E martë, 7 Dhjetor, 2021
7.5 C
Tirana

Ekzekutoi 1 polic dhe plagosi 3 të tjerë, kush është kreu i bandës së Mirditës

Policia e Shtetit publikoi pak më parë fotot dhe emrat e 5 prej personave më të kërkuar në vend.

Në këtë listë shihet se bën pjesë edhe drejtuesi i bandës së Mirditës, Llesh Syziu (Ndoj). 49-vjeçari është dënuar në mungesë me burgim të përjetshëm, për vrasjen e një efektivi policie.

Ngjarja në fjalë ka ndodhur më 28 qershor të vitit 2000, kur 6 pjesëtarët e bandës së Mirditës vendosën që të grabisnin disa pjesë këmbimi për makina, në një parking pranë ish-SMT-së së qytetit.

Roja i parkingut njoftoi në atë kohë policinë për grabitjen, e cila u paraqit më pas në vendngjarje. Pasi kanë parkuar makinën jashtë ish-SMT-së, policia i ka kërkuar anëtarëve të bandës që të dorëzohen.

Por ata kanë filluar të qëllojnë në drejtim të policëve, duke lënë te vrarë efektivin Gjon Pacuku dhe të plagosur Nikollë Markun, Bardhosh Jakun e Ndue Çupin. Pesë anëtarët e tjerë të bandës ishin: Dritan Syziu, Nikollë Syziu, Bardhok Syziu, Tonin Gjoka dhe Arjan Reçi.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Njeriu njihet kur ceket interesi personal”, Basha flet për Berishën

“E vërteta është që kam patur një bashkëpunim shumë të ngushtë. Ne kemi patur një marrëdhënie shumë të ngushtë me njëri-tjetrin gjatë kohës që...

Clinton nderon kryeministrin Rama me çmimin “Vital Voices Global”

Kryeministri Edi Rama u nderua gjatë vizitës së tij në Nju Jork, me çmimin e “Inovatorit të nderuar global” nga organizata e themeluar nga...

Ukraina fuçi baruti

Perëndimi i forcon krahët Ukrainës. Për shkak të rritjes së tensioneve ushtarake me Rusinë, SHBA, Franca, Britania e Madhe, Italia dhe Gjermania kanë mbështetur...

Gjici shfrenon fantazinë: As Gjermania s’i ka bërë investimet që ka bërë Kukësi

Kryebashkiaku i Kukësit, Safet Gjici, ka surprizuar me deklaratën e tij publike, duke thënë se as Gjermania nuk i ka bërë investimet që ka...

Foltorja dhe Prefekti, nuk janë hallet e shqiptarëve

Nga: Artur Ajazi Në një kohë kur gjithë bota merret me problemet e pandemisë, apo rritjes së mirëqenies, zgjidhjen e krizave dhe shuarjen e vatrave...