E hënë, 23 Nëntor, 2020
8 C
Tirana

Ekspertët paralajmërojnë: Gazi rus kërcënim për Evropën

Më të lexuarat

Rritja e rasteve/ Sot hapet spitali Covid 3, brenda javës edhe Covid 4

Pas ankesave të shumta për ezaurimin e kapaciteteve në spitalet Covid, qeveria duket se po bën lëvizjen e radhës. Burime bëjnë me dije se...

Aksident tragjik, humb jetën ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut

Ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut, Anele Ngcongca, është ndarë nga jeta si pasojë e një aksidenti. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mëngjesin e...

KUJDES/ Pamje të rënda: Morgu përtej kapacitetit, trupat lihen përtokë

KUJDES! PAMJE TË RËNDA! Syri.net ka publikuar foto ekskluzive të siguruara nga brenda Morgu i Tiranës, ku trupat e viktimave nga Covid-19 janë vendosur në...

FOTO/ Tirana një “betoniere” e madhe, 10 kulla në ndërtim e sipër

Edhe pse vendi ndodhet në krizë ekonomike për shkak të tërmetit të 26 nëntorit dhe pandemisë Covid-19, Tirana vijon të ketë një bum ndërtimesh. Këtij...

Komiteti Teknik del me vendimin e fundit për universitetet

Zv.Ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli, zbuloi vendimin më të fundit që është marrë për universitetet. Në një konferencë për mediat, ajo tha se mësimi...

Kaos në spital/ Mjeku thirrje qeverisë: Zgjohuni nga gjumi, hapni Covid 4

Situata paraqitet e rënduar në vendin tonë sa i përket pandemisë nga koronavirusi. Mjeku i Urgjencës i ‘Shefqet Ndroqit’, ose Covid2, Dritan Koçiaj ka ngritur...

Pamje të rënda/‘Luftë’ mes grupeve mafioze, 29-vjeçarin e vrasin me shkopinj

Disa pamje të rënda janë bërë virale në rrjet, ndërsa dëshmojnë dhunën makabre të disa personave, ku me shkopinj në duar qëllojnë pa pikë...

“Njerëzit do vdesin”, sizmologu grek parashikon një tërmet të fuqishëm

Në 30 tetor, një tërmet i fuqishëm goditi Detin Egje midis bregdetit turk dhe ishullit grek të Samos, duke shkaktuar një bilanc tragjik. Po...

Italia jep alarmin për ‘bombën e ujit’/Ekspertët: Mos dilni nga shtëpia (VIDEO)

Autoritetet në Itali kanë dhënë alarmin për shkak të së ashtëquajturës “bombë e ujit”, që ka sjellë një përkeqësim të menjëhershëm të kushteve atmosferike. Për...

“Ka planifikuar që të japë dorëheqjen”, zbulohet pasardhësi i Vladimir Putin

Kritiku i njohur i Vladimir Putin, ka nxjerrë disa të pathëna të cilat e nxjerrin zbuluar lidhur me lëvizjet e tij. Valerey Solovei ka...

Burimet energjetike në Rusi nuk janë thjesht produkt për t’u tregtuar, ato janë mjet për ambiciet politike të Rusisë. Mjaft ekspertë kanë nisur të argumentojnë përse Shtetet e Bashkuara duhet të lënë mënjanë kundërshtitë për gazsjellësin Nord Stream 2, që do të zgjeronte kapacitetet ekzistuese të eksportit të gazit midis Rusisë dhe Gjermanisë.Megjithatë, ka të tjerë që thonë se argumentet e tyre nuk marrin parasysh pikën thelbësore gjeo-politike. Presidenti rus Vladimir Putin tha të mërkurën se ai mendon se projekti i tubacionit të gazit Nord Stream 2 do të zbatohet, shkruan sputniknews.com. 
“Misioni i Nord Stream 2 do të zbatohet”, tha Putin në një takim me shefin e kompanisë Severstal të çelikut dhe minierave, Alexey Mordashov, gjatë emërtimit të projekteve të mëdha për të cilat do të ishte e nevojshme prodhimi metalurgjik.

Javën e kaluar, Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov vuri në dukje avantazhin komercial “absolutisht të qartë” dhe përparësinë ekonomike të tubacionit që është dy mijë kilometra më i shkurtër se ai i tanishmi. Nord Stream 2 është një ndërmarrje e përbashkët midis gjigantit rus të energjisë Gazprom dhe disa ndërmarrjeve të mëdha energjetike të Evropës Perëndimore.

Kur të përfundojë, Nord Stream 2 furnizon deri në 55 miliardë metra kub gaz natyror rus Evropën Perëndimore përgjatë Detit Baltik nëpërmjet Gjermanisë çdo vit. Projekti do të funksionojë përafërsisht përgjatë rrugës së njëjtë me rrjetin ekzistues të tubacionit Nord Stream, i cili filloi punën e tij në 2011. Disa vende, përfshirë Ukrainën dhe Poloninë, kanë dalë kundër Nord Stream 2, nga frika e humbjes së tarifave fitimprurëse të transitit. SHBA, e cila ka plane ambicioze për shitjen e GNL-së në Evropë, gjithashtu ka dalë kundër këtij projekti.

Importet e lira të gazit rus në Europë janë vërtet një gjë e mirë, nëse ato do të konkurronin në mënyrë të barabartë me burimet e tjera dhe nuk do të përdoreshin për përfitime politike siç ka ndodhur shpesh në të kaluarën. Europa do të ketë nevojë për gazin rus edhe për shumë vjet në të ardhmen, dhe shkëputja krejtësisht prej tij është tërësisht jo realiste dhe kundërproduktive. Bashkimi Europian, me mbështetjen e SHBA-ve, ka bërë progres domethënës në zhvillimin e një tregu të përbashkët evropian dhe eleminimin e pengesave fizike dhe rregullatorë që ndalin fluksin e lirë dhe depolitizimin e gazit si një produkt i përditshmërisë.

Megjithatë, detyra nuk është e plotësuar dhe Rusia është ende në pozicionin për të shfrytëzuar një treg të fragmentarizuar brenda BE-së. Por jo në pak, lejimi i Nord Stream 2 që të ndërtohet, do të dërgonte një sinjal të tmerrshëm për Kremlinin dhe botën për pasojat e injorimit të hapur të ligjit dhe normave ndërkombëtare. Aneksimi i Krimesë dhe ndikimi rus në rajonet separatiste të Ukrainës nuk duhet të kalojë përmes zhvillimit të biznesit si zakonisht.

Ekspertët paralajmërojnë se aktualisht po jetojmë në një kohë paqeje dhe harmonie me Rusinë, por mbështetja e një projekti si Nord Stream 2 do të ishte mjaft e dyshimtë. Veprimet e Rusisë në vitet e fundit duhet të detyrojnë Perëndimin të mendohet e të marrë në konsideratë edhe kontekstin më të gjerë gjeopolitik. Sa për Shtetet e Bashkuara, ekspertët këshillojnë t’i përmbahet kursit të saj e të bëjë të pamundurën për gjetjen e burimeve të sigurta energjetike për Europën, duke kundërshtur ndërtimin e gazsjellësit. TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

U vra nga policia greke, gjykata i jep 410 mijë euro familjes së shqiptarit

Gjykata greke ka vendosur paraditen e së hënës, të dëmshpërblejë me 410.000 euro familjen e Nikolla Todit. 25 vjeçari  u ekzekutua më 16 shkurt të...

Macron po u bën myslimanëve, atë që nazistët u bënë hebrenjve

Ministrja e Pakistanit për të Drejtat e Njeriut, ka akuzuar presidentin francez, Emmanuel Macron për trajtimin e popullsisë myslimane të vendit të tij, duke...

Punonjësit e doganës greke në grevë urie, mbyllet pika kufitare e Kakavijës

Drejtoria e Përgjithshme e Doganave, ka njoftuar se pika doganore e Kakavijës do të jetë e mbyllur për 24 orë. Shkak për këtë, është bërë...

Heshtja e Kullës së Sahatit dhe shoqëria e pacivilizuar

Nga: Ilir Demalia Tashmë Tirana po groposet në çdo objekt që lidhet me trashëgiminë e saj historike-kulturore si identitet, jo vetëm i Tiranës si kryeqytet,...

Britania i kthehet lirisë, por Boris Johnson lajmëron masa të reja

Boris Johnson ka konfirmuar se bllokimi i dytë kombëtar në Britani do të përfundojë më 2 dhjetor. Kryeministri britanik hoqi bllokimin e dytë, duke...