E hënë, 18 Janar, 2021
3 C
Tirana

Ekuador/Dhjetëra kufoma lihen rrugëve, familjarët detyrohen të përdorin kuti kartoni

Koronavirusi ka krijuar një situatë alarmante në Ekuador, ku qytetarët detyrohen t’i lënë trupat e viktimave në trotuar me shpresën se dikush do t’i marrë.

Sipas Daily Mail, të paktën 150 kufoma mbetën në rrugë në qytetin Guayaquil në Ekuador, teksa zyrtarët përpiqen të përballojnë vdekjet nga koronavirusi në vend.

Mësohet se trupat e viktimave qëndrojnë në rrugë deri në 3 ditë, përpara se autoriteteve t’i jepet mundësia t’i largojnë nga aty.

Varfëria ekstreme e vendit ka bërë që disa nga familjarët e viktimave t’i mbulojnë viktimat me qese plastike, çarçafë ose të përdornin kuti kartoni si arkivole.

Pasi banorët shpërndanë foto dhe video të këtyre pamjeve në rrjetet sociale, nënkryetari i Ekuadorit, Otto Sonnenholzner kërkoi falje publike.

Javën e kaluar autoritetet mblodhën të paktën 150 kufoma, por nuk janë konfirmuar se sa prej tyre ishin viktima të koronavirusit.

Deri më tani në Ekuador janë shënuar 180 viktima, ndërsa janë regjistruar 3,646 raste infektimi.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Bayern-in e nderon senatori Muller, por sa vuajtje me Freiburg

Fitore me vuajtje. Bayern Munich mposht Freiburg 2-1 dhe në fund duhet të falënderojë fatin pasi miqtë goditën tranversën që mund të sillte golin...

Koronavirusi i ri në Kosovë? Dërgohen 30 mostra për verifikim në Berlin

Kosova ka dërguar 30 mostra në Berlin për të parë nëse koronavirusi i ri ka mbërritur edhe në vendin e tyre. S30 mostra të zgjedhura...

Vaksinimi kundër koronavirusit, Italia vendos rregulla të reja

Italia vendos rregulla të reja për procesin e vaksinimit kundër koronavirusit. Personat mbi moshën 80 vjeç do të rezervojnë një vend me mjekët e...

Karakaçanov: Maqedonia e Veriut, pjesa më tragjike e historisë bullgare

Zëvendëskryeministri i Bullgarisë, Krasimir Karakaçanov ka përjashtuar çdo mundësi që Sofja të heqë dorë nga kërkesat e saj në raport me Maqedoninë e Veriut,...

Foto/ Kërkesa e Rugovës për të hyrë në Shqipëri gjatë kohës së Enver Hoxhës

Ish-presidenti i Kosovës, Ibrahim Rugova kishte bërë kërkesë në prill të vitit 1980 për të hyrë në Shqipëri, ku kishte treguar se qëllimi i...