E hënë, 1 Qershor, 2020
20 C
Tirana

Ekzekutimi i komandantit më të fuqishëm/ Eksperti: Do ketë hakmarrje

Më të lexuarat

Diskutimet për reformën, çfarë propozon PD për qeverinë kujdestare

Këshilli Politik për Reformën Zgjedhore është mbledhur këtë të dielë në orën 19:00, në atë që është cilësuar si data e fundit e saj. Palët...

Çfarë po ndodh? Shtyhet mbledhja e Këshillit Politik

Mbledhja e Këshillit Politik të Reformës Zgjedhore e parashikuar për në orën 17:00, është shtyrë për në orën 19:00. Raportohet se kjo shtyrje ka ardhur...

Të shtëna në Shijak, plagoset në këmbë një 28-vjeçar

Së fundmi ka pasur të shtëna me armë zjarri në Shijak. Raportohet se ngjarja ka ndodhur tek stadiumi, ku në rrethana ende të paqarta është...

Pas Maqedonisë së Veriut, edhe Spanja mund të shtyjë gjendjen e jashtëzakonshme

Kryeministri i Spanjës, Pedro Sanchez ka deklaruar se do të kërkojë shtyrjen me dy javë të gjendjes së jashtëzakonshme nga koronavirusi. Sanchez sqaroi se shtyrja...

Koronavirusi/ Maqedonia e Veriut zgjat gjendjen e jashtëzakonshme

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, ka zgjatur gjendjen e jashtëzakonshme në vend edhe për 14 ditë. Vendimi u mor gjatë seancës së shtatë...

Qershori nis i freskët, ja si parashikohen temperaturat gjatë javës

Ndonëse ka nisur zyrtarisht stina e verës, java e parë do të sjellë mot të freskët. Edhe kjo javë do të shoqërohet nga mot...

Hapja e kufirit/ Procedurat e kalimit në Kosovë dhe Mal të Zi

Në një njoftim të Departamentit për Kufirin dhe Migracionin, bëhet me dije se nga sot Shqipëria ka hapur kufirin me Kosovën e Malin e...

Atentati para hotelit në Kurbin, ja kush dyshohet se ishte shënjestër e atentatit

Dalin të tjera detaje lidhur me atentatin e ndodhur mbrëmjen e djeshme, në ambientet e jashtme të një hoteli në autostradën Mamurras-Lezhë. Si pasojë e...

VIDEO/Ardi Veliu del blof, pamjet e të ëmës së djalit të dhunuar janë xhirime nga filmi

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu, ka folur sot për dhunën e 4 efektivëve kundër një 15-vjeçari, ngjarje e cila ka...

“Familja lyente muret me emrin e saj, të gjithë e dinin për 15-vjeçaren”

Gazetarja Anila Hoxha rrëfen përmes një postimi në rrjetin social Facebook se çfarë ka pranë banesës së vajzës 15-vjeçare, e cila u abuzua seksualisht...

Pas vrasjes së gjeneral Qasem Soleimanit, njeriu i dytë më i fuqishëm i këtij vendi, eksperti i çështjeve ndërkombëtare dhe sigurisë Adrian Shtuni mbetet i bindur se asgjë nuk do lihet me kaq, por do të ketë hakmarrje. Në një lidhje ‘live’ me emisionin “Real Story” në News24 nga Uashingtoni, eksperti i çështjeve ndërkombëtare, duke bërë një bilanc të ngjarjeve që kanë pasuar pas ditës së ekzekutimit të Soleimanit, thotë se priten zhvillime. Kjo pasi gjeneral Qasem Soleimani është njeriu i dytë më me pushtet në Iran. Po kështu, Irani funksionon nëpërmjet milicive dhe ka celula që operojnë gjithandej.

“Unë mendoj që aleancat kanë kosto. Nuk mundet shqiptarët të mendojnë vetëm se kanë për të marrë benefitet, ka edhe kosto. Bota nuk është lineare. Duhet të jemi më pragmatikë dhe të shikojmë se bota nuk funksion në mënyrë të tillë, se ka edhe gabime. Sa i përket artikullit të 5 të NATO-s, nëse një anëtar i NATO-s sulmohet është sulmuar e gjithë Aleanca. Irani nuk ka kapacitet që të ndërmarrë ndonjë goditje konvencionale. Goditje konvencionale ndaj Amerikës edhe ajo që ishte ishte telegrafike. Ishte reklamë. Çfarë mund të ndodhë sa i përket rrezikut? Se hakmarrje ka për të pasur, është e pamundur.

Hassan Nasrallah dihet se kush është dhe organizata e tij Hezbollah terroriste që ka për të vazhduar. Soleimani nuk ishte vetëm lideri i KUDS, por njeriu i dytë më me pushtet në Iran. Do isha i habitur nëse nuk do kishte goditje hakmarrëse, por do jetë asimetrike. Irani funksionon nëpërmjet Proxy dhe milicive dhe ka celula që operojnë gjithandej. Dhe ka për të qenë e vështirë të aplikohet artikulli 5, vetëm nëse ka të dhëna të sakta që sulmi është bërë nga Irani”, deklaroi eksperti.

Lexo edhe :   Trump merr vendimin e madh, ndërpret marrëdhëniet me OBSH-në
Lexo edhe :   Trump merr vendimin e madh, ndërpret marrëdhëniet me OBSH-në

Përplasja mes SHBA dhe Iranit ka disa vite që ka dalë në sipërfaqe, pas prishjes së marrëveshjes nga Trump dhe vendosjes së sanksioneve. Në fund të dhjetorit tensionet u shtuan, kur u vra një punonjës amerikan. Vrasësi nuk u gjet dhe u vra një civil. Vrasja e gjeneralit iranian në një sulm me avionë amerikanë ka bërë bujë në të gjithë botën, duke shkaktuar alarmet e sigurisë së ambasadave në të gjithë Lindjen e Mesme dhe duke rritur kështu sigurinë në SHBA.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Çohu se na iku vajza”/ 79-vjeçarja: Kur më doli gjumi, nuk mund të lëvizja (VIDEO)

Programi “Historia ime”, në Tv Klan solli ditën e sotme historinë e pazakontë të 79-vjeçares, Shkurte Hysenaj. Prej 63 vitesh, ajo është e paralizuar...

COVID-19 ashpërson marrëdhëniet Kinë-SHBA

Prej vitesh është rritur mosbesimi dhe rivaliteti mes Kinës dhe SHBA-së. Në krizën e Coronës mosbesimi po kthehet madje në një armiqësi të hapur. A kërcënon...

Aksident në Tiranë/ Përmbyset makina me dy fëmijë të mitur (FOTO)

Mesditën e sotme, një aksident i rëndë ka ndodhur tek kryqëzimi i rrugës “5 Maj”, ku janë përplasur dy mjete. Burimet zyrtare të policisë...

Robotë në vend të gazetarëve

Microsoft do të zëvendësojë dhjetëra gazetarë të faqes së tij MSN me sisteme automatike që do të përzgjedhin lajmet. Aktualisht, përzgjedhja e lajmeve nga agjencitë...

Përplasen dy makina në Tiranë, njëra përmbyset

Një aksident ku dyshohet se ka të lënduar, ka ndodhur pak çaste më parë tek kryqëzimi rrugës “5 Maji” në Tiranë. Në aksident janë përfshirë...
WhatsApp KONTAKTO TT