E enjte, 9 Korrik, 2020
22 C
Tirana

Ekonomia shqiptare në krizë?/ Ahmetaj komenton raportin e Bankës Botërore

Më të lexuarat

“Çdo veprim i njëanshëm do të përbënte prishje të marrëveshjes”, PD i përgjigjet Ramës

Partia Demokratike i ka kthyer përgjigje ftesës së kryeministrit Rama, i cili u shpreh i gatshëm për të arritur konsensus me opozitën jashtë parlamentare....

Ngjela: Me lista të hapura, Sokol Olldashi e rrëzon sërish Bashën nga PD

Avokati i njohur, Spartak Ngjela, shprehet se korrupsionit të lartë shtetëror po i vijnë tre kërcënime: reforma në drejtësi, reforma antikorrupsion dhe reforma e...

Merret vendimi/ Ja me sa vite burg dënohet Dritan Dajti

Gjykata e Elbasanit i ka bashkuar dy dënime në një ndaj Dritan Dajtit duke e dënuar përfundimisht me 25 vite burgim. Dritan Dajtit i kanë...

Presidenti i infektuar hoqi maskën në konferencë! Gazetarët, zero tolerancë ndaj tij

Presidenti i Brazilit Jair Bolsonaro para disa ditësh konfirmoi se ishte infektuar me koronavirus. Rikujtojmë se herë pas here ai injoronte pandeminë duke thënë se...

Aktori i serialit ‘Sulejmani i madhërishëm’ dhunon partneren e tij (FOTO)

Edhe aktorët e serialeve kanë një jetë të trazuar, me plot të papritura. Angazhimet e tyre profesionale dhe produkti i tyre, i nxjerr më...

Pandemia/ Italia mbyll kufijtë me 13 vende

Ministri italian i Shëndetësisë, Roberto Speranza, ka publikuar listën e 13 vendeve me të cilat Italia do të mbyllë kufijtë. Në listën e publikuar nga...

Meta publikon fotot me Thaçin nga Gjiri i Lalzit, ja kush tjetër ishte me ta

Presidenti Ilir Meta ka publikuar foto nga takimi në Gjirin e Lalzit me homologun e tij kosovar, Hashim Thaçi. Nga fotot e publikuara nga kreu...

Ishte shpallur i humbur, kryebashkiaku gjendet i pajetë në një mal

Kryebashkiaku i kryeqytetit të Koresë së Jugut, Park Won-soon, është gjetur sot i pajetë nga policia pak orë pasi u shpall i humbur. Ishte vajza...

Gent Cakaj shkarkon të gjithë stafin e ambasadës shqiptare në Athinë, i dërgon Metës emrin e ri

Ministri në detyrë për Europën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, ka shkarkuar të gjithë stafin e ambasadës shqiptare në Athinë, përfshi edhe ambasadoren. Një...

Pamje të rralla/ Ndodh 1 në 80 mijë raste, vjen në jetë fëmija me ‘këmishë’ (FOTO)

Një foshnje në maternitetin ‘Koço Gliozheni’ në kryeqytet, ka lindur i mbështjellë me qese amniotike, që në gjuhën popullore cilësohet si 'i lindur me...

Koordinatori për hartimin e Planit Kombëtar të Rimëkëmbjes, Arben Ahmetaj, ka komentuar raportin e Bankës Botërore për ekonominë shqiptare, pas situatës së pandemisë.

Përmes një deklarate për mediat, Ahmetaj tha se ky raport ishte një paralajmërim që vendi të marrë masat e duhura për reforma, për të parandaluar rizhytjen në varfëri si ajo e 2012-ës.

Sipas tij, diferenca e situatës së krijuar në 2012 dhe asaj të ditëve të sotme, është se në atë të parën nuk ka pasur krizë por një keqmenaxhim të situatës.

Ahmetaj theksoi se Shqipëria ka dy goditje të rënda në ekonomi, tërmetin dhe koronavirusi, ndërsa paralajmëroi se shumë shpejt do të prezantohet plani i ringritjes.

“Së fundmi Banka Botërore ka deklaruar dhe ka prezantuar një sërë raportesh sektoriale, sa i takon dëmit që ka shkaktuar COVID-19. Është fokusuar kryesisht tek dëmet, goditjet ekonominë në sektorë, por dhe në thellimin e mundshëm të varfërisë në rajon. Përpara se të kalojnë te shifrat konkret, ky raport nuk është raport i situatës aktuale, por një fotografim i dëmeve të mundshme momentale nga COVID-19. Çdo aktor politik, apo i çdo fushe tjetër që e trajton ndryshe, ose është joprofesional, ose i qëllimtë për të dezinformuar. Këtë le ta marrë me vete. Raporti thotë se punësimi në Ballkanin Perëndimor arriti rritje të numrit të punësimit. Në këtë raport thuhet se punësimi në Ballkanin Perëndimor arriti në nivel histori, në 45.6% për grupmoshat 15 vjeç e sipër. Çfarë tha për Shqipërinë raporti? Shqipëria ka rritur pagën minimale. E kanë rritur pagën mesatare me 12 % dhe renditet është ngritur me 18 % rritje. Shkalla e papunësisë ka rënë në nivele të ulëta rekord ne Ballkanin Perëndimor, ku ne vendin tone u ul për 11.5%. Për çfarë paralajmëron Banka Botërore?! E theksoj, paralajmërim! Jepet paralajmërim për të marrë masat e duhura për reforma, për të parandaluar rizhytjen në varfëri si ajo e 2012-ës. BB thotë në simulimet e saj se shkalla e varfërisë në Shqipëri për mund të rritet me 4 deri ne 8 %. Skenari me i keq, mund te shkonte tek 40%. Banka Botërore thotë; ‘Varfëria do të mund të arrinte në nivelin e 2012-ën, ku është lugina më e thellë e varfërisë’. Diferenca midis 2012-ës dhe ditës së sotme, është se në atë kohë nuk kishte krizë, por keqmaneaxhim të situatës nga ajo qeveri që e shtynë vendin drejt krizës dhe varfërisë historike. Ne jemi të alertuar, të përgatitur dhe shumë shpejt do të prezantojmë planin tonë të ringritjes. Ne kemi dy goditje të rënda në ekonomi. Goditje nga tërmeti, dhe goditja globale”, tha ai.

Lexo edhe :   Turizmi “shpresa” e ekonomisë/ Beqaj: E premtja dhe e hëna të jenë pushim
Lexo edhe :   Turizmi “shpresa” e ekonomisë/ Beqaj: E premtja dhe e hëna të jenë pushim

 

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Yuri Kim: Mendoj se politikanët kanë një rreng që e luajnë hera-herës me popullin

Ambasadorja Amerikane në Tiranë, Yuri Kim deklaroi se Shqipëria ka potenciale të jashtëzakonshme, por njëkohësisht edhe probleme serioze, që sipas saj duhet të kapërcehen. Në...

UEFA merr vendimin për ndeshjet e kthimit të Champions League

Këtë të enjte, në mbledhjen e Komitetit Ekzekutiv të UEFA-s u mor vendimi për ndeshjet e mbetura të raundit të 1/16-ave të Champions League...

Haradinaj: Gjykata Speciale duhej të ndërtohej brenda Kosovës

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, thotë se Gjykata Speciale është dashur të krijohet brenda Kosovës. Në një intervistë për emisionin Pressing në T7, Haradinaj tha...

Meta e merr seriozisht, krijon klubin e fansave të Celtic në Shqipëri (Video)

Tashmë dihet gjerësisht se Presidenti Ilir Meta është tifoz i skuadrës skoceze të Celtic. Shpeshherë, mbështetja që i ka dhënë presidenti i vendit tonë skuadrës...

Pse nuk u bëhet tamponi të gjithë atyre që paraqiten në spital? Përgjigjet Manastirliu

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka treguar se pse nuk testohen për koronavirusin të gjithë ata që shfaqen në spital si të dyshuar. Në një...