E hënë, 29 Nëntor, 2021
10.5 C
Tirana

“Ekzekutim me snajper”/ Australia bën gjestin e dhimbshëm, eliminon 5 mijë deve

Më shumë se 5.000 deve u vranë nga autoritetet australiane gjatë operacioni 5-ditor për të parandaluar kafshët e etura në Australi të arrinin në komunitetet Aboriginal.

Vrasja përfundoi të dielën në rajonin Anangu Pitjantjatjara Yankunytjatjara (APY), një zonë e thatë në Australinë e Jugut, ku jetojnë rreth 2300 njerëz, tha të martën CEO i APY Richard King.

Aborigjenët e Shtetit të Australisë së Jugut, ku ndodhet ky rajon, paralajmëruan për ekzistencën e tufave të mëdha të deveve që afroheshin në qytetet rurale dhe kërkonin ujë dhe ushqim, në mes të një valë të paparë të nxehtësisë. Kafshët rrezikuan ushqimin dhe ujin e pakët në zonë.

“Ne e kuptojmë shqetësimin e mbrojtësve të kafshëve, por ekziston një keqinformim domethënës për realitetin e jetës së kafshëve të egra që nuk janë vendas në këtë zonë, në një nga vendet më të thata dhe më të largëta në planet”, tha King në një deklaratë.

Masa dëshiron të mbrojë “furnizimet e vlefshme të ujit për komunitetet” dhe tha se përparësia “janë jeta e njerëzve, përfshirë fëmijë dhe të moshuar, si dhe flora dhe fauna vendase”

Sipas përgjegjësit, devetë zakonisht bllokohen në puse, ku vdesin, dhe përfundojnë duke ndotur ujin. Sipas APY, operacioni përfshin eleminimin e më shumë se 5000 deveve.

Australia ka jetuar vitin e saj më të nxehtë në historinë e saj, me një thatësirë ​​ekstreme dhe një valë zjarresh që kanë shkatërruar juglindjen e vendit dhe nuk ka mbaruar ende. Devetë u futën në Australi për herë të parë në vitet 1840 për të marrë pjesë në eksplorimin e brendshëm të vendit dhe në dekadat e ardhshme rreth 20,000 u importuan nga India.

Australia aktualisht ka popullsinë më të madhe të deveve në botë, më shumë se një milion, sipas disa ekspertëve. Kafshët konsiderohen si “dëmtuese”sepse ndotin burimet e ujit dhe shkelin florën në kërkimin e ushqimit. /Telegrafi/

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Foltorja e Kuçovës dhe kuvendi i partisë: numrat, superstruktura e ideologjia

Nga: Genc Pollo 1-NUMRAT E KUÇOVËS E MË GJERË  Javën e kaluar isha i pranishëm në Foltoren e PD-së në Kuçovë; aty kam shërbyer si deputet...

Implementohet teknologjia e re për pozicionin jashtë loje

FIFA vjen me risi, ku do të implementohet teknologjia e re për pozicionin jashtë loje. Kjo teknologji të re, do të implementohet në Kupën...

Çfarë dimë për variantin Omicron, që po “gjunjëzon” botën

Varianti Omicron i COVID-19, paraqet një rrezik global "shumë të lartë", tha të hënën Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH). Varianti, i klasifikuar zyrtarisht si 'B.1.1.529'...

Dha dorëheqjen javën e kaluar, kryeministrja e Suedisë rikthehet në detyrë

Magdalena Andersson, e cila dha dorëheqjen shtatë orë pasi u zgjodh si kryeministrja e parë femër e Suedisë javën e kaluar, është përzgjedhur sërish...

Ishte duke raportuar LIVE, gazetaren e ngacmojnë duke e prekur nga të pasmet

Një incident ka ndodhur me një gazetare sportive, e cila gjatë raportimit LIVE është ngacmuar nga një person. Por edhe ajo nuk ka qëndruar...