E martë, 26 Janar, 2021
4 C
Tirana

Ekspertët zbulojnë se çfarë qëndron prapa “sëmundjes misterioze” në Indi

Ekspertët indianë besojnë se kanë zbuluar shkakun “e sëmundjes misterioze”, që i ka marrë jetën një personi dhe mbi 400 tjerë i detyroi të kërkojnë ndihmë nëpër spitale.

Kaosi filloi të dielën në qytetin Eluru, kur nëpër spitale filluan të arrijnë dhjetëra pacientë me simptoma të ndryshme. Shumë prej tyre kishin përjetuar sulme epileptike, të vjella dhe kishte persona që kishin humbur vetëdijen.

Autoritetet menjëherë dërguan ekipet e ekspertëve në qytet për të konstatuar se për çfarë bëhet fjalë, dhe në fund doli se nuk bëhet fjalë për kontaminim të ujit.

Pas testeve shtesë, besohet se nuk bëhet fjalë për ndonjë sëmundje. Siç raportojnë mediat lokale, rezultatet preliminare tregojnë se ka ardhur deri te helmimi masiv me kimikale që janë gjetur në pesticide, përkatësisht në sprajin e përdorur në luftimin e eliminimin e mushkonjave.

Përveç kontrollit të ujit të pijshëm, ekspertët po i bëjnë analiza edhe qumështit. Mediat e atjeshme raportojnë se mjekët kanë arritur t’ia stabilizojnë gjendjen shëndetësore të pacientëve.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   I dënuar për vrasjen e 4 oficerëve, Dritan Dajti dërgohet me urgjencë në spital

Shkel rregullat e rrjetit social, Twitter i mbyll llogarinë Genc Pollos

Platfotma Twitter i ka mbyllur llogarinë ish-deputetit të PD, Genc Pollo, për shkak se ky i fundit ka shkelur rregullat e rrjetit social. Lajmin e...

Haradinaj mesazh Serbisë: Do forcojmë policinë dhe ushtrinë e Kosovës

Kandidati për President në Kosovë, Ramush Haradinaj ka përcjellë një tjetër për fqinjët, Serbinë. Haradinaj u shpreh se Kosova nuk do e mbajë më kokën...

Kur lali Eri gjobit Ndrangheta-n

Nga: Dritan Hila Sapo kapën implikimin e tre personave italianë që bënin kështjella në rërë për biznese në Tiranë dhe ku përmendej edhe mafia kalabreze,...

Kryemadhi euforike: LSI e vetmja parti në rritje

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi ka rrëfyer për rrugëtimin e partisë së saj dhe ku ndryshon ajo këto zgjedhje nga zgjedhjet e tjera. Kryemadhi konstaton...

“Shko te nëna jote”/ Lukaku tërbohet nga provokimet e Ibrahimoviç (Video)

Derbi mes Interit dhe Milani ka regjistruar përveç golit të Ibrahimoviçit dhe përplasjen e ashpër verbale mes yllit suedez dhe sulmuesit të Interit, Romelu...