E diel, 5 Prill, 2020
14 C
Tirana

Eksperti i OBSH-së: 95% e pacientëve me koronavirus shërohen

Lexo edhe ...

Ndërron jetë pacientja në Spitalin Infektiv

Ministria e Shëndetësisë së fundmi ka njoftuar se në Spitalin Infektiv ka ndërruar jetë nga infarkti kardiak një paciente 84-vjeçare nga Tirana, e konfirmuar...

Ishte në terapi intensive, 80-vjeçarja nga Vlora mposht koronavirusin

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu përmes një postimi në rrjetet sociale ka dhënë lajmin e mirë se një 80-vjeçare nga Vlora ka arritur të...

Dy komuna me shumicë serbe në veriun e Kosovës në karantinë/ Nisin përplasjet politike

Autoritetet lokale në veriun e Kosovës të banuar me shumicë serbe futën në karantinë komunën e Mitrovicës së Veriut dhe Zveçanin, pas raportimeve për...

Pas Boris Johnson, edhe e fejuara e tij shtatzënë rezulton pozitive me COVID-19

Pak ditë më parë mediat e huaja raportuan se kryeministri britanik Boris Johnson rezultoi pozitiv me COVID-19. Ndërkohë së fundmi është bërë me dije se...

Rastet e humbjes së pacientëve të infektuar nga koronavirusi në Itali, kanë shtuar edhe më shumë frikën për shqiptarët. Por specialistët nga ana tjetër kërkojnë që popullata të ruajë qetësinë, pasi janë marrë masat për të përballuar këtë virus vdekjeprurës.

Walter Ricciardi, një specialist italian, pjesë e OBSH-së deklaroi nëpërmjet një konferencë për shtyp në Romë, se nuk ka nevojë për alarme të tepruara për koronavirusin. Ai ka sqaruar se shumica e personave të vdekur, rezultojnë me sëmundje të rënda kronike.

“Është e drejtë që të mos e nënvlerësojmë këtë epidemi, mirëpo nuk duhet të kalojmë në pak. Po ju shpjegoj disa numra që nuk e bëjnë koronavirusin kaq të tmerrshëm.

Në 100 persona të infektuar, 80 vetë shërohen spontanisht vetë, 15 kanë probleme serioze por krejtësisht të trajtueshme në ambjente spitalore, 5% kanë simptoma serioze.

Ndërsa jo më shumë se 3% vdesin. Dhe për më tëper duhet të sqarojmë se shumica e personave të vdekur rezultojnë me sëmundje të rënda kronike”, deklaroi Doktor Ricciardi.

Ai shton se 95% e pacienteve të prekur nga koronavirusi shërohen, dhe kjo është një e dhënë shumë shpresëdhënëse.

Referuar maskave të cilat tashmë po shiten në masë, ai ka një këshillë ndaj qytetarëve. Sipas tij, për personat të cilët nuk janë të infektuar, vendosja e maskës është e panevojshme.

“Në këtë fazë, maskat e mbrojtjes nuk i shërbejnë njërezve që janë të shëndoshë dhe të paprekur”, shtoi specialisti i OBSH-së.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoriaTë fundit

Ndërron jetë pacientja në Spitalin Infektiv

Ministria e Shëndetësisë së fundmi ka njoftuar se në Spitalin Infektiv ka ndërruar jetë nga infarkti kardiak një paciente 84-vjeçare nga Tirana, e konfirmuar...

Ishte në terapi intensive, 80-vjeçarja nga Vlora mposht koronavirusin

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu përmes një postimi në rrjetet sociale ka dhënë lajmin e mirë se një 80-vjeçare nga Vlora ka arritur të...

Dy komuna me shumicë serbe në veriun e Kosovës në karantinë/ Nisin përplasjet politike

Autoritetet lokale në veriun e Kosovës të banuar me shumicë serbe futën në karantinë komunën e Mitrovicës së Veriut dhe Zveçanin, pas raportimeve për...

Pas Boris Johnson, edhe e fejuara e tij shtatzënë rezulton pozitive me COVID-19

Pak ditë më parë mediat e huaja raportuan se kryeministri britanik Boris Johnson rezultoi pozitiv me COVID-19. Ndërkohë së fundmi është bërë me dije se...

Spaho: Policia jonë rri dhe ha fara, shteti s’është në gjendje të vendosë rregull

Nënkryetari i Partisë Demokratike Edmond Spaho përmes një postimi në rrjetin social Facebook, shprehet se shteti nuk është në gjendje të vendosë rregull në...
Kthehu
WhatsApp KONTAKTO TT