Bota

Ekspertët kinezë humbasin shpresat, 5 mijë raste të reja me koronavirus (FOTO)


               Publikuar në : 20:47 - 14/02/20 M S

Shkencëtarët kinezë po testojnë 2 ilaçe antivirale, lidhur me koronavirusin dhe rezultatet fillestare pritet të publikohen pas disa javësh. Drejtori i një spitali në Vuhan, qytet që ndodhet në karantinë për të ndaluar virusin, tha se transfuzionet e plazmës në gjak nga pacientët e shëruar, kanë dhënë rezultate fillestare inkurajuese.

Por duket se ky virus nuk ka të ndalur. Vetëm sot janë raportuar 5. 000 raste të reja. Zyrtarët kinezë nuk kanë parë shenja të zbehjes. Ekspertët thonë se të dhënat e reja nuk tregojnë për një pikë të kthesës të infeksionit.

Po kështu, Organizata Botërore e Shëndetit ka deklaruar se është shumë herët për të dhënë një datë përfundimtare të zhdukjes së koronavirusit. Nuk mund të bëhet një parashikim përfundimtar për virusin, pasi numri i viktimave dhe i të sëmurëve me koronavirus po rritet gjithmonë e më shumë.


Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT