë fjalimit (FOTO)

Dje presidenti i zgjedhur amerikan Joe Biden sulmoi Donald Trump, për mos pranimin e humbjes së zgjedhjeve të 3 nëntorit, dhe për bllokimin e...

Një tjetër lajm i hidhur/ Aktori i njohur shqiptar humb betejën me virusin

Koronavirusi nuk kursen askënd! Një tjetër humbje e madhe për artin shqiptar, pasi nuk e ka fituar dot betejën me koronavirusin aktori fierak Fatmir...

“Njerëzit do vdesin”, sizmologu grek parashikon një tërmet të fuqishëm

Në 30 tetor, një tërmet i fuqishëm goditi Detin Egje midis bregdetit turk dhe ishullit grek të Samos, duke shkaktuar një bilanc tragjik. Po...

Pamje të rënda/‘Luftë’ mes grupeve mafioze, 29-vjeçarin e vrasin me shkopinj

Disa pamje të rënda janë bërë virale në rrjet, ndërsa dëshmojnë dhunën makabre të disa personave, ku me shkopinj në duar qëllojnë pa pikë...

Shqiptarit i zënë pritë në Spanjë, ekzekutohet me 6 plumba (Emri)

Një shtetas shqiptar ka mbetur i vrarë pasi ra pre e një atentati. Shqiptari i njohur si Trisas mbeti i vdekur pasi ndaj tij u...

U mbyll pak minuta më parë protesta e qytetarëve për shembjen e Teatrit Kombëtar.

Regjisori i njohur, Edmond Budina theksoi se protesta do të vijojë deri në rrëzimin e qeverisë, duke njoftuar edhe datën e protestës së radhës.

Gjatë fjalës së tij, Budina i kërkoi presidentit Meta që të shpërndajë Parlamentin. Gjithashtu ai kërkoi edhe largimin e kryebashkiakut të Tiranës, Erion Veliaj të cilin e bën fajtorin kryesor për shembjen e godinës.

Protesta e radhës do të jetë të mërkurën në orën 17:30.

“Shqipëria nuk e ul kokën nuk e duron dot çfarë do lloj diktature. Ne jemi këtu për të siguruar që në Shqipëri nuk vendoset më kurrë diktaturë. E kuptoni se si punojnë me simbolikat për të na ulur kokën. Ne kemi 2 vjet e 7 muaj për të mbrojtur Teatrin dhe Kulturën tonë.

Ata deshën t’i bënin varrin Teatrit Kombëtar, ata po bëjnë varrin e tyre politike. Varri i tyre politik do të jetë këtu. Një nga personalitetet më të mëdha të arkitekturës italiane është shprehur që shembja e Teatrit Kombëtar është një gjest i poshtër, arrogant i bërë nga njerëz të paskrupullt, nga një grup mafioz. Ata nuk mund ta shembin kulturën.

Unë dua të thekson diçka; këtu me ne janë të gjithë qytetarët që e duan Shqipërinë dhe kulturën e tyre. Ata duan të na përçajnë. Çdo politikan  qofshin edhe socialistë që duan vendin e tyre janë të mirëpritur.

Lexo edhe :   Takimi me Di Maion, Meta kërkon prani më të madhe të investitorëve italianë

Ne duhet të bëjmë mosbindje civile kudo, të gjithë bashkë, kudo që jemi. Është histori shpirtrash njerëzor. I keni parë ato pishat në oborrin e teatrit kombëtar. Nuk i kanë shembur, por do t’i presin. Ato duhet të shpallen monument kulture. Atje janë shpirtrat e aktorëve të mëdhenj shqiptarë. U bëj thirrje qytetarëve që të bashkohen në këto kauza njerëzore. Ne duam shpirt, jo kriminelë, jo banditë. Ne e duam njëri-tjetrin. Duhet të jemi gjithmonë të bashkuar.

Lexo edhe :   Takimi me Di Maion, Meta kërkon prani më të madhe të investitorëve italianë

Presidenti duhet të kërkojë shpërndarjen e Parlamentit. Ne jemi këtu për të mos u bindur, për të vazhduar deri në fund me rrëzimin e kësaj qeverie kriminale. Kërkojmë largimin e menjëhershëm të kryetarit të Bashkisë. Krimi kundrejt kulturës është një nga krimet më të mëdha të njerëzimit. Ata duhet të ikin. Me ndihmën e Evropës dhe qytetarëve të Shqipërisë do të rindërtojmë Teatrin Kombëtar”, tha ai.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Rama: Po fshehim vdekjet? Kapërcim i çdo kufiri, politikë me lajme të rreme

Pas akuzave të kryedemokratit Basha, sa i takon fshehjes së numrit të viktimave si pasojë e COVID-19, kryeministri Rama tha se ndjehet i keqardhur...

Basha nuk i ndahet Ramës: Tu deshën dy ditë për të manipuluar faktet

Në kohën kur edhe pak minuta na ndajnë nga deklarata publike e Ramës, sa i takon numrit të pacientëve të vdekur dhe fshehjes së...

E frikshme/Policia futet me armë në fushën e lojës, lojtarët të frikësuar

Një situatë ka dalë jashtë kontrollit në fushën e blertë. Deri këtu nuk ka asgjë për tu surprizuar, por kur ndërhyn policia me armë...

Mos e ngatërroni me gripin! Renditja e simptomave të COVID-19

Koronaviruset (CoV) janё një familje e madhe virusesh, që shkaktojnë sëmundje nga më të lehtat deri tek ato tepër të rënda. Në 31 dhjetor...

Dokumenti/ Publikohet fletëarresti i Gjykatës Speciale për Thaçin

Gjykatësi i procedurës paraprake i Dhomave të Specializuara Nicolas Guillou, pas konfirmimit të aktakuzës për ish-presidentin Hashim Thaçi, ka lëshuar edhe fletarrestimin për të. Në...