E diel, 13 Qershor, 2021
15.5 C
Tirana

EMRI/ Pranga ish-komandos nga Kruja, kërkohej për terrorizëm

Zyra e Antiterrorit në Policinë e Shtetit ka arrestuar një ish-komando të ushtrisë, i cili ka shërbyer në Irak dhe Afganistan në vitin 2011. Në pranga ka rënë shtetasi Erzen Uka, i cili dyshohet për prirje radikale dhe nxitjen e urrejtjes me qëllim kryerjen e veprave terroriste.

Uka konsiderohet person me rrezikshmëri të lartë, ndërsa Policia thotë se mbahej nën survejim që prej vitit 2007. 29-vjeçari është me origjinë nga Kruja, i divorcuar dhe i proceduar më parë për dhunë në familje.

Gjykata dha vendimin që fëmijët të ishin nën kujdestarinë e së shoqes, por ky vendim nuk u zbatua. Mbi Ukën rëndon edhe akuza e stërvitjes për kryerjen e veprave penale me qëllime terroriste.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Belgjika mposht me lehtësi Rusinë, Lukaku i dedikon golin Eriksen (Video)

Përfundon ndeshja midis Belgjikës dhe Rusisë, e vlefshme për grupin B të kompeticionit europian ''EURO 2020''. Skuadra e drejtuar nga Martinez ka shkatërruar rusët...

VOA: Takimin më të vështirë, Biden do e ketë me Erdogan

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan do të takohet me presidentin amerikan Joe Biden të hënën në takimin e nivelit të lartë NATO-s për diskutime...

Putin nënshkruan ligjin që mbron të dhënat e zyrtarëve të sigurisë

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka nënshkruar një ligj që po vlerësohet se mund të pengojë përpjekjet për ekspozimin e korrupsionit ose kërkesën për llogaridhënien...

Itali: Vaksinimi me AstraZeneca, vetëm për personat mbi 60 vjeç

Vaksina Astrazeneca në Itali do të përdoret vetëm për njerëzit mbi 60 vjeç. Lajmi vjen pas rasteve të rralla të trombozës që kanë ndodhur...

Shqipëria ngjitet në çatinë e botës, por me cilat prioritete?

Shqipëria u zgjodh dje anëtare e përkohshme në Këshillin e Sigurimit. Duke filluar nga 1 janari i vitit 2022, Shqipëria do të ulet për...