E mërkurë, 16 Qershor, 2021
24.5 C
Tirana

Ekzekutohet me breshëri kallashnikovi, viktima ishte i armatosur

Vendi ynë nuk po gjen qetësi pas atentateve me armë zjarri. Pas vrasjeve në Shkodër dhe Vlorë pak ditë më parë, ditën e djeshme janë shënuar dy atentate me armë zjarri, njëri në Berat dhe tjetri po në qytetin e Vlorës. Javët e fundit ka patur një seri atentatesh me armë zjarri në vend.

Vrasje në Vlorë

Dje u ekzekutua me armë zjarri 38-vjeçari Delon Troqe. 38-vjeçari është qëlluar para pallatit të Sportit në Vlorë. Ndonëse është dërguar menjëherë në spital, nuk ia ka dalë dot mbanë. Burimet nga policia kanë njoftuar se një makinë është gjetur e djegur në zonën e Sherishtës në Vlorë. Mjeti në fjalë dyshohet se është përdorur nga dy autorët.

20 persona shoqërohen në polici

Policia ka shoqëruar 20 persona në polici, të cilët dyshohet se kanë dijeni për ngjarjen. Viktima Delon Troqe ka patur dijeni për rrezikun që i kanosej, pasi atij i është gjetur një armë tip pistoletë të cilën e mbante në makinë. Policia ka sekuestruar kamerat e sigurisë në zonë, dhe po heton si pistë kryesore konfliktet e mundshme që 38-vjeçari mund të ketë patur në Spanjë, vend nga i cili kishte ardhur pak kohë më parë.

Viktima, pronar i një servisi makinash

Viktima ishte pronar i një servisi makinash dhe një pike dhëniesh skafesh me qira gjatë sezonit të verës. I ndjeri kishte pak kohë që ishte kthyer nga Spanja.

Kush është Delon Troqe?

38-vjeçari rezulton se është kushëri me një tjetër person të përfshirë në trafikun e drogës. Ai është kushëriri i Elvis Troqe, i zhdukur që prej korrikut të 2018. Nga ajo kohë e deri më sot, prej të riut nuk ka asnjë shenjë. Ky është ekzekutimi i dytë që ndodh në qytetin e Vlorës brenda 12 ditëve, ku më 10 maj u ekzekutua me breshëri kallashnikovi në makinën e tij 40-vjeçari, Bledar Birçaj, i cili gjithashtu nuk kishte shumë kohë që ishte kthyer nga Spanja. Kjo është vrasja e katërt që ndodh në katër muaj në qytetin e Vlorës.

Lexo edhe :   Pandemia/ Manastirliu tregon qarkun e parë në vend pa asnjë rast aktiv me Co*id

Detajet nga policia

Me anë të një deklarate për mediat, policia dha detajet paraprake. “Rreth orës 21:50, në lagjen “Pavarësia”, Vlorë, në rrethana ende të pa qarta është qëlluar me armë zjarri shtetasi D. T., 38 vjeç, banues në Vlorë, i cili si pasojë e plagëve të marra ka ndërruar jetë në spitalin e Vlorës.

Lexo edhe :   Pandemia/ Manastirliu tregon qarkun e parë në vend pa asnjë rast aktiv me Co*id

Shërbimet e policisë, kanë mbërritur menjëherë në vendngjarje, ku është rrethuar zona dhe janë ngritur pika kontrolli në hyrje dhe në dalje të qytetit dhe përgjatë rrugëve që lidhin njësitë administrative me qëllim kapjen e autorit/ve. Gjatë krehjes së zonës, në fshatin “Sherishtë”, nga shërbimet e policisë është konstatuar duke u djegur një automjet i braktisur, i cili paraprakisht dyshohet se mund të jetë i autorit/ve të ngjarjes. Gjithashtu janë shoqëruar në komisariat disa shtetas të cilët dyshohen se kanë dijeni për ngjarjen. Grupi hetimor po vijon punën për sekuestrimin e çdo prove materiale, që do ti shërbej zbardhjes së ngjarjes dhe identifikimit të autorit/ve”, tha policia. /TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

‘Basha vodhi zgjedhjet’, grupimi ‘Për PD’-në zbardh shkeljet

Grupimi 'Për PD-në' ka dalë në një konferencë për media, ku kanë listuar arsyet pse Basha fitoi një mandat të tretë në krye të...

Euro 2020/ Dita hapet me Finlandë-Rusi, për rusët detyrim fitorja ndaj fqinjëve

Faza e grupeve të UEFA EURO 2020 hyn sot në xhiron e ndeshjeve të dyta. Finlanda përballet me Rusinë, Turqia përballet me Uellsin dhe...

Të ndalet sa më shpejt gjenocidi ndaj myslimanëve në Kinë

Nga Joseph Bosco “The Hill” Kur tmerret e plota të Holokaustit Nazist ishin më se të qarta edhe për mohuesit më kokëfortë gjatë viteve 1940-1950,...

Dhunohet drejtoresha në Bashkinë e Tiranës

Policia njofton se është dhunuar për shkak të detyrës Drejtoresha e Agjencisë së Parqeve dhe Rekreacionit në Bashkinë e Tiranës. Agresori është një 34-vjeçar me...

‘Vatra’ deklaratë: Të na tregohet pse Berisha u shpall “non grata”

DEKLARATË PUBLIKE E FEDERATËS PAN – SHQIPTARE TË AMERIKËS VATRA, RRETH SHPALLJES ‘NON GRATA’ TË ISH- PRESIDENTIT SHQIPTAR DR. SALI BERISHA Federata Pan - Shqiptare...