E hënë, 1 Qershor, 2020
20 C
Tirana

Eksperti: Koronavirusi në Itali do të zgjasë deri në korrik

Më të lexuarat

Diskutimet për reformën, çfarë propozon PD për qeverinë kujdestare

Këshilli Politik për Reformën Zgjedhore është mbledhur këtë të dielë në orën 19:00, në atë që është cilësuar si data e fundit e saj. Palët...

Çfarë po ndodh? Shtyhet mbledhja e Këshillit Politik

Mbledhja e Këshillit Politik të Reformës Zgjedhore e parashikuar për në orën 17:00, është shtyrë për në orën 19:00. Raportohet se kjo shtyrje ka ardhur...

Të shtëna në Shijak, plagoset në këmbë një 28-vjeçar

Së fundmi ka pasur të shtëna me armë zjarri në Shijak. Raportohet se ngjarja ka ndodhur tek stadiumi, ku në rrethana ende të paqarta është...

Bllokimi i kufirit me Kosovën/ Reagon Rama

Kryeministri Edi Rama ka reaguar lidhur me vendimin e palës kosovare, për të mos lejuar futjen në territorin e tyre të makinave nga Shqipëria,...

Pas Maqedonisë së Veriut, edhe Spanja mund të shtyjë gjendjen e jashtëzakonshme

Kryeministri i Spanjës, Pedro Sanchez ka deklaruar se do të kërkojë shtyrjen me dy javë të gjendjes së jashtëzakonshme nga koronavirusi. Sanchez sqaroi se shtyrja...

Koronavirusi/ Maqedonia e Veriut zgjat gjendjen e jashtëzakonshme

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, ka zgjatur gjendjen e jashtëzakonshme në vend edhe për 14 ditë. Vendimi u mor gjatë seancës së shtatë...

Qershori nis i freskët, ja si parashikohen temperaturat gjatë javës

Ndonëse ka nisur zyrtarisht stina e verës, java e parë do të sjellë mot të freskët. Edhe kjo javë do të shoqërohet nga mot...

“Shqiptarët janë popull kafe-dashës”, në mars-prill u importuan rreth 1600 ton

Mbyllja e bareve, nuk i kanë penguar shqiptarët të konsumojnë kafe në shtëpitë e tyre. Përkundrazi, gjatë muajit prill janë importuar 922 ton kafe. Qëndrimi...

Hapja e kufirit/ Procedurat e kalimit në Kosovë dhe Mal të Zi

Në një njoftim të Departamentit për Kufirin dhe Migracionin, bëhet me dije se nga sot Shqipëria ka hapur kufirin me Kosovën e Malin e...

Atentati para hotelit në Kurbin, ja kush dyshohet se ishte shënjestër e atentatit

Dalin të tjera detaje lidhur me atentatin e ndodhur mbrëmjen e djeshme, në ambientet e jashtme të një hoteli në autostradën Mamurras-Lezhë. Si pasojë e...

Sipas parashikimeve, Italisë do t’i duhet të jetojë me Covid-19 deri në muajin korrik. Ka disa ekspertë të cilët tregojnë se muaji maj do jetë vendimtari. E disa të tjerë janë dorëzuar tek vaksina, për të ndryshuar rrjedhën e jetës. Roberto Bernabei, anëtar i Komitetit Shkencor Teknologjik të urgjencës, ka thënë se kulmi i infeksioneve është arritur.

Ai deklaron se muaji maj është shumë herët për eliminimin e infeksioneve. Duke hedhur poshtë këto studime, Bernabei është i mendimit se deri në muajin korrik, Italia do duhet që të luftojë fort me koronavirusin.

“A do të thotë kjo se po i afrohemi uljes së dëshiruar, zero? Po, por nuk do të arrihet shpejt.

Nuk më duket realiste për mua të hedh hipotezën e një eliminimi të infeksioneve për mesin muajit maj, siç lexohet në disa studime.

Lexo edhe :   Reforma Zgjedhore/ Meta: Mbani premtimin për konsensus, mos kini frikë nga vota e lirë

Unë besoj se deri në korrik do të duhet të merremi me virusin”, është shprehur Roberto Bernabei, anëtar i Komitetit Shkencor Teknologjik të urgjencës.

Në konferencën për shtyp ai tha se Komiteti po punon për të kuptuar në cilat faza shënohet rihapja graduale.

“Kemi mbërritur 20 ditë nga fillimi i izolimit, kështu që do të jetë e rëndësishme të vlerësojmë të dhënat e reja që do të arrijnë në orët e ardhshme për të arritur në një parashikim më të detajuar”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

VIDEO/ Sherifi në SHBA heq uniformën dhe i bashkohet protestuesve

Sherifi i Qarkut Genese në SHBA, Chris Sëanson ka vendosur të heqë Protest e tij, për t’iu bashkuar protestuesve të cilët vijojnë tubimet e...

Për herë të parë pas 3 muajsh, Spanja nuk regjistron asnjë viktimë nga koronavirusi

Një lajm i mirë vjen nga Spanja, e cila për herë të parë që nga shpërthimi i pandemisë nuk ka shënuar asnjë viktimë nga...

Atentati në Laç/ Gazetari tregon të shkuarën e biznesmenit Paulin Marku

Gazetari investigativ, Artan Hoxha ka treguar tjera detaje lidhur me biznesmenin Paulin Marku (Gjergji), i cili mbeti i vrarë si pasojë e një atentati...

Rifillimi i kampionatit/ Ekzekutivi i FSHF-së miraton një sërë vendimesh

Federata Shqiptare e Futbollit bën me dije se sot është zhvilluar mbledhja e radhës e Komitetit Ekzekutiv. Përmes një njoftimi për mediat, FSHF tregon se...

Trump vlerëson Gardën Kombëtare, fajëson “anarkistët”

Presidenti i SHBA Donald Trump vlerësoi Gardën Kombëtare, duke thënë se ajo po bën një punë të shkëlqyer, në përgjigje të protestave që u...
WhatsApp KONTAKTO TT