E shtunë, 12 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

Eksperti: Evgjeninë e kanë vrarë, u bë pjesë e një rituali

Eksperti i profilizimit kriminalistik, Ervin Karamuça është shprehur se 23-vjeçarja Evgjeni Baxho, e cila ndërroi jetë në mënyrë misterioze, ka qenë pjesë e një rituali vdekjeje. Deklarata e Karamuçës, u bë mbrëmjen e sotme në emisionin ”Open” në Top Channel.

Karamuça tha se ky ritual bëhet nga një tjetër person, teksa në lidhje me simbolet e gjetura në trupit e viktimës, ai deklaroi se mund të bëhen edhe online, pasi fillimisht ata joshen me kurse anglishteje. Më pas, sipas tij, vjen një moment kur personave si Baxho, i bëhet shpëlarje ideologjike.

Eksperti ngre alarmin dhe u bën thirrje prindërve që të bëjnë kujdes pasi fëmijët e tyre nëpërmjet kompjuterit dhe internetit mund të bien pre e këtyre ngjarjeve.

Ervin Karamuça: ”Janë pjesë e një rituali vdekje, janë sakrificë, jo vetësakrificë, por ia bën dikush tjetër. Personat janë në një gjendje transi kur i bëjnë këto shenja mund të bëhet dhe online. Personi është në gjendje shock-u, në gjendje shumë të rënduar mendore. Është vrasje, jo vetëvrasje. Personi nuk i ka bërë asgjë vetes, por dhe personi apo personat që kanë qenë të pranishëm. Ata nuk kanë kryer veprime të njëpasnjëshme kriminale, thjesht kanë kryer ritualin.

Në një manual që po lexoja mbrëmë, këta persona janë të pamotivuar, pa mbështretje, i ofrohen kurse anglishtje. I ofrohen të bëhen pjesë e ritualeve me kafshë dhe më pas mbeten peng i bëjnë lavazh truri derisa më pas ata bëhen pre. Nuk e dinë se do humbasin jetën, por ja që ndodh. I bëjmë apel prindërve që të ruajnë fëmijët.”

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Përmbyset autoboti me naftë në Elbasan, bllokohet shoferi

Një autobot me karburant është përmbysur mesditën e sotme në aksin rrugor Elbasan-Librazhd, pranë fshatit Xibrakë. Sipas informacioneve paraprake, mësohet se shoferin e ka zëne...

Shpërthimi i kontrolluar i ‘gjobës’ Becchetti

Nga: Agim Baçi Dikur qarkullonte në internet një letër që një vajzë i dërgonte së ëmës, e cila në thelbin e saj lidhej me gjetjen...

Uells-Zvicër/ Pjesa e parë pa gola, portierët vendimtarë me pritjet e tyre

Ka përfunduar me rrjeta të paprekura, pjesa e parë e ndjeshjes midis Zvicrës dhe Uellsit. Një 45 minutësh ku spektakël dhuruan portierët e skuadrave...

Vrasja e 20-vjeçares në Greqi, zbulohet makina me të cilën janë larguar autorët

Zbardhen detaje të reja në lidhje me vrasjen e 20-vjeçare britanike Caroline, e ndodhur pak javë më parë në Greqi. Në emisionin e gazetarit grek...

Fati i kryetarit të PD-së, 3 kandidatët që do të sfidojnë Lulzim Bashën

Nga: Marsela Sinani Lulzim Basha 47 vjeç, Fatbardh Kadilli 55 vjeç, Edith Harxhi 48 vjeçe dhe Agron Shehaj 44 vjeç, aderojnë në të njëjtën parti,...