Ekzekutimi në Elbasan/ Qytetarët vrapojnë për të shpëtuar kokën (Video)

Publikohen pamjet pak sekonda pas ekzekutimit të Pjerin Xhuvanit, ku shihen banorët e tmerruar nga ajo që ka ndodhur.

Në video dëgjohen të bërtiturat e qytetarëve të shokuar, teksa nga ana tjetër, spitali i Elbasanit është blinduar nga forca të shumta policie, pasi aty ndodhen 4 të plagosurit nga kjo ngjarja.

Video nga Report Tv

Ngjarja që tronditi Elbasanin por edhe të gjithë vendin, ndodhi rreth orës 14:00 në lagjen ”5 Maji”, ku shkaku kryesor dyshohet se është shitblerja e votës. Një viktimë dhe 4 të plagosur është bilanci i një përplasjeje e cila rezultoi fatale.

Pjerin Xhuvani, me një organizim të hershëm politik në LSI e së fundmi në PS u vra në rrethana të panjohura, ndërsa autori mendohet se është një nga anëtarët e shtabit të PD, Arbër Papleka, ish-oficer i RENEA.

Emri i Xhuvanit u lakua edhe gjatë përplasjes në Elbasan Ditën e Verës, ku mbështetës të Partisë Socialiste u përplasën me mbështetësit e Partisë Demokratike.