E diel, 1 Gusht, 2021
40.5 C
Tirana

Erdogan reagon pas pamjeve, ku rojet greke qëllojnë me armë emigrantët në det

Një video në të cilën shfaqet rojet bregdetare greke qëllojnë me armë të kalibrit të madh ndaj një gomone me emigrantë po bën xhiron e rrjetit në media.

Sipas mediave të huaja, videoja është shpërndarë nga autoritetet turke. Gomonia me emigrantë e cila ishte nisur që nga brigjet e Bodrumit, po pengohej nga rojet greke që të mbërrinte në brigjet vendase.

Presidenti i Turqisë, Tayyip Erdoğan ka denoncuar veprimin e rojeve kufitare, teksa akuzon ato se kanë vrarë 2 persona dhe kanë plagosur të tjerë. Erdogan nuk e specifikoi nëse këto vrasje kanë ndodhur pikërisht në rastin në fjalë apo më përpara.

Kujtojmë se ditët e fundit Greqia është përballur me një fluks të madh emigrantësh nga Siria. Kjo pasi autoritetet turke vendosën të mos i ndalonin më në territorin e tyre.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

SHBA sanksionon më shumë zyrtarë kubanë për shtypjen e protestave

Administrata e Presidentit Biden ka vendosur sanksione ndaj forcave policore të Kubës dhe dy udhëheqësve të saj pas protestave të fundit në vendin ishull...

Maqedonia e Veriut mund të rekomandojë dozën e tretë të vaksinës

Maqedonia e Veriut nuk e përjashton mundësinë e aplikimit të dozës së tretë të vaksinës kundër koronavirusit pasi, siç tha ministri i Shëndetësisë, Venko...

Izraeli akuzon Iranin për sulmin vdekjeprurës në cisternat e naftës

Izraeli ka akuzuar Iranin se qëndron pas një sulmi ndaj një cisternë nafte në të cilën u vranë dy anëtarë të ekuipazhit, një shtetas...

Pranoi plagjiaturën, bie popullariteti i kandidatit për kancelar në Gjermani

Kandidati potencial për të zvendësuar Kancelaren Angela Merkel, në Gjermani Armin Laschet ka kërkuar falje pasi ka përdorur plagjaturë në librin e tij. Laschet, në...

Manaj i pafat, portieri i Shtutgartit i mohon golin e radhës me Barçën (Video)

Rei Manaj e nisi nga stoli miqësoren e sotme që Barcelona luajti në Gjermani kundër rivalëve të Shtutgartit. Sulmuesi shqiptar u aktivizuar vetëm në minutën...