E enjte, 20 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Elon Musk, “Personi i Vitit” 2021 nga revista “TIME”

Revista “TIME” ka shpallur personin e vitit, dhe ai është Elon Musk. Kryeredaktori i “TIME” vuri në dukje se Musk ka pasur një “ndikim të jashtëzakonshëm për jetën në Tokë dhe jetën jashtë Tokës gjithashtu”.

Elon Musk, personi i vitit 2021 i “TIME”, tashmë ka një shtrirje që shtrihet përtej Tokës. Miliarderi kontrovers, i cili drejton Tesla dhe SpaceX, ka plane për atë që ai e quan “një arkë futuriste e Noes”. Gjatë një interviste me “TIME”, në objektin e tij në Boca Chica, Teksas, më 3 dhjetor, Musk diskutoi pasurinë e tij, tregun e automjeteve elektrike, SpaceX dhe më të fundit mbi marrëdhënien e tij me Grimes.

Pjesë nga intervista e Musk

Duke qenë njeriu më i pasur në botë

“Epo, unë mendoj se ka si disa, e dini, sovranë. Mendoj se presidenti i Rusisë Putin është dukshëm më i pasur se unë. Unë nuk mund të pushtoj vende dhe gjëra të tjera”

Mbi pabarazinë e të ardhurave

“Kur shikojmë shpërndarjen e të ardhurave dhe aseteve, është shumë e rëndësishme që kjo të normalizohet për moshën. Pra, ndërsa shoqëritë plaken, ka më shumë njerëz të moshuar; sa më i vjetër të jetë dikush, aq më i pasur është. Por një pjesë e madhe e shtytjes për përfshirje më të madhe të qeverisë dhe shpronësim të aseteve nga qeveria shtyhet nga një grup politikanësh, që në fakt thonë se burimet nuk duhet të jenë nën kontrollin e individëve privatë. Ata duhet të kenë kontrollin e qeverisë”.

Të jesh një “anarkist utopist”

“Nëse ka një utopi ku njerëzit kanë akses në çdo mall ose shërbim që dëshirojnë, ka shumë për të gjithë. Nëse kemi një të ardhme shumë të automatizuar me robotët, që mund të bëjnë gjithçka, atëherë çdo punë që bëni do të jetë sepse dëshironi ta bëni atë, jo sepse duhet ta bëni. Nuk dua të sugjeroj kaos, por më tepër se nuk je nën gishtin e askujt”.

Vlerësimi i Teslës

“Jam përpjekur të zvogëloj pritshmëritë, duke thënë se mendoj se aksionet janë ndoshta shumë të larta. Vlerësimi aktual është mjaft i lartë, gjë që sugjeron se tregu ka besim në ekzekutimin e ardhshëm të kompanisë, sepse sigurisht që nuk bazohet në përfitimin historik, kjo është e sigurt”.

Konkurrenca në tregun e automjeteve elektrike

“Nëse dikush prodhon makina më të mira se ne, dhe më pas shesin më shumë se ne, mendoj se është krejtësisht mirë. Synimi ynë me Teslën ishte gjithmonë që ne do të shërbenim si shembull për industrinë e makinave, dhe shpresojmë që ata të prodhojnë edhe makina elektrike, në mënyrë që ne të mund të përshpejtojmë kalimin drejt energjisë së qëndrueshme”.

Udhëheqja e Mark Zuckerberg

“Unë jam më i shqetësuar për faktin që Facebook, tani Meta, ka një strukturë të kapitalit që e bën të tillë që stërnipërit e tij të vazhdojnë të kontrollojnë kompaninë. Strukturat e aksioneve që japin të drejtën e supervotimit, duhet të hiqen”.

Vetëbesimi i tepërt në SpaceX

“Nëse kemi anije dhe përforcues, por jo motorë, do të humbnim miliarda dollarë. Dhe nëse kjo do të vazhdonte, atëherë falimentimi nuk do të ishte jashtë diskutimit. Ndjehem sikur kemi pasur shumë vite sukses, dhe shumë njerëz në kompani nuk kanë parë kurrë një dështim të lëshimit. Shumë njerëz nuk kanë përjetuar kurrë një recesion në karrierën e tyre. Nëse dikush hyri në fuqinë punëtore pas vitit 2009, thjesht dukej sikur gjërat gjithmonë shkojnë lart. Isha i shqetësuar se mund të bëheshim të vetëkënaqur”.

Në kriptomonedhë

“Unë nuk jam një ‘urrejtës’ i madh i monedhës fiat, siç janë shumë në botën e kriptografisë. Por ka avantazhe me kripto-n në krahasim me fiat-in në atë monedhë fiat tenton të hollohet nga cilado qeveri që të jetë. Përfundon si një taksë e dëmshme për njerëzit, veçanërisht ata që kanë kursime në para me pakësimin e ofertës monetare. Mund të mësoja për natyrën e parave për orë të tëra, sepse luajta një rol të rëndësishëm në krijimin e PayPal. Ka shumë pak njerëz që e kuptojnë [sistemin e parave] më mirë se unë”.

Dashuria dhe marrëdhënia e tij me muzikantin Grimes

“Unë dhe Grimes jemi, do të thosha, ndoshta gjysmë të ndarë. Puna e saj e ka shumë të qenit në vende të ndryshme kundrejt punës sime. Pra, ne nuk po shiheshim aq shumë, sepse puna që ajo duhet të bëjë është kryesisht në L.A. ose turne, dhe puna ime është kryesisht në vende të largëta si kjo. Unë nuk jam robot, por ky vend është në thelb një manastir tekno”.

Burimi i lajmit: TIME. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha i përgjigjet Metës pas takimit me Ballën

Kryedemokrati Basha ka dhënë garanci se PD nuk do t’i iki asnjë beteje, përfshirë edhe zgjedhjet vendore. Qëndrimi i tij pason pas deklaratës për...

Krijohet sistemi që “parashikon” pacientët më të rrezikuar me Covid-19

Shkencëtarët në Gjermani kanë zhvilluar një sistem të ri të inteligjencës artificiale, i cili analizon proteinat në një mostër të vetme gjaku te një...

PD po shkon drejt ndarjes?

Nga: Artur Ajazi Mendimi për një ndarje të mundshme të PD-së, po shprehet dhe promovohet hapur ditët e fundit në çdo ambient mediatik. Në dukje...

Në kërkim të racës Ariane: Misioni i bujshëm i nazistëve në pyjet e Amazonës

Nga: Pietro Emanueli Nazistët kishin një koncept racist mbi botën dhe marrëdhëniet ndërkombëtare, brenda së cilës Gjermania ishte qendra e gjithçkaje, dhe ishte mbi të...

Bardhi: Asnjë habi nga trekëndëshi i Bermudës.Reagon Blushi: Ç’na polli belaja!

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi, ka reaguar sa i takon qëndrimit publik të presidentit Meta, pas diskutimit për datën e zgjedhjeve të...