E hënë, 18 Janar, 2021
-4 C
Tirana

Ekzekutimi i nipit të “El Chapo”, kartelet rrethojnë qytetin për të gjetur autorin

Ekzekutimi i nipit të Joaquín ‘El Chapo’ Guzmán ka ngjallur frikën e një përshkallëzimi në luftërat e kartelëve në Meksikë.

Enrique Guzman është gjetur i vrarë në sediljen e shoferit të një ‘Toyota Corolla’ të kuqe, e cila ishte shkatërruar nga plumbat.

Autoritetet në Culiacán thanë se 45-vjeçari kishte disa plagë me armë në trup. Trupi i tij u verifikua nga anëtarët e familjes së tij, përpara se të dërgohej te ekspertët e mjekësisë ligjore.

 Autoritetet e Sinaloa nuk kanë bërë arrestime dhe as nuk kanë dhënë ndonjë motiv për vrasjen e Guzmán, i cili vjen pak ditë pas të një sulmi në fund të qershorit në Sonora nga një bandë e lidhur me djemtë e El Chapo i cili vrau të paktën 10 individë të lidhur me një grup që punonte për Rafael Caro Quintero, famëkeqi i drogës.

Që në momentet e para kur u mësua për ngjarjen, persona të armatosur e të maskuar rrethuan rrugët kryesore në Culiacan, për të kontrolluar mjetet.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Bayern-in e nderon senatori Muller, por sa vuajtje me Freiburg

Fitore me vuajtje. Bayern Munich mposht Freiburg 2-1 dhe në fund duhet të falënderojë fatin pasi miqtë goditën tranversën që mund të sillte golin...

Koronavirusi i ri në Kosovë? Dërgohen 30 mostra për verifikim në Berlin

Kosova ka dërguar 30 mostra në Berlin për të parë nëse koronavirusi i ri ka mbërritur edhe në vendin e tyre. S30 mostra të zgjedhura...

Vaksinimi kundër koronavirusit, Italia vendos rregulla të reja

Italia vendos rregulla të reja për procesin e vaksinimit kundër koronavirusit. Personat mbi moshën 80 vjeç do të rezervojnë një vend me mjekët e...

Karakaçanov: Maqedonia e Veriut, pjesa më tragjike e historisë bullgare

Zëvendëskryeministri i Bullgarisë, Krasimir Karakaçanov ka përjashtuar çdo mundësi që Sofja të heqë dorë nga kërkesat e saj në raport me Maqedoninë e Veriut,...

Foto/ Kërkesa e Rugovës për të hyrë në Shqipëri gjatë kohës së Enver Hoxhës

Ish-presidenti i Kosovës, Ibrahim Rugova kishte bërë kërkesë në prill të vitit 1980 për të hyrë në Shqipëri, ku kishte treguar se qëllimi i...