E shtunë, 12 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

EMA mbështet vaksinimin e adoleshentëve me vaksinën Pfizer/BioNTech

Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) më 28 maj mori vendim për të lejuar përdorimin e vaksinës kundër koronavirusit të Pfizer/BioNTech për fëmijët nga 12 vjeç. Një vendim i tillë tashmë është marrë edhe në Shtetet e Bashkuara dhe Kanada.

Ky njoftim nga EMA vjen disa javë pasi kishte nisur vlerësimin për përdorimin e vaksinave për grupmoshën 12-15 vjeç. Vaksina e prodhuar nga Pfizer dhe BioNTech tashmë përdoret në BE për personat mbi 16 vjeç.

EMA tha se dy dozat e vaksinës, duhet t’u jepen grupmoshave 12-15 vjeç me një interval kohor prej të paktën tre javësh, duke shtuar se shtetet e BE-së mund të vendosin nëse duan që të vaksinojnë ose jo adoleshentët.

Deri më tani, rreth 173 milionë doza të vaksinës janë administruar në 27 shtetet e Bashkimit Evropian.

Ndërkaq, drejtori për Evropën i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Hans Kluge paralajmëroi më 28 maj se Evropa nuk do ta mposht pandeminë deri sa të mos vaksinohet 70 për qind e popullatës, duke shtuar se fushata e vaksinimit në Evropë ende është “shumë e ngadalshme”.

Kluge po ashtu tha se shqetësues mbeten edhe variantet e reja të virusit, që janë më ngjitës./REL/

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Të shtëna me armë në SHBA, 13 të plagosur, autori ende i lirë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur të Teksas të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ku një person ka shtënë me armë duke lënë të...

Përmbyset autoboti me naftë në Elbasan, bllokohet shoferi

Një autobot me karburant është përmbysur mesditën e sotme në aksin rrugor Elbasan-Librazhd, pranë fshatit Xibrakë. Sipas informacioneve paraprake, mësohet se shoferin e ka zëne...

Shpërthimi i kontrolluar i ‘gjobës’ Becchetti

Nga: Agim Baçi Dikur qarkullonte në internet një letër që një vajzë i dërgonte së ëmës, e cila në thelbin e saj lidhej me gjetjen...

Uells-Zvicër/ Pjesa e parë pa gola, portierët vendimtarë me pritjet e tyre

Ka përfunduar me rrjeta të paprekura, pjesa e parë e ndjeshjes midis Zvicrës dhe Uellsit. Një 45 minutësh ku spektakël dhuruan portierët e skuadrave...

Vrasja e 20-vjeçares në Greqi, zbulohet makina me të cilën janë larguar autorët

Zbardhen detaje të reja në lidhje me vrasjen e 20-vjeçare britanike Caroline, e ndodhur pak javë më parë në Greqi. Në emisionin e gazetarit grek...