Kuriozitete

Ekspertët: Ja pse s’duhet të marrësh kurrë borxh karikuesin e dikujt tjetër


               Publikuar në : 14:25 - 15/09/19 Enno

Ekspertë të sigurisë kibernetike e konsiderojnë gabim të madh marrjen borxh të karikuesit një pasagjeri tjerë, teksa ndodhesh në aeroport apo në recepsionin e hotelit.

Në 2019, kjo përbën një gabim shumë të madh. Ka disa gjëra në jetë që nuk mund t’i marrësh borxh. Nëse jeni në një udhëtim dhe papritmas kuptoni se keni harruar mbathjet e çorapet. Besoj se nuk do t’i kërkonit një bashkudhëtari që t’ia merrni borxh? Do të shkonit në një dyqan e do të blinit të reja, nënvizon Charles Henderson.

Henderson udhëheq një ekip hakerash që klientët i punësojnë për të thyer sistemet e kompjuterëve të tyre me qëllim që të zbulojnë pikat e dobëta. Që kur hakerat kanë gjetur mënyrën për të implantuar karikuesit me viruse që mund të “rrëmbejnë” pajisje dhe kompjuterë, ekipi i tij i këshillon klientët që të bëhen paksa mosbesues ndaj karikuesve të të tjerëve.

Mirëpo, duhet thënë se karikuesit me virus nuk janë përhapur ende gjerësisht.

Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT