E diel, 29 Nëntor, 2020
6 C
Tirana

Eksperti Soko: Shumica e njerëzve nuk e dinë sa taksa paguajnë

Më të lexuarat

Tronditet Bulqiza/22-vjeçari u qëllua nga shoku i tij, ja çfarë ka ndodhur

Policia e Bulqizës duket se është drejt zbardhjes së ngjarjes së rëndë, ndodhur mbrëmjen e djeshme, ku ka humbur jetën një i ri. 22-vjeçari...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

U ekzekutua me 8 plumba në Belgjikë, zbardhet identiteti i shqiptarit të vrarë

Mbrëmjen e djeshme, Brukseli u tmerrua nga të shtëna armësh, nga të cilat mbeti i vdekur një 38-vjeçar shqiptar. Ditën e sotme, është zbardhur identiteti...

A do të na mbrojë vaksina e Covid-19?

Pretendentët kryesorë në garën e vaksinave COVID-19 kanë patur nivele të ndryshme suksesi pas provave klinike, por çfarë do të thotë kjo për luftën...

Kurba e Covid mbetet e lartë në vend, 10 viktima

Situata epidemiologjike në vend, mbetet e rënduar pasi vijojnë të regjistrohen shifra të larta të të infektuarve dhe viktimave nga Covid-19. Ministria e Shëndetësisë informon...

”Për dy javë zhduket Covid nga planeti”/ Mjeku popullor tregon terapinë

Mjeku popullor, Ruzhdi Metali është shprehur se virusi Covid-19, mund të zhduket për dy javë nga planeti. Në ''Zonë e Lirë'', ai tha se fillimisht...

Ish-konkurrenti i “Për’puthen” i nxjerr bojën emisionit, nxjerr prapaskenat

Një ish-konkurrent i “Për’puthen” ka publikuar fotot e dyshimta të lojtarit të këtij edicioni, Atdheut, para se të bëhej pjesë e emisionit. Siç duket...

“Një pllakë tektonike po lëviz”, sizmologu i njohur turk paralajmëron banorët

Gjatë paradites se sotme, lëkundje të forta u ndjenë në Turqi, duke i shtuar edhe më tej panikun qytetarëve se do të rikthehet situata...

Studimi: Ja 2 tiparet, që mund t’i bëjnë njerëzit super-përhapës të Covid-19

Provat të shumta tregojnë se super-përhapësit janë faktorët kryesorë të pandemisë Covid-19. Një numër studimesh, kanë treguar se shumica e njerëzve të prekur nga...

Pamje të rënda nga aksidenti i yllit të Arsenalit, udhëtonte me mjetin luksoz

Pamje të tmerrshme të aksidentit të mesfushorit të Arsenalit, Joe Willock, kanë bërë xhiron e rrjetit. Ai po udhëtonte me mjetin e tij luksoz...

Eksperti i ekonomisë Pano Soko e ka cilësuar arrogancë të tepruar nga ana e kryeministrit Edi Rama, i cili në një komunikim me mediat, debatoi me një gazetare sa i përket taksave dhe faktit që kjo e fundit “nuk dinte” sa paguan çdo vit.

Sipas Sokos, si në Shqipëri ashtu edhe në botë, shumica e njerëzve nuk e dinë sa taksa paguajnë.

“99% e qytetarëve, normalisht në çdo shtet, jo vetëm në Shqipëri, nuk e dinë sa taksa paguajnë. Pra, taksat janë shkollë. Ka njerëz që bëjnë 4 vite shkollë pikërisht për atë gjë. Për të mësuar taksat, si llogariten taksat. Diskriminimi në këtë pikë është shumë i tepërt. Arroganca pastaj ndaj gazetareve femra, të cilat duhet të ruajnë etikën, janë të sjelleshme, janë të edukuara… ndoshta edhe stepen pak. Është e pajustifikueshme nga ana e kryeministrit“, tha Soko.

Sa i përket planit të propozuar nga vetë ai për një “Plan solid financiar”, Soko deklaroi se:

“Tekstualisht ka të bëjë me një moratorium taksave. Çfarë ndodh, në përgjithësi, përpos halleve të tjera që kemi ne si Shqipëri, të cilat janë prezente, siç është korrupsioni, mungesa e gjykatave, siç është edhe ligji i tokave akoma i pazgjidhur, një shqetësim që kanë investitorët është se këtu paketa fiskale dhe sistemi i taksave ndryshon çdo vit, gjë e cila e bën të pamundur nga ana e investitorit të parashikojë, të ketë një plan biznesi real., të qënësishëm, në një hapësirë kohore. Nëse taksat mua më ndryshojnë çdo vit, unë e nuk llogaris më dot në kohë. Në një vend ku nuk llogarit dot në kohë si do të shkojnë flukset e biznesit, nuk bën dot një plan biznesi të pastër. Investitorët tërhiqen se ky është një risk i shtuar për ta’’, u shpreh Soko për ‘RTV Ora’.

Lexo edhe :   Në katër vitet e fundit, janë mbyllur 7.300 biznese me 1-4 të punësuar
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si mund ta padisë Gjermania Asadin për përdorim armësh kimike?

Drejtësia gjermane po shqyrton mundësinë e ngritjes së një padie për sulmet me gaz helmues në Siri. Deutsche Welle dhe "Der Spiegel" biseduan me...

Rita Ora uron ditën e flamurit në gjuhën shqipe dhe me foto provokuese

Rita Ora, këngëtarja me famë botërore asnjëherë nuk harron origjinën e saj. Ajo ka uruar Ditën e Flamurit me disa foto shumë provokuese, ku shihet...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

Nuk ka llogari bankare, liderja e Hong Kongut i mban paratë në shtëpi

Shefja ekzekutive e Hong Kongut, Carrie Lam, ka thënë në një intervistë televizive se ajo duhet të ruajë “grumbuj parash” në shtëpi, sepse nuk...

Video/ Sulmuesi shqiptar shënon në fund, i jep 1 pikë skuadrës turke

Sulmuesi, Jetmir Topalli ka shënuar gol në minutën e 95’ në sfidën e Superligës turke, të zhvilluar midis Gazientep dhe Jeni Malatjaspor. 22-vjeçari nga Kosova...